Jesenný typ

Ryšavá a krásna

 

   O niekom sa povie, že je „krv a mlieko“, iný je zas taká „bleduľa“, ďalší je „južanský typ“... Vnímame naše farebné odlišnosti, i keď len okrajovo, laickým okom. Existuje však aj vedné odvetvie, ktoré sa venuje farebným typom ľudí, a na základe toho nám dokáže poradiť, aké farby nám najlepšie pristanú a akých sa, naopak, máme celkom vyvarovať, ak chceme vyzerať zdravo, sviežo a príťažlivo.

   Farebná typológia delí ľudí podľa ich pokožky, očí a vlasov do dvoch základných skupín: teplý a studený farebný typ.

   Pre ľudí patriacich do prvej skupiny je charakteristické žltkavé a hrejivé vyžarovanie vlasov a pokožky. Studené farebné typy majú zas elegantný, akoby modrastý podtón pokožky a popolavý tón vlasov. Ak patríte do prvej skupiny, môžete byť žena – Jar alebo žena – Jeseň, ak do druhej, potom ste Leto alebo Zima.

   V predošlých dvoch vydaniach sme si predstavili jarný a letný typ ženy, dnes sa zameriame na Jeseň.

 

   Jeseň hrá neuveriteľne nádhernými farbami. Sýtymi a veselými. Ako keby sa príroda ešte raz chcela predviesť v plnej paráde, kým sa uloží na dlhý spánok. Zelené listy stromov sa menia na žlté, oranžové, červené, slnko má maslovo žltý nádych a celý svet sa kúpe v mäkkých teplých farbách.

   Také je aj sfarbenie žien, ktoré patria do tohoto typu.

   Ich pokožka má žltkavo zlatistý nádych a je buď bledá, takmer priesvitná, často s červenkastými či zlatohnedými pehami, alebo môže mať výraznejší broskyňový nádych (jarné typy môžu mať tiež tento broskyňový odtieň, len v omnoho jemnejšom prevedení). Táto pleť sa veľmi ťažko opáli a veľmi ľahko spáli.

   Čo sa týka vlasov, sú ako lístie na jeseň. Väčšinou majú červenkastý nádych od mrkvového cez medený až po tmavogaštanový. Niektoré majú stredneplavé alebo tmavoplavé vlasy s príznačnými zlatistými alebo červenkastými zábleskami. 

   Oči žien jesenného typu bývajú pôsobivé. Sú výrazné a ak bledej farby, tak jasné.

   Na našom území je tento typ vzácny, ale napríklad pre Írsko typický.

   Jeseni pristanú jesenné farby. Sú teplé (žltkavý podtón), väčšinou zemité so zlatistým nádychom alebo jasné a sýte. Zo zelených odtieňov je to napr. kaki, petrolejová, z červených oranžová, tehlová, z hnedých zlatistohnedá, hnedočervená, oriešková. Aj isté odtiene modrej patria do škály jesenného typu. Musia mať však typický žltý podtón. Napr. tyrkysová s prevahou žltého pigmentu.

   Čo sa týka mejkapu, platí ten istý princíp – žltý. Tónovací krém alebo báza musia mať žltkavý, nie studeno béžový tón.

   A pozor na špirálu na oči. Čierna je tabu! Hrdzavohnedá alebo zlatá hnedá maskara je presne to, čo jesennej žene krásne sadne. A žiaden strach z očných tieňov a kontúrovacích ceruziek! V prvom rade je potrebné zabudnúť na čierne, sivé a iné studené odtiene, ako sú staroružová, bordová či námornícka modrá a držať sa žltého princípu. A navyše, aké farby pristanú v oblečení, také pristanú aj očiam. Takže olivovozelená, teplá hnedá, tyrkysová, atď... sú ako stvorené pre očný mejkap Jesene.

   Ako posledné spomenieme rúže. Strieborná perleť zabíja krásnu farbu jesenných žien. Najviac vyniknú v bezperleťových rúžoch. Môžu mať výraznejšie farby alebo aj veľmi decentné a prirodzené. Matné až púdrové alebo s leskom. V mejkape má jesenný typ širokú škálu výberu.

   A ak si chce prefarbiť vlasy, opäť spomeniem žltý princíp – dôležité je ostať vo svojej farebnej škále.

   Ešte by som čosi rada povedala ohľadne čiernej a bielej farby. Čierna je pre jesenný typ veľmi nevhodná. Vyzerá v nej choro, unavene, na pleti vystúpia všetky jej nedostatky. Iné je to s bielou farbou. Biela môže byť, ale len v určitých odtieňoch. Aj tu platí žltý princíp. Banánová biela, maslová biela, inými slovami žltkastá biela patria do farebnej škály Jesene. Pozor na čistú snehobielu a farbu bielej kávy – béžovohnedú. Sú studené.

   Nakoniec sa pozrieme na šperky a doplnky. Aj tu opäť platí náš princíp, čiže žlté zlato, meď, žltkasté perly... a všetko, čo je z dreva a kože, ako napr. drevené náušnice, kožené prívesky...

   Takže, dámy, ak ste jesenné typy, tešte sa, ste veľmi zaujímavé a pri správne zvolených farbách vaša krása ešte viac vynikne.

Lenka Vavráková