Čo je to wellness?

   Slovo „wellness“ je v poslednom čase skloňované vo všetkých možných tvaroch. Niekedy sme podobných slov až presýtení, a keďže si ich spájame so „svetom“, odmietame ich aj bez toho, aby sme v podstate vedeli, čo sa za nimi skrýva. Žiadny výkladový slovník toto slovo presne nešpecifikuje. Anglický výklad hovorí, že ide o „zdravý stav blaha bez choroby“ (a healthy state of wellbeing free from disease) alebo aj o dbanie o telesné zdravie. Samotné slovo wellness vlastne v sebe spája dva pojmy: wellbeing – cítiť sa príjemne a fitness – biť fit.
   Takže všadeprítomné wellness zariadenia a centrá sú vlastne miesta, v ktorých by sa o naše telesné zdravie mali starať či lepšie povedané pomôcť nám v tom a poskytnúť nám možnosti a priestor. Už stačí len rozhodnúť sa, vybrať si a nájsť si čas.
   V materiáloch jedného projektového ateliéru som našla túto informáciu o tom, čo môžeme zaradiť k prvkom wellness:
- telocvične, posilňovne, tanečné sály, spinning, strečing, kalanetika
- bazény na plávanie a na rehabilitačné cvičenie, akvaaerobik, akvafitnes
- vírivé bazény, masážne vane, prísadové vane, škótske streky
- rašelinové a slatinové kúpele, špeciálne kúpele
- zábalové procedúry, suché uhličitanové kúpele
- končatinové kúpele, Kneipov kúpeľ
- oxygenoterapia, fototerapia, aromaterapia, muzikoterapia, soľné jaskyne
- elektroprocedúry, magnetoterapia, interferenčné prúdy, ultrazvuk
- suchá sauna, biosauna, infrakabína, parná kabína, turecký kúpeľ hammam, ruská baňa, rímsky kúpeľ, aromakúpeľ, soľný kúpeľ
- klasické masáže, športové masáže, reflexná masáž, bankovanie
- kaderníctvo, manikúra, pedikúra, kozmetika, kozmetické masáže
- zdravá výživa, potravinové doplnky, zdravé obliekanie
- zooterapie – hypoterapie
- turistika pešia, vodná, lyžiarska, vysokohorská, cykloturistika
- umenie odpočívať

