Pohyb je mojím štýlom života

   Pohyb patrí k životu, bez pohybu vlastne ani niet života. A o tom, že môže byť synonymom životnej radosti, nás presvedčila Anastasia Kuzminová.


   Už ako juniorka patrila medzi ruské biatlonové hviezdy. Do roku 2005, keď v tejto kategórii končila, nazbierala na MSJ sedem medailí, z toho dve zlaté.


- Ako si spomínate na svoje športové začiatky?
K športu ma priviedli moji rodičia. Obidvaja boli úspešní v bežeckom lyžovaní, ako aj v biatlone. Keď som mala 4 roky, postavili ma na bežky a vyhrala som mestské preteky v Ťumeni. Od začiatku boli moji rodičia aj mojimi trénermi.


- Čo je pre vás hlavnou motiváciou pri športovaní?
Robiť svojimi výsledkami ľuďom radosť.


- Ako vyzerá váš bežný tréningový deň?
Pred raňajkami mám rozcvičku, po raňajkách prvý tréning, po obede oddych alebo regeneráciu. Asi o štvrtej absolvujem druhý tréning, po večeri robievam suchú streľbu.


- Môže sa aj aktívnemu športovcovi stať, že má svalovicu? 
Určite áno. Stáva sa to aj vrcholovým športovcom, ale iba občas.

 

Zo zimnej olympiády vo Vancouveri (Kanada) vo februári 2010 priniesla svojim športovým fanúšikom zlatú medailu za víťazstvo v rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km – prvú zo ZOH v histórii samostatného Slovenska, a striebornú medailu zo stíhacích pretekov na 10 km. Vlaňajšiu sezónu úspešne zakončila bronzom v šprinte na MS v ruskom Chanty-Mansijsku a zlatom vo finále bojov o krištáľový glóbus v nórskom Holmenkollene. V máji 2011 už po tretíkrát obhájila svoje prvenstvo v ankete Kráľ biatlonovej stopy.

 

- Ako zvládate úspechy a neúspechy spojené s aktívnym športom? 
Úspechy najviac potešia, na neúspechy sa snažím čo najskôr zabudnúť a odstrániť nepríjemné pocity.


- Ste na vrchole svojej kariéry. Máte už plány na čas, keď sa športu nebudete venovať aktívne?
Športu sa plánujem venovať ešte dlhšie obdobie a čo bude po ukončení mojej športovej kariéry, ešte nie som rozhodnutá.


- Čo vám pomáha udržiavať si sviežosť a dobrú náladu? 
Stále sa snažím pozitívne myslieť, veď aj keď sú smutné chvíle, dá sa nájsť okolo seba veľa radosti alebo robiť to, čo máme najradšej.


Nasťa, ako ju Slováci familiárne volajú, má od roku 2008 slovenské občianstvo a reprezentuje SR. Do Banskej Bystrice sa prisťahovala za svojím manželom Danielom Kuzminom, ktorý tu už býval niekoľko rokov, a videla v tom jedinú možnosť predĺžiť si svoju športovú kariéru.


- Je život na Slovensku iný než v Rusku?
Samozrejme. Život na Slovensku a v Rusku sa nedá porovnať. Rusko je veľká krajina oproti Slovensku, tam som sa narodila. Ale veľmi dobre sa cítim už aj na Slovensku.


- Čo rada robíte vo voľnom čase, ak nejaký je? 
Najradšej sa venujem synčekovi Jeliskovi a spolu s rodinou radi trávime čas v prírode a pri pohybe.


- Ako sa vám darí spájať aktívny šport s materstvom?
Synček mi dodáva veľmi veľa energie, ktorú potrebujem pri športovaní. Ale inak mi všetko zvládnuť pomáha manžel, svokrovci a rodičia.


- Čo robia lyžiari v lete? Musíte stále športovať alebo sa nájde aj čas na dovolenku?
Jasné, že po sezóne potrebujem aj dovolenku. Rada chodím s manželom a so synčekom k moru na začiatku letnej prípravy. A až po regeneračnom sústredení sa začínajú letné tréningy: kolieskové lyže, imitácie s palicami, bicykel a beh na nohách.


- Má na vaše výkony vplyv aj správna relaxácia?
Samozrejme, že každý športovec, ktorý trénuje naplno, potrebuje pre seba vyhovujúcu relaxáciu. Pre každého je to niečo iné, sú rôzne spôsoby a časom si každý nájde ten správny.


- Viete si predstaviť svoj život bez aktívneho pohybu?
Odmalička športujem a každodenný pohyb je pre mňa samozrejmosťou. Aj keď chodíme k moru na dovolenku, neviem oddychovať viac ako dva dni. Aktívny pohyb je mojím štýlom života.


- Máte nejaký odkaz či povzbudenie pre naše čitateľky?  
Aktívny pohyb odporúčam všetkým čitateľkám – nielen preto, aby mali peknú postavu, ale aj z dobrého pocitu a radosti z času stráveného vonku, podľa možnosti s rodinou.
   Prajem vám všetkým veľa zdravia a spokojnosti.


Aj my želáme našej najpopulárnejšej biatlonistke, ktorá koncom augusta oslávila svoje 27. narodeniny, ešte veľa úspechov v športovej kariére a mnoho šťastia a lásky v rodine.

Andie Zaťková, Beáta Michelčíková
Za sprostredkovanie rozhovoru ďakujeme pani Ingrid Potočnej