Čarovné slovíčko – „ušetríte“

   Do najväčšieho internetového vyhľadávača som zadala výraz „ušetríte“. Za 0,31 sekundy našiel 7 320 000 článkov, v ktorých sa toto slovo (v tomto tvare) vyskytuje. Rád som našla neúrekom. Ale je to všetko pravda? A môžem z toho niečo skutočne využiť? Nie sú to len reklamné „oblbováky“ pre naivných, ktorí si neuvedomia, že ušetrením pár centov zabili pol dňa, zničili si nervy, minuli kopu elektriny či benzínu...?

   Jeden pán profesor vraj začal svoju prednášku vysokoškolákom vetou: „Neverte ničomu z toho, čo vám tu ja poviem! O všetkom pochybujte, všetko sami preskúmajte a sami rozhodnite, či to je alebo nie je pravda!“ A tak skúsme spolu porozmýšľať o niektorých možnostiach, ako ušetriť.

 

RODINNÉ/HROMADNÉ ZĽAVY:

   V mnohých prípadoch, napr. pri poistení členov rodiny pred odchodom na dovolenku, pri kúpe lístka na MHD vo väčších mestách, vstupenky do Aquaparku či ZOO, existuje možnosť, že si namiesto štyroch-piatich lístkov (pre každého jednotlivo), kúpite jednu rodinnú vstupenku/rodinný lístok, vybavíte rodinnú poistku. Môžete tiež zjednotiť v banke svoj a manželov účet do jedného a získate tzv. manželskú zľavu na poplatkoch. Podobne sa dá hromadne riešiť poistenie alebo vstupné pre celé triedy či skupiny turistov. Výdavky sú zvyčajne v prepočte na jedného človeka nižšie, ako keby ste riešili každého zvlášť.

 

KLUBOVÉ/VERNOSTNÉ ZĽAVY:

   Obchody s knihami, hračkami, oblečením či obuvou, CD-nosičmi, kancelárskymi či školskými potrebami, šperkami, potravinové reťazce, čerpacie stanice, fitnescentrá... vlastne dnes už takmer každý ponúka zľavy rôzneho druhu svojim verným zákazníkom. Pokiaľ naozaj často využívate ich služby a členstvo v ich klube je bezplatné, oplatí sa to a vy môžete ročne ušetriť desiatky eur. Pozor však na kluby, v ktorých budete členom za poplatok, aby sa vám vaše výdavky na ich benefitoch aspoň vrátili.

 

MNOŽSTEVNÉ ZĽAVY:

   Ak ste podnikateľ, alebo chystáte svadbu či veľké upratovanie, máte psa a dobrých susedov, ktorí ich majú tiež, môže sa vám oplatiť kúpa väčšieho balenia rôznych druhov tovaru, pričom dodávateľ ušetrí náklady na balenie jednotlivých kusov a zároveň toho naraz viac predá, a preto si môže dovoliť upraviť cenu smerom nadol. Keď teda chcete kúpiť 30 litrov vína, môžete sa rozhodnúť pre demižón, namiesto tridsiatich litrových fliaš, alebo kúpiť jedno 3-kilové balenie kávy na konferenciu, namiesto dvanástich 250-gramových balíčkov, prípadne výhodné 50-kilové balenie granulí pre vášho vlčiaka a susedovho rotvajlera, ktoré si rozdelíte a zaplatíte spolu, namiesto kúpy dvoch menších drahších balení.

   Pozor však na lákavé ponuky typu „Pri objednávke nad 50 eur poštovné zdarma“, alebo „Ak si kúpite najmenej 7 kníh, ôsmu dostanete zadarmo“ a podobne, aby ste sa nepristihli pri tom, ako zúfalo hľadáte, čo ešte by ste si objednali, aby sa vám to oplatilo, hoci tie veci vôbec nepotrebujete.

 

JE TO VHODNÉ PRE MŇA?

   Iste viete, že „keď robia dvaja to isté, nie je to vždy to isté“. Platí to aj pri šetrení. Sedem miliónov z vyššie spomínaných článkov, v ktorých niekto niekde na niečom ušetril, pre mňa osobne nemá takmer alebo vôbec žiadnu hodnotu. Neušetrím kúpou elektronických cigariet namiesto normálnych nikotínových, pretože nefajčím. Neušetrím prevodom svojej hypotéky do inej banky, keď žiadnu hypotéku nemám. A neušetrím ani cestovaním do práce MHD-čkou namiesto osobného auta, ak som na materskej dovolenke a všade chodím pešo.

   Jednoducho to, čo pomohlo inému človeku ušetriť nejaké to euro, mne ako návod neposlúži. Tiež budem ja zbytočne písať články o tom, ako som ušetrila, keď som zistila, že presne tá školská taška, ktorú som mala vyhliadnutú pre dcéru v našom blízkom obchode, bola práve v e-shope v 50-percentnej zľave. Alebo keď som si dávala overovať svoj podpis na listiny a prečítala som si, že na matrike je cena tejto služby výrazne nižšia ako u notára. Alebo keď som si z troch stravovacích zariadení v okolí mojej práce vybrala to najlacnejšie, takže na každom gastrolístku ušetrím ešte aj na večeru... Ak vy nemáte podobné problémy a tie isté možnosti ako ja, sú vám moje rady nanič.

   Podobne ako vám nepomôže ušetriť veľká zľava v obchode, do ktorého musíte cestovať niekoľko kilometrov, ak vám nikto nepreplatí cestu a čas, alebo v internetovom obchode, ak nemáte internet alebo za každú minútu na ňom strávenú musíte platiť...

   Ako v každej oblasti života, aj pri snahe ušetriť si treba všetko aspoň dvakrát prerátať a rozumne zvážiť, či financie, ktoré sa mi podarí neminúť na jednej veci, neminiem zároveň niekde inde.

Beata Michelčíková