Diktát zdravého životného štýlu

   Nadpisom tohto článku akoby som úplne degradovala tému tohto čísla Miriam, čo však vôbec nie je mojím úmyslom. Chcem ním však poukázať na niektoré rozšírené „mýty a legendy“, ktoré sa pod týmto vábnym slovným spojením skrývajú.
   Je nesporné, že dnešná zrýchlená doba na nás všetkých, ženy i mužov, kladie zvýšené nároky a požiadavky. U žien možno s tým rozdielom, že sú akoby nútené dosahovať úspechy na všetkých frontoch naraz – byť výkonná v práci, udržovať chod domácnosti, starať sa o deti, dobre vyzerať... a zvládať to všetko s úsmevom na tvári. Ešte ani oddychovať nás nenechajú po svojom. Zdravý životný štýl sa mnohokrát spája priam s klišé predstavami: posilňovňa, džoging, špecifický systém stravovania počínajúc rátaním kalórií a končiac rozličnými diétami. Keby sa urobila anketa najpoužívanejších nepolitických výrazov roku, slovo „wellness“ by určite bodovalo na prvých priečkach. Je na tom niečo zlé? Nie, vlastne niečo možno predsa...
   Pred pôrodom som napríklad bola nadupaná informáciami o zdravom životnom štýle matky a dieťaťa. Bola som skalopevne odhodlaná dojčiť. Je nesporné, že dojčenie je tým najzdravším spôsobom výživy pre bábätko, navyše upevňuje citové puto medzi matkou a dieťaťom. Pre svoje chronické ochorenie som však dva týždne musela brať lieky, pri ktorých sa dojčenie neodporúčalo. Bola som zdeptaná. (V tomto prípade všetko dobre dopadlo, prechodné obdobie som si odstriekavala mlieko a dcérka sa za ten čas dokázala vrátiť od fľaše k prsníku.) Po tejto skúsenosti som si však povedala, že jedna vec je prospešnosť dojčenia (prípadne akéhokoľvek iného fenoménu), druhá vec psychická pohoda osoby. Vždy to vravievam aj mamičkám, ktoré sa trápia, ak nemôžu dojčiť, prípadne nerobia ani niektoré iné veci presne podľa príručky.
   Podobne to určite funguje aj v ďalších prípadoch. Upachtená žena, ktorá sa ženie po celodennej šichte v práci a domácnosti ešte do fitka, pretože taký je diktát doby, si tiež zrejme na pohode nepridá. (Pozor, ak jej cvičenie naozaj spôsobuje radosť a relaxuje ním, je to čosi celkom iné.) Prechádzka s rodinkou po lese alebo práca v záhrade už zrejme nie je natoľko „in“, ale prospeje telu a najmä duši možno rovnako, ak nie viac.
   Oddych, relax, zdravý životný štýl sú na prvé počutie také neškodné témy, že nám ani len nenapadne, že aj tu na nás číhajú rôzne „podfuky“. Mnohé neverbálne posolstvá a podprahové vnímanie narobia svoje a žena môže ľahko aj v tejto oblasti získať dojem, že robí niečo zle a niečoho málo.
   Takže, milé dámy, ak o polnoci jete druhú porciu šľahačkovej torty, možno naozaj nie je niečo v poriadku. Nemusíte si rovno kupovať stacionárny bicykel, možno na začiatok stačí nerozvážať sa všade autom. Ale ak vám tiež zíde niekedy na um, či ste dostatočne „wellness“, keď netúžite relaxovať v perličkovom kúpeli, obklopená vonnými sviečkami (čo je vraj túžbou každej ženy), tak vitajte v klube.
   Na prostriedkoch pre zdravie a krásu sa dá zarábať donekonečna, vždy to budú témy, ktoré ženy zaujímajú a fascinujú. Ide však istým spôsobom o spotrebný tovar a my by sme aj v tejto oblasti mali byť zákazníkom –  pánom, ktorý sa rozhoduje vedome a zodpovedne.
   Naša hodnota sa neodvíja od toho, ako vyzeráme. Ach, ako často to všetky potrebujeme počuť...


   Má milovaná, proč chodí taková zmalovaná? Věčně se ptám, chovám i dále však lásku k ní, i v případě, že zmokne a pak vypadá jak obrázek abstraktní.
   Ivan Mládek

Zdenka Šujanová