Nohy nie sú od macochy

   Milé dámy a dievčatá, staráte sa pravidelne o svoju pleť, vlasy, nechty a telesnú hygienu? A ako často sa venujete svojim chodidlám? Celé dni nás nosia, preťažujeme ich, utláčame v rozličných druhoch obuvi. Určite si za to zasluhujú našu pozornosť.

 

   Okrem pravidelného denného umývania, osušenia a prípadne aj krémovania nôh je vhodné urobiť si každé 2-3 týždne pedikúru. Pedikúra, v preklade starostlivosť o nohy, by mala byť bežnou súčasťou starostlivosti o telo. Ošetrenie chodidiel v pokoji domáceho prostredia je jednoduché a podľa nasledujúceho návodu ho zvládnete v pohode.

 

Čo potrebujeme?
– nádobu na odmočenie kože na nohách
– morskú soľ alebo iný prípravok vhodný do kúpeľa nôh
– uterák
– pemzu
– prípadne pilník na nohy
– peeling na pokožku nôh (nie je nevyhnutný, ale poteší)
– dostatočne mastný krém (ponuka špeciálnych krémov na nohy je široká)
– bavlnené ponožky
– na úpravu nechtov klieštiky, nožničky, pilník, prípadne lak

 

Ako postupujeme?
   Pripravíme si kúpeľ. Do nádoby napustíme vodu s teplotou maximálne 40 °C, pridáme morskú soľ alebo nami zvolený vhodný prípravok. Nohy si namáčame 10 – 20 minút, nie dlhšie, aby sa pokožka veľmi nerozmočila, mohla by sa pri ošetrení ľahko poraniť. Nohy osušíme uterákom a zhrubnutú kožu na chodidlách odstránime pemzou. Pohyby majú byť jemné, jedným smerom. Nie je vhodné kožu silne nerovnomerne šúchať, pretože môžu vzniknúť drobné poranenia. Ak chcete použiť namiesto pemzy pilník z kovu, treba s ním narábať veľmi opatrne, pretože jeho pôsobenie je agresívnejšie. Pilník z brúsneho papiera je zas vhodný skôr na zbrusovanie stvrdnutej kože nasucho.
   Ak máme k dispozícii peeling na nohy, jemne ním pretrieme chodidlá. Nohy opláchneme a poutierame dosucha.
   Na záver použijeme špeciálny krém na ošetrenie nôh alebo dostatočne mastný krém (výborné je napríklad bambucké maslo). Nanesieme ho v hrubšej vrstve, voľne prekryjeme uterákom. Necháme pôsobiť aspoň 15 minút. Dobré je natiahnuť si bavlnené ponožky a nechať pôsobiť cez noc.
   K pedikúre patrí aj úprava nechtov. Po odmočení ich striháme dorovna pomocou klieštikov alebo nožníc. Kožičku pri lôžku nechta jemne pozatláčame. Ak máme chuť, môžeme ich ďalej upraviť lakovaním.
   Po domácej pedikúre treba všetky pomôcky umyť a nechať voľne vysušiť. Pre riziko prenosu kožných ochorení ich používajme prísne osobne. Pemzu často meňme za novú.
   Výborným relaxačným tipom pre nohy je masáž, ktorú možno zaradiť do procesu pedikúry počas natierania krémom. Nohy zbavíte napätia a podporíte prekrvenie. Masírujeme nasledovne. Ruku zatneme v päsť a hánkami vyvíjame silnejší tlak na chodidlo. Potom chodidlo premasírujeme jemne, drobnými krúživými pohybmi palcov rúk po ľavej i pravej strane. Zvláštnu pozornosť venujeme prstom nôh. Každý prst osobitne stláčame a mierne ponaťahujeme.

 

   Ak sa rada chodíte dať skrášľovať k odborníkom, môžete si pedikúru vychutnať v kozmetickom salóne. V ponuke je klasická mokrá pedikúra (prebieha podobne, ako sme si popísali, no namiesto pemzy sa používa skalpel), ďalej suchá (koža sa odstraňuje bez namáčania pomocou vysokootáčkového prístroja), ako i wellness pedikúra (je v nej zahrnutý napríklad aj perličkový kúpeľ, peeling, masáž, maska – a to všetko chodidiel). Pedikéri odporúčajú robiť ošetrenie nôh približne raz mesačne. Ak vaše nohy trápia otlaky či kurie oká, odborné ošetrenie je namieste. V prípade, že máte na chodidlách bradavice či prejavy plesňového ochorenia, neváhajte vyhľadať pomoc kožného lekára. Tieto problémy sú dlhodobé, prenosné a určite samy neprejdú.

 

   Pri pravidelnej starostlivosti sa vám vaše nohy odmenia zdravím a krásou. Budú s vami chodiť, skákať, ba aj tancovať s radosťou.

Eva Nipčová