Zabudnite na reklamy, spýtajte sa starej mamy!

Ak aj vás hnevá to množstvo chemikálií, ktoré denno-denne atakujú pokožku vašich rúk a naše životné prostredie, skúste tento rok vianočné upratovanie po novom (teda po starom :-) ):

 

   Zrkadlo môžete najprv umyť rozkrojeným zemiakom a potom čistou vodou. Okná zase teplou vodou s pridaním trošky octu alebo liehu. Používajte handru, ktorá nezanecháva chĺpky a doleštite novinami. Linoleum bude ako nové, keď ho umyjete vodou z varených zemiakov. Čierne šmuhy od gumených podrážok vyčistíte handričkou namočenou v liehu. Na ošetrenie nábytku použite zmes 1 kávovej lyžičky olivového oleja a pol šálky octu. Zažltnuté záclony (napr. od cigaretového dymu) namočte na pár hodín do slanej vody a potom vyperte. Môžete vyskúšať aj škrupiny z vajíčok – v ľanovom vrecúšku vložiť do práčky spolu s bielizňou.

   Silný zápach (napr. od cibule alebo rýb) z dosky na krájanie odstránite tak, že ju dobre vydrhnete polovicou citróna a umyjete studenou vodou.

   Prihorené zvyšky jedla na varnej doske nemusíte namáhavo a zdĺhavo drhnúť! Sporák zapnite, mierne zohrejte, posypte jedlou sódou alebo práškom do pečiva a utrite navlhčenou handričkou.

   Sóda bikarbóna tiež pohlcuje nežiaduce pachy v chladničke, bieli hrnce a čistí čajníky od nánosov a je aktívna aj v boji proti plesniam. Vzniku plesní v chladničke či nádobe na chlieb zabráni aj ocot – stačí jednorazovo alebo pravidelne potierať handričkou. Kúpeľňa a WC sa octu taktiež poteší – má sterilizačný účinok a je teda vhodný na dezinfekciu, odstránite ním vodný kameň na sprchovacej hlavici, vodovodnom kohútiku či v práčke, môžete ho tiež použiť na zmäkčenie bielizne namiesto aviváže a účinne odstraňuje i niektoré škvrny. Nesmie sa však používať na mramorové plochy!

   Na odstránenie škvŕn z vášho obľúbeného oblečenia môžete použiť žlčové mydlo v tuhej alebo tekutej podobe. Obsahuje hovädziu žlč a poradí si so škvrnami od trávy, krvi, atramentu, potu či oleja. Aplikujte ho priamo na škvrnu, nechajte pol hodiny pôsobiť a vyperte. Má účinok porovnateľný s účinkom moderných „zázračných prostriedkov“ – jeho cena je však neporovnateľne nižšia – ca 1 euro (kúpite ho v hypermarketoch a bioobchodoch.) Pripálené hrnce očistíte tak, že do nich nalejete slanú vodu a necháte odmočiť alebo rýchlo prevaríte.

 

   Pri každom upratovaní (aj s prírodnými prostriedkami) dobre vetrajte a po práci si ošetrite ruky krémom.

Beáta Michelčíková