Ako ušetriť na dovolenke

Časť Slovákov nemá núdzu o peniaze a „dovolí si“ dovolenku v plnej paráde, aj niekoľkokrát v roku. Iní zase na dovolenku necestujú vôbec. My sme sa dnes zamerali na tú tretiu časť – vás, racionálne typy, ktoré si chcú užiť zaslúžený oddych, ale bez nadmerných, často aj zbytočných výdavkov. Tu je pár tipov, ako na to:

 

FIRST MOMENT, LAST MINUTE

   Ak chcete na letnej dovolenke ušetriť, kúpte si ju už v januári. Cestovné kancelárie ponúkajú tzv. FIRST MOMENT zájazdy s výraznou zľavou, ktorá môže byť až vo výške 20-30 % z ceny zájazdu. Tieto ponuky bývajú aktuálne zväčša do konca marca, potom už cestovné kancelárie ponúkajú zájazdy za bežné ceny. Ďalšou z možností je aj výber dovolenky na poslednú chvíľu, tzv. LAST MINUTE, avšak tu už treba počítať s oveľa menším výberom, nakoľko do LAST MINUTE ponuky sa dostanú len destinácie a termíny, ktoré sa pre nedostatok záujmu zatiaľ neobsadili. Aj pre tento fakt sa každým rokom zvyšuje záujem Slovákov hlavne o FIRST MOMENT zájazdy, kde je ponuka destinácií, voľných termínov, hotelov či apartmánov skutočne pestrá. Pre niekoho je tiež rozhodujúcim faktom to, že pri FIRST MOMENToch väčšinou stačí zaplatiť len časť ceny zájazdu – zálohu. Zvyšok sa dopláca až tesne pred odchodom, čím vzniká priestor na došetrenie peňazí.

 

TERMÍN DOVOLENKY

   Ak ste si už vybrali vysnívanú krajinu, stredisko, hotel…, ešte môžete výrazne ušetriť aj na termíne vášho pobytu. Ak si vyberiete termín na prelome sezóny, ušetríte aj niekoľko stoviek eur, pričom po-časie vôbec nemusí byť horšie.

 

„KAMENNÁ“ CESTOVKA versus INTERNET

   V súčasnej „elektronickej“ dobe nie je nezvyčajné, ak cestovné kancelárie nenavštívite osobne, ale prezriete si ich aktuálne ponuky na webe. Ušetríte čas aj peniaze. Môžete totiž porovnávať – či už ceny, alebo kvalitu stredísk prostredníctvom názorov a komentárov bývalých dovolenkujúcich. Tieto nájdete na internetových fórach v hromadnom počte, čo je značnou výhodou oproti katalógovej ponuke cestovnej kancelárie v papierovej forme, kde nájdete len hodnotenie zo strany cestovnej kancelárie. Internetové vyhľadávače vám po zadaní vami zvolených parametrov (miesto dovolenky, termín, počet osôb, ich vek, deti, spôsob dopravy, forma stravovania…) vyberú zodpovedajúce ponuky, naviac vám ich porovnajú z hľadiska ceny. Môžete tak nájsť tú istú ponuku od viacerých poskytovateľov za rozdielnu cenu a vybrať si tak tú nižšiu. Na internete však nájdete aj inzeráty priamo od majiteľov ubytovacích či stravovacích zariadení, majiteľov hotelov, apartmánových domov…, preto ak viete po anglicky, prípadne nemecky, môžete cestovné kancelárie úplne obísť, čím sa vyhnete aj poplatkom za sprostredkovanie. Ak neveríte internetovým ponukám alebo ste spontánny a dobrodružný typ, pohľadajte si ubytovanie priamo po docestovaní na miesto dovolenky. Pri platbe v hotovosti, osobnom dohovore s majiteľom apartmánu a troche šťastia môžete ušetriť nemalé peniaze.

 

ALL INCLUSIVE, POLPENZIA ČI BEZ STRAVY?

