Nekašlime na to

Opäť je tu zimné obdobie, ktoré býva spojené nielen s peknými chvíľami Vianoc či akčnou lyžovačkou, ale aj s dňami preležanými v posteli alebo nocami prebdetými pri posteliach našich detí. Nie vždy je nutné utekať hneď k lekárovi a dať si predpísať antibiotiká. Teploty, sople a kašle sú totiž väčšinou spôsobené vírusmi a antibiotiká zaberajú len na baktérie. Niekedy stačí trochu sa zastaviť, načúvať svojmu telu, použiť osvedčené bylinky, zábaly či iné „babské recepty“, ale hlavne, dopriať si dostatok času na vyležanie choroby. Áno, až sem to počujem: „Nemám kedy! Nabudúce!“ Alebo obľúbený výrok nášho tatina: „Nemám nárok!“ 

Nevyležané choroby však môžu spôsobiť nemalé komplikácie. Preto nekašlime na to!

   Pri prvých príznakoch virózy môžete využiť niektoré z nasledujúcich receptov, ktoré sme pre vás zozbierali a mnohé aj odskúšali.

 

1. Boľavé hrdlo

• Kloktadlá

Bolesti hrdla pomáha vyliečiť kloktanie buď obyčajnej slanej vody alebo citrónovej šťavy, či výluhu zo šalvie, repíka. Kloktať treba viackrát denne po dobu niekoľko minút.

 

• Priessnitzov obklad

Bavlnenú plienku namočíme do vlažnej vody, ovinieme pevne okolo hrdla a na to priložíme rozstrihnuté mikroténové vrecko alebo potravinovú fóliu. Celé previažeme suchým uterákom alebo šatkou a necháme pôsobiť niekoľko hodín.

 

2. Kašeľ

• Mrkvový sirup

Do väčšieho hrnca dáme 1/2 l čerstvej mrkvovej šťavy a 4 lyžice medu. Za občasného miešania zahustíme do sirupovej konzistencie, nevaríme. Vydrží v chladničke týždeň. Podáva sa 4-5-krát denne jedna polievková lyžica.

 

• Cibuľový zázrak

Nakrájame tri cibule na kolieska. Postupne ich vrstvíme do nádoby a presypávame cukrom alebo medom. Nakoniec prikryjeme a necháme odstáť. Za niekoľko hodín pustí cibuľa šťavu, ktorú podávame pri kašli niekoľkokrát denne po lyžičkách.

 

• Zázvorovo–citrónový sirup

Budeme potrebovať včelí med, koreň zázvoru (ďumbier lekársky) a citrón. Zázvor očistíme, nakrájame na tenulinké plátky, zmiešame s dôkladne umytým citrónom nakrájaným taktiež na tenké plátky. Dáme do pohára, zalejeme medom a odložíme do chladničky, v ktorej vydrží 2-3 mesiace.

 

• Tymiánový sirup

Tymiánový sirup si pripravíme z 20 dkg cukru, ktorý necháme variť v ¼ l vody približne 20 minút, prisypeme 1 balíček sušeného tymiánu (cca 14 g balenie), odstavíme, necháme vychladnúť a scedíme. Podávame na suchý kašeľ 5x denne.

 

3. Hlava a dutiny

• Zemiaky alebo soľ

Pripravíme si šatku tak, aby zodpovedala šírke čela a dala sa zaviazať. Na ňu položíme igelit a na igelit vreckovku. Stredne veľký zemiak uvaríme v šupke, olúpeme a roztlačíme, vložíme na vreckovku a všetko priložíme na čelo (teplota zemiaka by mala byť čo najvyššia). Necháme pôsobiť 20 – 25 minút. Na uvoľnenie dutín zaberá aj ohriata soľ, ktorú ešte za horúca nasypeme do vrecka, vrecko stočíme a na čelo upevníme pomocou šatky.

 

4. Horúčka a nachladnutie

• Medvedie mlieko

Teraz jeden typ len pre dospelých. Je výborný a veľmi účinný pri počiatočných príznakoch nachladnu-tia. Ohrejeme 200 ml mlieka, pridáme štamprlík rumu a dve lyžice medu. Vypijeme dva poháre večer. 

 

• Zázvorový čaj

Potrebujeme naň 10 g čerstvého strúhaného zázvoru. Varíme päť minút v 1 litri vody. Potom ho cez sitko scedíme. Do čaju pridáme šťavu z jedného citróna alebo pomaranča, osladíme a pijeme teplé.

 

Jednoduchý a účinný recept proti horúčke je aj sprchovanie vo vlažnej vode (pre veľmi malé deti kúpeľ vo vlažnej vode), tiež zábaly na hrudník (nie na končatiny), ktoré odvádzajú prebytočné teplo z organizmu.

 

Ďalšie tipy z „božej lekárne“:

Echinacea či šípky sú výborné buď ako prevencia, alebo počas samotných chorôb. Pri zápaloch priedušiek a pľúc je výborný čaj z prvosienkových kvetov či materinej dúšky. Dýchacie cesty dobre uvoľňuje aj jednoduchá majoránka s citrónom či overená klasika – mätový čaj. Na zníženie teploty vyskúšajte odvar z medovky lekárskej, bazy alebo lipy. Na suchý kašeľ výborne pomáha čaj zo skorocelu či bazalka.

Vysoký obsah vitamínu C má aj voda s kyslej kapusty.

 

Treba však pripomenúť, že ak domáca liečba prírodnými prostriedkami po pár dňoch nezaberie, je potrebné navštíviť lekára.

redakcia