Bábky v nemocnici

170 000 detí ročne je na Slovensku odlúčených od svojej rodiny a musia stráviť čas v nemocnici. Prežívajú stiesnené pocity, spojené s chorobou a osamotenosťou. Často je to pocit strachu z bolesti či napätia, čo sa bude diať.

 

Občianske združenie Bábky v nemocnici sa snaží deťom pobyt v nemocniciach uľahčiť a spríjemniť. Jeho členovia – profesionálni bábkari a hudobníci prichádzajú za deťmi na návštevu a prinášajú zo sebou hudobné nástroje, pesničky, ale hlavne bábky. Možno sa pýtate – prečo práve bábky? 

 

Začiatky... Myšlienka prísť za deťmi do nemocnice s bábkami sa zrodila v hlave nemeckého bábkoherca Ottokara Seifrta, ktorý bol sám dlhodobo hospitalizovaný v nemocnici. Oproti jeho oddeleniu bolo detské, a tak mal možnosť vidieť, ako ťažko deti prežívajú pobyt v nemocnici a že im tam čas plynie oveľa pomalšie. Pretože bol bábkoherec a v nemocnici sa aj on trocha nudil, poprosil známych, aby mu priniesli bábky a začal deťom hrávať. Malo to nielen úspech, ale aj zmysel. Deti sa pri bábkach otvorili, boli zrazu veselšie a zabudli na to, kde sú. Ocitli sa akoby v inej krajine. A tak začal chodiť s bábkami za deťmi pravidelne. Podľa jeho vzoru vznikla myšlienka založiť občianske združenie s podobným cieľom aj v Čechách, kde funguje táto práca už šesť rokov. No a od Čiech na Slovensko nie je ďaleko. Bábkari sa samozrejme poznajú a stretávajú na rôznych medzinárodných festivaloch, školeniach a podobne. Cez priateľské vzťahy a podporu firmy Kofola sa tak podarilo vybudovať slovenský tím bábkohercov, ktorí začali spoločne chodiť s bábkami aj do slovenských nemocníc. 

 

Deťom neponúkajú len bábkové divadielko v zmysle: odohrať a ísť preč. V prvom rade prinášajú prostredníctvom bábok samých seba. Pracujú na poli bábkoterapie, čo znamená, že využívajú liečivú silu bábok. Deťom sú bábky blízke a svojou veľkosťou pripomínajú hračku. S bábkou dieťa komunikuje bezprostredne, a preto si dospelý cez bábku vybuduje s dieťaťom vzťah jednoduchšie. Všetko je hra, ale práve pri hre sa dieťa uvoľní, dokáže verbalizovať svoje vlastné pocity a toto pôsobí blahodarne aj na priebeh ochorenia. 

 

Bábkari prichádzajú na oddelenie po dohode s vedením nemocnice. Každá návšteva je úplne iná a vychádza z aktuálnej situácie na oddelení – počtu pacientov, schopnosti sa pohybovať a podobne. Ak je detí viac, hrajú pre nich v herni na oddelení a potom chodia individuálne za pacientmi po operácii, v akútnom stave či za tými, ktorí nemôžu vstať z postele. Tým sa stáva javiskom práve ich postieľka, kde sa odohráva príbeh. Na začiatku vždy hrajú a spievajú pesničky na želanie detí či rodičov. Deti sa zvyknú zapojiť a spievať i hrať na malých nástrojoch spolu s nimi. Potom im hrajú s bábkami rozprávky. Snahou je, aby v repertoári boli divadielka, kde sa niekto lieči alebo je chorý – lebo taký príbeh symbolizuje ich realitu a môže ich osloviť. Sú to napríklad predstavenia Africká nemocnica, Chorý žabiak, Ako si psíček poranil labku. Dej je stavaný tak, aby sa doňho mohli deti aktívne zapájať. Za mladšími prichádzajú akože choré bábky, maňušky a deti sa ich v roli pani doktorky snažia liečiť  majú hračkársky doktorský kufrík a merajú teplotu, pichajú injekcie či počúvajú srdiečko. Deti povzbudzujú bojazlivé bábky, a tým vlastne povzbudzujú aj samé seba. 

 

Súčasná situácia: Momentálne, pre nedostatok financií, bolo o.z. Bábky v nemocnici nútené zredukovať svoje návštevy iba pre dve bratislavské nemocnice. Ide o Kramáre a Antolskú. Na Kramáre chodievajú dva tímy bábkarov každú stredu a navštívia spolu šesť oddelení. Do nemocnice Antolská sa momentálne chodí 1x za dva týždne.

 

V deň hrania odohrajú minimálne 5 veľkých predstavení v herniach na jednotlivých oddeleniach a potom chodia po izbách . Týchto minipredstavení je rôzny počet a je ťažké ich spočítať.

 

Všetky informácie, príbehy a fotografie z nemocníc nájdete na webovej stránke občianskeho združenia Bábky v nemocnici sk.

 

Vyjadrenie psychologičky Moniky Ginzeriovej z DFNsP Kramáre:

„Naše skúsenosti z hrania deťom v nemocniciach naozaj potvrdzujú, že bábková hra môže pomôcť aj v situácii, keď je dieťa choré doma. Rodič svoje dieťa pozná najlepšie, a preto môže vymyslieť tú najlepšiu bábkovú hru šitú na mieru pre svoje dieťatko. A rodičia by sa možno divili, ale dieťa niekedy povie prostredníctvom bábky aj to, čo by sa bez nej neodvážilo.“

 

Ako môžete pomôcť: Zriadením trvalého príkazu na ľubovoľnú čiastku v prospech bankového účtu o.z. Bábky v nemocnici.

Číslo účtu: 2900184270/8330, Fio banka a.s. Alebo: 2500184263/8330, Fio banka a.s.

Alebo zaslaním sms v tvare DMS BABKY na číslo 877. Cena Darcovskej SMS správy je 1 €.

Lucia Kralovičová