   Po ubytovaní tvorí druhú najväčšiu položku z dovolenkového rozpočtu strava. Môžete si vybrať apartmán s vlastným kuchynským kútom a variť si. Je to najlacnejšie, najmä ak si väčšinu potravín priveziete v kufri auta z domu. V podstate miniete približne toľko, koľko by ste na strave minuli za ten istý čas aj doma.

   Ak si však na dovolenke chcete skutočne oddýchnuť a uniknúť pred denno-dennou prípravou stra-vy pre vás a celú vašu rodinu, v tom prípade radšej zvoľte ALL INCLUSIVE. Je to síce na prvé porovnanie drahšie ako polpenzia, avšak v konečnom dôsledku môžete zistiť pravý opak. ALL INCLUSIVE zahrnie vašu celodennú potrebu jedál a nápojov v neobmedzenom množstve. Ak si zaplatíte len raňajky, prípadne POLPENZIU, ktorá zahŕňa raňajky a večere, miniete ďalšiu energiu, čas aj peniaze na zháňanie zvyšnej spotreby potravín. V konečnom dôsledku sa vám to neoplatí. Tento fakt potvrdzuje aj trend vo svete ako aj u slovenských turistov, ktorí čoraz viac nakupujú dovolenky s ALL INCLUSIVE.

   Pokiaľ ale dovolenku netrávite na jednom mieste pri mori a uprednostňujete spoznávanie novej kra-jiny, vrátane jej gastronómie, môžete využiť služby miestnych reštaurácií. Tu máme tiež tip na ušetrenie výdavkov – nájdite si v ponuke reštaurácií tzv. „happy hours“ – „šťastné hodinky“, kedy vybrané druhy jedál a nápojov poskytujú s výraznou zľavou.

 

„LACNÉ“ DESTINÁCIE

   Medzi najlacnejšie a Slovákmi obľúbené destinácie stále patria Rumunsko a Bulharsko. Ak je váš dovolenkový rozpočet nízky, skúste stráviť dovolenku práve tam. Ceny ubytovania sú v týchto krajinách až o 30 % a ceny potravín o 20 % nižšie ako na Slovensku. Naopak, také Chorvátsko, ktoré sme si pre krásne pláže, čisté more a neveľkú vzdialenosť nazvali „slovenským morom”, má ceny potravín v porovnaní s nami vyššie o 9 % a ubytovacie a stravovacie služby v reštauráciách drahšie až o 27 %. Vaša peňaženka tento rozdiel pocíti.

 

DOPRAVA

   Ak sa na dovolenku vyberiete s niektorou cestovnou kanceláriou, prostredníctvom nimi organizovanej autobusovej dopravy, vopred stanovenú cenu nezmeníte. Ak však cestujete vlastným autom, tu už je priestor na šetrenie. V prvom rade nezabúdajte pred cestou na kontrolu technického stavu vozidla (motor, filtre, pneumatiky atď), aby sa vaša cesta zbytočne nečakane nepredražila nutnými opravami za hranicami. Ak budete autom prechádzať cez viaceré krajiny, natankujte tam, kde sú ceny pohonných hmôt najnižšie. Až 33 % nákladov na benzín či naftu môžete podľa expertov ušetriť vtedy, ak vaša cesta bude plynulá, nie v štýle brzda-plyn, a v prípade, že sa vzdáte klimatizácie. Môžete sa vydať na cestu v noci, teploty sú nižšie, áut na cestách menej, deti spia... Aby ste dlho neblúdili, vezmite si so sebou navigáciu a ak máte v aute aj tempomat, určite ho zapnite. Udrží stabilnú rýchlosť v obci aj na diaľnici a tým šetrí spotrebu paliva. Samozrejmosťou, o ktorej hádam ani netreba písať, je vyťaženosť vozidla. Ak ste len dvaja, zavolajte so sebou na dovolenku priateľov a náklady na dopravu a apartmán si rozdeľte.