   Výber je teda veľký. Keď na to pozrieme z iného uhla pohľadu, štýl wellness sa skladá z niekoľkých neoddeliteľných súčastí, ako sú pozitívny prístup k životu, starostlivosť o fyzickú kondíciu, správna výživa a udržovnie telesnej hmotnosti, starostlivosť o telesnú schránku, tvorba duševnej rovnováhy a ochrany proti stresu. Nejde teda už len o fyzickou zdatnosť, ktorá tu hrá len jednu z úloh, ale aj o zdravý spôsob života a z neho plynúcu „životnú pohodu“.
   O výžive, pohybe, udržiavaní hmotnosti sme hovorili vo viacerých článkoch, hlbokú duševnú a duchovnú stránku nechajme nateraz bokom a pozrime sa na možnosti rehabilitácie a relaxácie. Kto by ich v dnešnom uponáhľanom svete plnom rôznych zdrojov stresu neocenil? Ja som tiež jedna z tých, ktorí majú problém vypnúť, ale keď je toho už naozaj veľa, doprajem si veru aj niečo „náročnejšie“. Najradšej mám vlhké sauny s bylinnými vôňami a bazéniky s teplou vodou. Pár hodín a cítim sa ako znovuzrodená.
   Hlavný prínos relaxácie a rehabilitácie spočíva v uvoľnení vnútorného napätia. Pri pravidelnej aplikácii tiež výrazne ovplyvňuje svalový tonus a centrálny nervový systém. Korene problémov, ktoré k napätiu vedú, sa musia riešiť, samozrejme, inak, ale správnou relaxáciou a rehabilitáciou možno odbúravať dosahy stresových stavov, duševného či fyzického preťaženia, ktorému sme niekedy v živote vystavení. Inokedy pomocou relaxu či rehabilitácie len jednoducho potrebujeme „dobiť baterky“.
   Možno je dobré zdôrazniť, že každý si musíme nájsť ten svoj spôsob relaxu. Čo je príjemné a uvoľňujúce pre jedného, môže byť dokonca len ďalším stresorom pre iného. U nás asi najdostupnejšie sú rôzne sauny, bazény a fitnescentrá. Hoci i kúpeľná starostlivosť je veľmi dobrá. Kúpele využívajú prírodnú minerálnu vodu, bahno, rašelinu, kým wellness strediská využívajú vodu s pridaním solí, vitamínov.
   Niektoré plavárne alebo aj bazény v nemocniciach ponúkajú možnosti jednak plávania, ale aj rôznych cvičení vo vode, ktorých výhodou je, že nezaťažujú kĺby. Treba sa len porozhliadnuť po možnostiach v mieste bydliska. O saunovaní sme podrobnejšie písali v MIRIAM číslo 3 z roku 2010. Nespomínali sme tam však menej známu infračervenú prehrievaciu tepelnú kabínu, ktorá je jedným z alternatívnych druhov potných kúpeľov. Hlavný rozdiel oproti saune s bežným vykurovacím zariadením je v tom, že infračervené lúče prenikajú hlboko do tkanív. Potenie je intenzívnejšie a nedochádza k nadmernému ohrevu povrchových vrstiev kože teplým vzduchom. Vďaka tomu sa rozpúšťajú a potením vyplavujú škodlivé látky, čistia sa póry a odstraňujú odumreté bunky. Stúpa spotreba telesnej energie a nastáva odbúravame tuku. Dobré výsledky sa dajú dosiahnuť pravidelným niekoľkonásobným využitím infrakabíny pri chudnutí a problémoch s celulitídou. Posilňuje sa imunitný systém, takže organizmus sa stáva odolnejším proti prechladnutiu a lepšie znáša fyzickú i psychickú záťaž. Infračervené hĺbkové teplo je osvedčené pri liečbe reumy, artrózy, artritídy, kožných ochorení, znižuje problémy so srdcom a s krvným tlakom. Po takomto saunovaní sa človek cíti ako znovuzrodený a dokonale oddýchnutý.
   K neodmysliteľnej ponuke väčšiny wellness centier patria aj rôzne druhy masáží. Tu sa fantázii skutočne medze nekladú až tak, že občas je náročné rozlíšiť, čo je len výmyslom s cieľom zarobiť a čo má skutočne opodstatnenie. Ďalším nebezpečenstvom môžu byť rôzne praktiky spojené aj s okultným duchovným pozadím či s východnými náboženstvami, ktoré sú s kresťanstvom nezlučiteľné (rôzne alternatívne liečiteľské úkony, používanie kyvadielok, „liečivých“ kameňov, akupunktúra atď.). Skôr než sa teda masérovi vydáme do rúk, je dobré informovať sa. Stará dobrá klasická či športová masáž však môže mať veľmi blahodarné účinky, hlavne pre nás so sedavým zamestnaním. Ide o systém masážnych hmatov a pohybov, vďaka ktorým sa uvoľňuje masírované svalstvo, rozšíria sa krvné vlásoč-nice, zvyšuje sa prekrvenie. Masáž podporuje vlastné regeneračné schopnosti tela, prináša pocit uvoľnenia a pôsobí celkovo relaxačne. Odbúrava stres, odstraňuje svalové napätie, prispieva k dobrému spánku, je antidepresívom.
   Nebojme sa starať o seba. Nezaškodí niekedy si dopriať aj oddychový wellness víkendový pobyt v príjemnom hoteli či v kúpeľoch.
   Nedávno som sa, vďaka pracovnej ceste a sponzorovi, dobre vypotila po 20 minútach v zrkadlisku a bahennom kúpeli v Piešťanoch. Samozrejme, nemôžeme ísť nad svoje pomery. Ale povedzme si úprimne, pri troške vôle, akciových cenách alebo keď necháme bokom „skromnosť“ a odpustíme si repliku „nerobte si starosti“, si takýto darček raz za čas môžeme dopriať či zaželať na Vianoce alebo k sviatku od blízkych. Potom si ho stačí už len bez falošných výčitiek poriadne vychutnať. Veď sme kráľovské deti. Padne nám to určite dobre.

Andie Zaťková
zdroj: internet