Kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce.

   Kto by nepoznal tento biblický text: "Koreňom všetkého zla je láska k peniazom" (1 Tim 6, 10)? Rovnako je dobre známe Ježišovo podobenstvo o boháčovi, ktorý do svojho majetku vložil celú svoju nádej a očakávanie. V týchto i mnohých ďalších textoch Svätého písma nie sú to peniaze, ktoré sú koreňom zla, ktoré sú zlé. Peniaze sú neosobná vec, ako také, nemôžu byť ani dobré ani zlé. Dobré a zlé môže byť iba ľudské srdce. Teda zlý vzťah k peniazom je koreňom všetkého zla.

 

   Keď vypukla pred pár rokmi takzvaná finančná kríza, počas Vianoc 2008 spáchal samovraždu nemecký miliardár Adolf Merckle. Tento 74-ročný priemyselník ukončil svoj život pod kolesami vlaku. Jeho rodina vo vyhlásení uviedla, že finančná kríza a z toho vyplývajúca zlá ekonomická situácia jeho firiem Meckleho zlomila.

   Jeho priemyselné impérium sa dostalo do problémov vďaka výrazným finančným stratám spôsobených poklesom akcií Volkswagenu, do ktorých investoval.

   Podľa bankových zdrojov prišla rodina zlými investíciami o stovky miliónov eur. Pred samovraždou rokoval Merckle s bankami o poskytnutí úveru vo výške 400 miliónov eur, ktorý mu mal pomôcť jeho firmy zachrániť. V rebríčku najbohatších ľudí sveta zostavovaným časopisom Forbes obsadil Merckle vlani 94. miesto. (SME, 7.1. 2009)

   Bolestný príklad zo súčasnosti o zlom vzťahu k majetku a peniazom. Všetko je Boží dar a milosť. Nielen duchovné dobrá a dary, ale aj materiálne dobrá, majetok a peniaze nie sú v absolútnej miere naše, ale sú nám zverené Stvoriteľom. Aký vzťah k nim máme a ako s nimi narábame, to je už na nás a našej slobode. 

   Bohatstvo je v skutočnosti úplne prvým pokušením, po ktorom nasleduje falošný pocit dôležitosti, ktorý z neho pochádza. Odtiaľ je už len malý krôčik k pýche, ktorá je matkou všetkých hriechov. Problémom teda naozaj nie je naša peňaženka - je ním naše srdce.

   Pred časom som čítal expresívny príbeh zo života sv. Antona Paduánskeho, ktorý viac ako názorne pripomína tieto texty Písma. Vo veľkom talianskom regióne Toskánsku, sa s veľkou pompou konal pohreb jedného boháča. Na pohrebe bol prítomný aj sv. Anton, ktorý bol zasiahnutý okamžitým vnuknutím a silným hlasom pred všetkými povedal, že tento mŕtvy nemôže byť pochovaný na posvätnom mieste, ale pozdĺž múrov mesta. A to preto, lebo jeho duša bola zatratená v pekle a jeho mŕtvola je bez srdca, podľa Pánovho výroku, ktorý zaznamenal svätý evanjelista Lukáš: „Lebo kde je váš poklad, tam bude aj vaše srdce“ (Lk 12, 34).

   Po tomto vyhlásení prirodzene všetci zostali zmätení a nasledovala veľmi búrlivá výmena názorov. Nakoniec zavolali lekárov, ktorí otvorili hruď telesnej schránky mŕtveho, ale srdce v nej nenašli. Podľa predpovede sv. Antona, toto bolo objavené v trezore, kde si boháč uchovával svoje peniaze.

   Kde je to tvoje srdce?

Peter Mášik
kat. kňaz, farnosť Bratislava-Lúky