   Ak cestujete leteckou dopravou, letenky si objednajte v dostatočnom časovom predstihu a cez internet.

 

PLATOBNÉ KARTY

   Až 92 % Slovákov si so sebou na dovolenku do zahraničia berie aj svoju platobnú kartu, nie všetci sú však dostatočne informovaní o jej vhodnom použití. Často sú po príchode z dovolenky nemilo prekvapení vysokými poplatkami, ktoré vyplynuli z toho, že na platby či výbery z bankomatov vybrali tú menej vhodnú kartu. Najlepším riešením v zahraničí je kombinácia hotovosti a aspoň dvoch platobných kariet, pričom jedna je debetná a druhá kreditná. DEBETNÁ KARTA vám umožňuje čerpať vlastné finančné prostriedky z vášho účtu, zatiaľ čo KREDITNÁ KARTA predstavuje akúsi „pôžičku“ banky, ktorú budete neskôr musieť vrátiť. Je to finančná rezerva, ktorá sa na dovolenke môže veľmi hodiť – čo ak sa vám zapáči kurz potápania alebo fakultatívny výlet, alebo sa vám za hranicami nebodaj pokazí auto?! Nenoste so sebou príliš veľkú hotovosť – mohol by vám ju niekto odcudziť, prípadne by ste sa celú dovolenku strachovali, že sa tak stane. Nie všetky ubytovacie zariadenia sú vybavené trezorom (a ak áno, tak za poplatok) a nechať peniaze pod vankúšom v hotelovej izbe či nosiť ich so sebou v plážovej taške sa nevypláca. Preto všade, kde je to možné, využite svoju platobnú kartu. Platba kartou je lacnejšia ako výber z bankomatu. Pri bezhotovostných platbách kartou si väčšina bánk na Slovensku neúčtuje žiadny poplatok. Ak platíte v inej mene, ako je euro, platba sa jednoducho len prepočíta aktuálnym menovým kurzom. Ak si budete potrebovať vybrať hotovosť, použite radšej bankomat, nie pobočku banky, a to najlepšie bankomat tej banky, v ktorej máte vedený účet na Slovensku, prípadne bankovej skupiny, do ktorej vaša banka patrí. Pri výbere určite uprednostnite kartu debetnú (k bežnému účtu), poplatok bude výrazne nižší ako pri kreditnej karte (tá je lepšia na platby v obchodoch, prestížnejšia, embosovaná, obchodníkmi veľmi dobre akceptovaná). Z bankomatu je lepšie vybrať naraz väčšiu hotovosť ako často menšie čiastky.

   V zahraničí je dobré mať pri sebe karty spoločnosti VISA aj MasterCard, pretože ojedinele sa môže stať, že obchodníci neakceptujú platbu niektorej z nich. Minimálne dve karty je užitočné mať aj pre prípad straty alebo odcudzenia jednej z nich. V takých prípadoch je nutné okamžite kontaktovať call centrum vašej banky a kartu ihneď zablokovať, čím zabránite jej ďalšiemu možnému použitiu.

   A ešte dve dôležité upozornenia: 1. Zistite si vopred, či agentúra, u ktorej chcete v zahraničí realizovať platby za ubytovanie alebo stravu, akceptuje platobné karty alebo iba hotovosť!

2. Pozorne si pred cestou skontrolujte dobu expirácie vašej platobnej karty.

 

CESTOVNÉ POISTENIE

   Na čom pri dovolenke naopak určite nešetrite, je komplexné cestovné poistenie. Jeho vynechaním by ste síce ušetrili pár desiatok eur, avšak v prípade poistnej udalosti môžete prísť o tisíce.

   Banky v súčasnej dobe už poskytujú aj komplexné cestovné poistenie k platobným kartám. Spýtajte sa na túto možnosť vášho bankového poradcu, ušetríte čas aj náklady a všetko vybavíte „pod jednou strechou“.

 

Šťastnú cestu želá

Zuzana Vicianová