Brošne z organzy

Vyzerajú ako z butiku, i keď ich vyrobili predškoláci... (teda, s pomocou svojich šikovných a trpezlivých učiteliek). Nádherné veselé farby, ktoré potešia oko a spríjemnia deň. Sú rovnako krásne na jednofarebnom saku ako na farebnej blúzke, kam by ste si ich možno ani nedali...ale skúste to!

 

Na 1 brošňu potrebujeme:

- látku

- makety – kolieska (min. 3 rôzne veľkosti) – pre šikovnice netreba, ak vedia vystrihnúť bez predlohy

- korálky (5 – 6 ks, rôzne veľkosti, farby a tvary)

- niť, ihla

- nožnice

- zatvárací špendlík (zicherka)

- sviečka a zápalky

 

Vystrihneme cca 8 koliesok z látky a kraje opatrne nahrejeme nad plameňom. Kruh sa tak pekne „vyduje" a okraje sa nebudú strapkať.

(Odporúčame vyskúšať si na menšom kúsku, ako ktorá látka reaguje na oheň – niektoré sa pekne ohnú, ale iné môžu začať horieť.) Ideálne na opaľovanie krajov sú priesvitné, ľahké látky, akou je organza. Ak chcete brošničky neopálené (budú sa strapkať) – tak sa dá použiť hocijaká látka.

 

Pripravené kolieska poukladáme na seba od najväčšieho po najmenšie a prešijeme v strede niekoľkými stehmi. Pokračujeme v prešívaní a zároveň prišívame aj vybrané korálky. 

Na zadnú stranu našijeme zatvárací špendlík (prípadne ho prilepíme taviacou pištoľou) a pekne prekryjeme kolieskom, obdĺžničkom alebo lístkom vystrihnutým z filcu alebo inej pevnejšej látky.

 

A brošňa je hotová :-)

 

Kvetinku si môžete tiež nalepiť alebo prišiť aj na obyčajnú čiernu sponku do vlasov, na čelenku či gumičku, na topánky, kabelku, prípadne na kúsok látky ako náramok...

 

Nebojte sa experimentovať!

Postup a realizácia: p. uč. Katka Takáčová a deti z MŠ sv. Filipa Neriho Bratislava-Lamač