Na začiatku nového školského roka sa zamýšľame nad úlohou práce v našich životoch. Či je pre nás práca požehnaním alebo trestom, ako sa má kresťan správať v zamestnaní a aké nástrahy tam naňho číhajú. Práca je Božím darom a veľa sa o nej píše aj vo Svätom písme. Pripomenieme si aj zmysel a uplatňovanie výhrady vo svedomí a predstavíme vám osobnosť Antona Neuwirtha – hlboko veriaceho človeka a politika zároveň.

 

V septembrovej Miriam sa dočítate aj o misii mladej Slovenky v Afrike či o novodobých otroctvách v podobe obchodovania s ľuďmi, ktoré je stále prítomné aj v dnešnom svete.

 

Svedectvá zo života hovoria o úžasnom Božom vedení pri hľadaní zamestnania, o zmysle modlitby za kolegov, o starostiach s malým prváčikom či o tom, že má zmysel vždy hovoriť pravdu.

 

Nechýba ani zaujímavý rozhovor s Natáliou Žembovou – moderátorkou správ STV a maminou troch detí, pre ktorú je viera v Boha na prvom mieste v živote.

 

Literárna kaviareň ponúka pestrú škálu čítania – na zamyslenie, zasmiatie i poznávanie nových kútov Slovenska.

 

Ponúkame aj jesenné tipy a nápady pre vaše šikovné ruky či do lesa pri zbieraní húb.

 

Nezabúdame ani na naše/vaše zdravie, krásu či trampoty s financiami.

 

Do čítania!

Úvodník

   „Bez práce nie sú koláče.“ – „No pain, no gain.“ – „Ohne Fleiß kein Preis.“ Asi na tom niečo bude, keď sa tá istá múdrosť objavuje u rôznych národov. A ďalšie: „Aká práca, taká pláca.“ „Práca chvatná, málo platná.“

   Prečo je práve práci venovaná toľká pozornosť aj v ľudovej slovesnosti (a zďaleka nielen tam)?

   Keď som po škole pokračovala v doktorandskom štúdiu (čo bola viac práca ako štúdium), bol to pre mňa mierny šok. Na výške som si odvykla od pravidelného chodenia „niekam“. A zrazu – každý deň. A každý deň osem hodín. Pamätám si, že po týždni som si povedala – už by hádam aj stačilo, nie? A predstava, že to bude takto už stále, týždeň čo týždeň, mesiac čo mesiac, rok čo rok... nebola veru vôbec povzbudivá. No, našťastie, človek si zvykne :-).

   Takže má byť pre nás práca trestom či odmenou, nutnosťou či zábavou? A ako sa má kresťan v zamestnaní vlastne správať? Keďže zamestnanie nie je len o práci. Je aj o vzťahoch, komunikácii, každodennom rozhodovaní, hodnotách... Má sa kresťan v tomto zaradiť medzi väčšinu alebo sa držať svojho presvedčenia – aj za rizika, že pôjde proti prúdu a bude v očiach ostatných „mimo“? 

   Spolu sme hľadali aspoň zlomky odpovedí na tieto a mnohé ďalšie otázky. Ale život nie je len o práci. Tak ako ani toto číslo Miriam :-).

   Pekné čítanie!

 

Janka