Anémia

   „Študujem na výške. Po nociach som sa učila alebo flámovala. Veľa som toho ani nepojedla, jogurt, šalát, cestoviny. Bolela ma hlava, mala som problém sústrediť sa, vypadávali mi vlasy. Mama mi hovorila, že som chudá a bledá, ale zobrala som to vážne, až keď som raz odpadla. Lekár mi povedal, že som málokrvná.“

 

   „Mávam silné menštruačné krvácanie, bývala som slabá a mávala som závraty. Užívam železo, aby som nebola anemická.“

 

   „Mal som rakovinu žalúdka, operovali ma a časť z neho odstránili spolu s nádorom. Teraz musím dostávať pravidelne injekcie vitamínu B12, lebo sa mi nedostatočne vstrebáva pri trávení. Je totiž nevyhnutný pri krvotvorbe.“

 

   Toto sú tri ľudské príbehy. Odohrávajú sa za rozličných okolností, spája ich však rovnaká diagnóza – anémia. V slovenskom preklade málokrvnosť. Anémia je ochorenie krvi charakterizované zníženým množstvom červeného krvného farbiva – hemoglobínu – pod hranicu 12 g na deciliter krvi. Hemoglobín sa nachádza v červených krvinkách (erytrocytoch), viaže na seba kyslík a zásobuje ním tkanivá celého tela. Pri jeho nedostatku trpí telo nedokysličením.

   Anémiu podľa hodnôt hemoglobínu v krvi klasifikujeme stupňami:

- ľahká: v rozmedzí 12 – 10,5 g/dl

- stredne ťažká: v rozmedzí 10,5 – 8 g/dl

- ťažká: pod 8 g/dl

 

   Zlé okysličovanie tkanív sa môže prejaviť širokou škálou príznakov, ako sú:

– bledosť kože a slizníc,

– únavnosť a celková telesná slabosť,

– ťažkosti s dýchaním,

– bolesti hlavy,

– závraty a tma pred očami, najmä pri prudkom vstávaní,

– časté infekcie,

– tvorba tzv. ústnych kútikov,

– studené ruky a nohy,

– vyhladený červený jazyk,

– vypadávanie vlasov a lámavosť nechtov,

– pocit mravčenia v končatinách,

– zväčšenie lymfatických uzlín (nahmatáte ich ako malé hrčky),

– porucha pozornosti, neschopnosť sústrediť sa,

– u detí spomalenie rastu a zaostávanie vo vývoji.

 

   Ak pozorujete u seba niektoré z týchto príznakov, mali by ste zájsť na vyšetrenie k lekárovi. Základná diagnostika málokrvnosti je jednoduchá a pre chorého nezaťažujúca. Najskôr sa vás lekár spýta na vaše terajšie zdravotné problémy, potom zisťuje informácie celkovo o vašom zdravotnom stave (v minulosti prekonané detské choroby, operácie, gynekologický stav, pôrody, zdravotný stav vašich rodinných príslušníkov, iné vážne ochorenia, podané transfúzie, alergie a pod.), nasleduje odborná telesná prehliadka (tzv. fyzikálne vyšetrenie). Nakoniec urobí základný odber krvi na vyšetrenie krvného obrazu a hodnoty železa v krvi. Podľa potreby vás vyšetrí alebo vás odošle napr. na odbery krvi na kyselinu listovú a vitamín B12, na krvnú zrážavosť, hormóny, ultrazvukové vyšetrenie orgánov brucha, vyšetrenie kostnej drene, vyšetrenie stolice na skryté krvácanie, vyšetrenie moču, gynekologické, imunologické vyšetrenie. Možno sa pýtate: Načo toto všetko? Odpoveď je jednoduchá. Treba zistiť príčinu. Podľa nej sa dá anémia úspešne liečiť, čím sa vám citeľne zlepší aj kvalita života.

 

   Príčinami anémie môžu byť:

   1. Nedostatok železa v organizme. Železo je nevyhnutné pre funkciu červených krviniek a hemoglobínu.

   V organizme chýba, ak sa nedostatočne prijíma v potrave ako v našom prvom príbehu v úvode. Druhý príbeh je príkladom, keď sa železo z organizmu stráca krvácaním. Môže to byť okrem silného menštruačného krvácania opakované skryté krvácanie v tráviacom trakte, strata krvi pri úrazoch alebo operáciách. Nedostatok železa je najčastejšou príčinou anémie.

   2. Nedostatok vitamínu B12 a kyseliny listovej. Tieto dve zložky sú potrebné pri krvotvorbe. Na vstrebávanie vitamínu B12 je nutné dostatočné množstvo kyseliny chlorovodíkovej a špeciálneho proteínu, ktoré sa tvoria v žalúdku. Ak je ich nedostatok, býva to prevažne u starších ľudí, vitamín B12 v organizme začne chýbať. Jeho nedostatok sa niekedy vyskytne aj u mladších ľudí či po operačných zákrokoch. Toto je prípad pacienta v treťom príbehu z úvodu. V bežnom jedálnom lístku Slováka je B12 a kyseliny listovej dostatok. Zvýšiť príjem týchto zložiek v strave je vhodné napr. v tehotenstve.

   3. Zvýšený predčasný rozpad červených krviniek. Ide o zriedkavú poruchu.

   4. Útlm kostnej drene, ktorá je miestom, kde sa krvinky tvoria. Kostná dreň môže byť v útlme po pôsobení žiarenia, liekov, chemikálií i vírusov.

   5. Iné závažné ochorenia, pri ktorých je anémia len sprievodným javom. Nimi sú napr. rakovina, chronické zápaly, choroby pečene, celiakia, ochorenia obličiek a štítnej žľazy.

 

   Liečba anémie patrí do rúk lekára. Podľa príčiny vám naordinuje lieky, injekcie, podanie transfúzie či iné špeciálne zákroky. Ak máte iné ochorenie, ktoré anémia sprevádza, treba ho riešiť. Najdôležitejšie však je uvedomiť si, že lekár vám pomôže v mnohom, ale podstatnú časť liečby by ste mali urobiť sami. Je to vaše telo, vaše zdravie a platí to nielen pri anémii.

   Čo teda môžete robiť pri liečbe anémie?

   1. Vhodne sa stravujte. Zdravá strava je strava vyvážená a pestrá. V strave sa odporúča prijať okolo 15 mg železa denne, v kombinácii s potravinami obsahujúcimi vitamín C, kyselinu listovú, vitamíny skupiny B. Top potraviny s obsahom železa nájdete v tabuľke.

   2. Podľa pokynov lekára dodržujte liečbu. Pri užívaní železa vo forme tabletiek, kvapiek či sirupu je vhodné zapíjať ho tekutinou s obsahom vitamínu C – džúsom, citrónovou vodou alebo ovocnou šťavou. V jeho prítomnosti sa železo z tráviaceho traktu lepšie vstrebáva. Naopak, preparáty železa neužívajte spolu s mliekom a mliečnymi výrobkami, nezapíjajte ho kávou ani čajom. Problém so vstrebávaním môže nastať aj pri súčasnom užívaní niektorých liekov, napr. proti žalúdočnej kyseline.

   3. Dbajte celkovo o svoje zdravie, osvojte si zdravú životosprávu, pravidelne absolvujte preventívne prehliadky. Ak máte nejaký zdravotný problém, nezanedbajte ho.

 

   Zdravá krv znamená pre vás vitalitu, silu a výkonnosť. Ak tento dar máte, vážte si ho a porozmýšľajte o možnosti podarovať ho iným. Veď krv je stále veľmi, veľmi vzácnou tekutinou. Darujte krv, darujete život.

Eva Nipčová