Marcové číslo Miriam vám predstaví SVET MÉDIÍ, ich vplyv na nás – ženy, na náš bežný každodenný život a formovanie našich názorov.

 

V článku psychologičky Lucie Drábikovej sa dočítate, PREČO RADI ČÍTAME BULVÁR,

z prednášok kňaza Jozefa Kováčika sa dozviete o rôznych formách MEDIÁLNEJ MANIPULÁCIE od čias Napoleona až po dnešok, 

detská psychiatrička MUDr. Kováčová varuje pred nedoziernymi následkami ZVEREJŇOVANIA ĽUDSKÝCH TRAGÉDIÍ

a známe redaktorky audiovizuálnych a printových médií sa v ankete zamýšľajú nad svojím vplyvom na spoločnosť.

 

Porozprávali sme sa s herečkou a principálkou Divadla na kolesách MARTINOU JELENOVOU o tom, aké je byť veriacou ženou, matkou a zároveň umelkyňou, s hercom LUKÁŠOM LATINÁKOM o jeho živote pod drobnohľadom divákov a v súkromí, 

ale aj s vysokoškolským profesorom prof. MUDr. VLADIMÍROM KRČMÉRYM o zázrakoch, misiách v Afrike a ďalších veciach, o ktorých sa z médií nedozvieme...

 

Čakajú vás aj obľúbené pravidelné rubriky, ktoré vás inšpirujú k jarnému upratovaniu a skrášleniu vášho šatníka, zovňajška, ale i duše...

 

Príjemné čítanie! 

Úvodník

   Sú médiá dobré alebo zlé? Smie mať kresťan televízor? Smie pozerať komerčné televízie a byť pritom dobrým človekom? Sú duchovne ladené médiá automaticky zárukou kvality?

   V tomto čísle Miriam sa pokúsime priniesť odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky.

   Ponúkneme vám názory ľudí, ktorí v médiách roky pracujú, ale i takých, ktorí vôbec nevlastnia televí-zor, nekupujú noviny – a napriek tomu svoj život považujú za plnohodnotný.

   Fenomén zvaný „médiá“ je fantastický vynález modernej civilizácie! Bez nich by som nikdy nevidela podmorský svet ani amazonské pralesy, nepoznala by som osudy zaujímavých osobností, ktoré výrazne ovplyvnili mnohé rozhodovania v mojom živote, ani tvorbu kvalitných umelcov z rôznych kútov sveta. Nebyť internetu, trávila by som množstvo času v knižnici a mnohé krásne veci by mi celkom unikli.

   Že som spomenula len tie pozitívne stránky médií, ktorých je tak žalostne málo? Že väčšina novinových článkov je bulvár a televízie vysielajú veľa násilia?

   Áno, vyberám si.

   Že deti nemajú tvorivé záľuby, len konzumujú? Nemajú pohyb, netrávia čas so skutočnými kamarátmi, iba s virtuálnymi? Áno, poznám aj také prípady. Ale nemali by sme sa skôr my, rodičia, zamyslieť nad tým, či, deťom ponúkame alternatívu?

   Ak máte pocit, že médiá príliš rozoberajú niečí nos či poprsie, jeho životné aféry alebo smrť, hádky v reality show, či mužský pár v tanečnej súťaži – skúste ich ignorovať. Možno keď zlé projekty stratia sledovanosť, ponúkne svet médií vám – inteligentným a náročným konzumentom – niečo lepšie.

 

Beata