Mucha na skle

   Super, mám to za sebou, som spokojná. Práve som doumývala sklá – dvojdverový balkón plus dve okná. Mala som voľný čas, ktorý som sa rozhodla venovať tejto nie veľmi atraktívnej činnosti, no a tak sa „za odmenu“ môžem pozrieť cez čisté sklo na krásu stromov. Na brezách sa už držia z posledných síl žlté listy, topole a javory mi mávajú už len holými konármi. Iba jedličky a tuje sa pýšia svojou zelenou. Na november je mimoriadne teplo. No, dosť bolo snívania, o chvíľu sa vrátia moji traja hladoši, zišiel by sa olovrant. Otočila som sa k hrncom, že im spravím puding, budú mať radosť. Len čo som vysypala pudingový prášok a zamiešala s cukrom, na skle balkónových dverí pristála mucha. Jej malé nožičky cupkali po čistom skle.

   Ani neviem, kde sa tu vzala, no je asi fakt teplý november. V tej chvíli sa mi tam zdala akási nežiaduca. Otvorila som a odohnala ju preč. Pokračovala som vo varení pudingu. V myšlienke sa mi vynorila veta „Muchu preciedzate, ťavu prehĺtate.“(v Písme v Matúšovi 23,24: Komára preciedzate, ťavu prehĺtate.) Čo to vlastne robím? Odohnala som jednu malú muchu, aby mi nezašpinila novoumyté sklo. Veď na tom skle pristáva množstvo hmyzu, prečo som to vlastne impulzívne spravila? Pane a čo mi chceš touto vetou povedať? Je to len asociácia na muchu? Zrazu sa mi to všetko spojilo. Keď sa Boha pýtam, On mi odpovedá. V stati, kde je tento citát, sa Ježiš rozpráva s farizejmi a zákonníkmi o hriechu. Keď máme čisté alebo novoočistené srdce, možno to niekto nazve svedomie či vnútro, vadí nám každý hriech, zlo, mucha, čo tam pristane, rozpoznávame ho ako nežiaduci a chceme s tým niečo urobiť. Ak je však naše srdce ako sklo, ktoré som čistila, zapráskané špinou, jeden ďalší hriech (mucha) už nezaváži. A sklo je čoraz špinavšie.

   Mucha na skle, teda nie ona :-), ale Boh cez ňu, mi pripomenul, že čím viac svoje srdce „čistím“, tým som citlivejšia na rozpoznanie zla a pohotovejšia na akciu proti nemu. Jemne mi naznačil, aby som svoju čašu a misu vyčistila najprv zvnútra (Matúš 23, 26).

Eva