Veľkonočné dobroty

Jahňací vývar s pečeňovými haluškami

Budeme potrebovať: 500 g jahňacieho mäsa s kosťou, 2-3 mrkvy, 1-2 petržleny, cibuľu v šupke, 2-3 strúčiky cesnaku, štvrť zeleru, soľ, 6 ks nového korenia, podľa chuti čierne korenie, postrúhaný muškátový oriešok a čerstvý strúhaný zázvor. 

Na pečeňové halušky: zemiaky, jahňaciu pečeň, polohrubú múku, vajce, soľ

 

Jahňacie mäso zbavíme tuku a dáme variť do osolenej studenej vody spolu s potlčeným čiernym a novým korením, celou cibuľou (ošúpeme ju tak, aby jej zostala aspoň posledná hnedá šupka, vrch môžeme mierne narezať, aby sa lepšie vyvarila) a cesnakom. Varíme na miernom ohni, aby polievka jemne vrela, aspoň hodinu.

 

Do polomäkka uvarené mäso vykostíme, pokrájame na kúsky a vložíme naspäť do polievky. Cibuľu a cesnak vyberieme a pridáme všetku načistenú a pokrájanú zeleninu, muškátový oriešok a (alebo) zázvor. Povaríme 15 – 20 minút.

 

Medzitým si nachystáme cesto na pečeňové halušky (tie sú na tom najlepšie :-) ):

 

Postup je rovnaký ako pri varení bryndzových halušiek, ale časť zemiakov nahradíme jahňacou pečeňou. Ak máte kuchynský robot alebo mlynček na mäso, môžete si namlieť pečeň v surovom stave. Ak strúhate zemiaky na halušky ručne, dobrá rada znie: nechajte jahňaciu pečeň dobre zmraziť, vtedy sa strúha najlepšie. Do nastrúhaných zemiakov s jahňacou pečeňou pridáme 1 vajce, soľ a toľko múky, aby cesto bolo jemné a vláčne. Halušky hádžeme z lopatky priamo do vývaru a necháme povariť 10 – 15 minút.

 

Jahňací vývar (ako vlastne každý vývar) sa musí variť pomaly a dlho, aby sa v ňom zmiešali všetky tie skvelé chute. Naše babičky ho varievali už od ôsmej ráno a nechali ho na sporáku, až kým nešli obedovať.

 

Ak uvaríte polievky toľko, že ju nevládzete skonzumovať, odložte si čistý precedený vývar v malých nádobách do mrazničky. Tak ho môžete použiť kedykoľvek do iných vývarov (ako tekutý bujón) alebo do omáčok k pečenému mäsu.

Beata Michelčíková