Textilné techniky – plstenie

   Na základe archeologických výskumov je zrejmé, že plsť je najstaršou textíliou, akú ľudstvo vytvorilo. Jedna legenda hovorí o tom, že s tým začal Noe, ktorý si všimol, ako počas plavby na jeho lodi zvieratá udupávali vypadané mokré vlákna srsti a na dlážke zostala súvislá vrstva pevnej látky... Či to tak bolo, alebo nie, isté je, že už pred 6-tisíc rokmi plstenie používali nomádske kočovné kmene na zhotovovanie svojich príbytkov a mongolské jurty sa dodnes zhotovujú rovnakou technikou.

   U nás v Európe sme prepadli móde umelých vlákien, ale v posledných pár rokoch technika plstenia ožíva a stáva sa veľmi módnou, a to nielen pre svoju estetickú hodnotu, ale najmä pre jednoduchosť výroby v domácich podmienkach.

   Vlastnoručne vyrobeným plsteným kvietkom si môžete oživiť staršie sako, veselým farebným opaskom zase jednofarebné šaty, alebo si spestrite gauč v obývačke farebnými plstenými vankúšikmi. Fantázii a experimentovaniu sa medze nekladú! My sme vám pre inšpiráciu vyrobili jednoduchú, ale peknú taštičku, na ktorej vám ukážeme postup techniky plstenia:

 

Prvá časť – mokré plstenie

 

   Potrebujeme nádobu s teplou vodou, kvapku olivového oleja, mydlo, ovčiu vlnu (rôzne druhy a farby kúpite v galantériách alebo kreatívnych potrebách), ohybnú podložku, silonovú látku (záclonu...) a uterák.

 

- Na uterák položíme podložku a na ňu ukladáme útržky vlny. Nikdy ju nestriháme, len trháme v smere vlákien požadovanú dĺžku. Takto naukladáme vedľa seba útržky, až kým nemáme takú veľkosť (v našom prípade štvorec, ale môže to byť aj obdĺžnik, kruh, atď...), akú chceme. Treba však myslieť na to, že pri plstení sa veľkosť látky zmenší.

- Keď máme uloženú prvú vrstvu, začneme ukladať druhú, a to kolmo na tú prvú. Takto naukladáme aj tretiu vrstvu, kolmo na druhú.

- Do nádoby nalejeme teplú vodu, pridáme kvapôčku olivového oleja a vymydlíme v tom trochu mydla (tiež môže byť olivové). Vodou polejeme plsť a celé to prikryjeme silonovou látkou.

- Namydlíme si ruky a jemne nimi prechádzame po povrchu látky. Treba dávať pozor, aby sme si plsť nezhrnuli na jedno miesto a aby inde nevznikla diera.

- Keď je plsť dostatočne „uhladená“, opatrne odstránime silónovú látku. Rohožku spolu s plsťou zrolujeme do jednej rolky, na ňu namotáme uterák (kvôli tomu, aby sme nemali všetko mokré) a túto rolku vaľkáme po podlahe.

- Rozmotáme, skontrolujeme, či je všetko v poriadku, znovu zvinieme a vaľkáme ďalej. Takto pokračujeme až dovtedy, kým sa vlna s vodou nezbije do jedného súvislého a pevného kusu látky.

 

Druhá časť – suché plstenie

 

   Potrebujeme molitanovú podložku (stačia aj farebné špongie na umývanie riadu), špeciálnu ihlu na suché plstenie, farebnú vlnu na plstenie a plstenú látku, ktorú sme si predtým zhotovili.

 

   Plstenú látku prehneme na polovicu, aby sme videli, aká veľká bude naša taštička. Dovnútra, medzi dve polovice plste, vložíme molitanovú podložku a vymyslíme si motív, aký tam chceme mať. V mojom prípade to boli žlté kvietky s bielymi stredmi (potrebujem teda bielu a žltú vlnu na plstenie). Odtrhneme kúsok bielej vlny, položíme ho na zvolené miesto v tvare kruhu a špeciálnou ihlou do neho štucháme rýchlo hore a dole. Ihly sú veľmi ostré, avšak krehké, a preto štucháme len v 90-stupňovom uhle. Tak isto vyrobíme zo žltej vlny lupienky kvietku. Pre kontrolu, či to máme dobre zaplstené, otočíme látku na rubovú stranu a pozrieme sa, či je tam kvietok dostatočne popretláčaný.

 

   Metódou suchého plstenia môžeme robiť aj samostatné dekoračné kvietky, srdiečka či iné tvary, a to tak, že použijeme kovové formičky na pečenie medovníčkov. Jednoducho položíme formičku na molitan (aby sme si pichaním ihlou nezničili stôl), do nej natlačíme kúsok farebnej vlny na plstenie a picháme ihlou po celom vnútri formičky. Po chvíli plsť otočíme a picháme z opačnej strany. Po niekoľkých otočeniach získame krásnu a jednoduchú dekoráciu, ktorú môžeme vložiť do misky s ovocím, zavesiť na okno či na halúzky prinesené zvonka, ale môžeme ňou tiež ozdobiť darček milovanej osobe alebo vlastné oblečenie.

 

Tretia časť – dohotovenie

 

   Potrebujeme obyčajnú ihlu, niť a látku na podšívku.

   Látku pozahýname a pozašívame po okrajoch, aby sa nestrapkala.

   Prišijeme k hotovej plsti z rubovej strany, a to tak, aby sme ihlou nezašli až do poslednej vrstvy plstenej látky.

   Nakoniec zošijeme boky a taštička je hotová.

Pracovný postup a fotky: Terezka Lukšicová, spracovala: Beata Michelčíková