Ak máte chuť na kvalitné čítanie, jednou z možností je siahnuť po septembrovom čísle nášho časopisu :-).

Hlavnou témou sú tento raz peniaze, na ktoré sa pozeráme z každodenných, ale aj nezvyčajných uhlov pohľadu. Kladieme si otázku, načo nám vôbec sú, či sú dobré alebo zlé, kedy ich máme dostatok a čo robiť, ak ich vôbec nemáme...? Prinášame tiež niekoľko obľúbených príbehov zo života, ktoré sa týkajú peňazí a vzťahu kresťana k nim, v súlade s Božou vôľou. Ak chcete o tejto téme čítať viac, prinášame tip na knihu „Boh a peniaze" s jej krátkou recenziou.

Ak túžite po tom, aby čítali aj Vaše deti, určite neprehliadnite rozhovor s Mgr. Timoteou Vráblovou, literárnou vedkyňou, historičkou a prezidentkou Medzinárodnej únie detskej knihy IBBY. Zaujímavý rozhovor nám poskytla aj Jitka Svozilová, misionárka na Filipínach, a v reportáži Vás zavedieme do ďalšieho ďalekého kúta našej zeme  Saudskej Arábie.

Vážne témy na zamyslenie prináša rubrika Partnerstvo v článku Mám priateľku a nie je to moja manželka alebo rubrika Spoločnosť  o alarmujúcom novodobom trende nájomného materstva.

Na veselšie témy sa naladíte pri fejtóne Samuela Trnku či obľúbených vtipoch a výrokoch našich detí.

A ešte mnoho-mnoho ďalšieho si môžete prečítať v novej Miriam.

Želáme Vám krásnu jeseň v našej spoločnosti!

Úvodník

   Už prvý človek v raji seba a ľudstvo odsúdil na nespokojnosť s tým, čo mu Boh ponúkol pre šťastný a spokojný život. Chcel viac, pretože mu diabol zasial do duše semienko závisti. A tá nás sprevádza dodnes.

   Málokto je spokojný so svojím príjmom a životným štandardom. Ani ten, kto je podľa iných nesmierne bohatý! 

   Netrúfam si odhadnúť percento veriacich, ktorí nielen prosia, ale aj ďakujú Bohu za to, čo majú... Ešte menej z nás robí čosi navyše, zadarmo, v prospech biednejších. 

   Podľa Tomáša Akvinského „čokoľvek má človek v nadbytku, má poskytnúť na obživu chudobných." (Summa Theologica, II, Q66, A7)

   Ale kto má nadbytok? Vždy sa nájde „ešte čosi“, na čo potrebujeme financie a nemáme z čoho dávať. 

   Ježiš dokonca od nás žiada ešte viac, keď nám dáva za príklad chudobnú vdovu, ktorá nedávala z „nadbytku“ ale to posledné, čo mala na živobytie a celkom sa vložila do dôvery v Boha ( Mk 12,38 – 44).

   Z tohto príbehu sa dá vyrozumieť prísľub z Jeho strany, že vo chvíľach, keď my budeme potrebovať pomoc v ťažkých časoch, sa nám naša ochota recipročne vráti.

 

   Miriam, ktorú držíte v rukách, sa pokúša hľadať odpovede na otázky týkajúce sa nášho vzťahu k peniazom a majetku, odhadnúť správny pomer ich dôležitosti pre spokojný a dôstojný život, a zároveň ich škodlivosti, ak sú v našich srdciach na príliš vysokom poste.

 

Beata