S deťmi do prírody

   Vždy mi príde ľúto a zaškrie ma vnútri, keď vidím, ako cez víkend prúdia davy ľudí do obchodných centier. A nie sú to len mladí v tínedžerskom veku, ale aj rodičia s deťmi. V upršanú sobotu by som to ešte ako-tak pochopila, ale v slnečnú nedeľu???

 

   Keď sme boli malí, mama nás deti spolu s ockom skoro každú sobotu vypravila von. Mali sme výhodu, že kúsok od domu sme mali pekné lesy, čo je na „panelákovú džungľu“ takmer zázračné. Les, ktorý sme mali hneď pri dome, sa nám zdal nekonečný, lebo prejsť len do polovice nám trvalo skoro pol dňa, keďže sme „museli“ preliezť každý spadnutý strom a podobne (inak to trvá tak polhodinku :-)). Okrem toho sme chodili spoločne každé leto na týždeň do hôr a každú zimu lyžovať. Myslím, že to v nás zanechalo svoje stopy – v pozitívnom prístupe k prírode či športu.
   Možno to dnes znie až príliš ideálne, ale prečo neponúknuť svojim deťom aj takúto alternatívu? Treba na to len trošku fantázie, trpezlivosti a hlavne chuti. Netreba cestovať do zahraničia za senzáciami, aj na Slovensku a určite aj vo vašom okolí máte veľa pekných miest, ktoré možno s deťmi navštíviť. Od zrúcanín hradov cez skanzeny, jaskyne až po hory, rokliny či vodopády. V každom kúte sa nájde niečo zaujímavé, preto je ťažké vybrať konkrétne príklady. Ale na to veľmi dobre poslúži mapa, knižka či scestovaný kamarát. Náročnosť a vhodnosť výletu musia zvážiť samotní rodičia podľa veku a schopností detí. My sme napríklad chodili na turistiku od útleho detstva; ako trojročná som vraj sama vycupitala zo Štrbského plesa k vodopádu Skok. Lyžovať som začala ako štvorročná.

 

   No pobyt v prírode by nemal byť len samoúčelný – naším cieľom je prejsť z bodu A do bodu B a bodka. Je dobré vzbudiť v deťoch zvedavosť, aby sa pýtali a hľadali, rozprávať im o tom, čo nájdeme, učiť ich poznávať zvieratá či rastliny. Je to trošku náročnejšie, lebo to vyžaduje aj od rodičov, aby boli v strehu a vedeli odpovedať na otázky. Ale tu sa dá pomôcť si knižkami. Je veľa dobrých kníh o prírode – s farebnými obrázkami a populárno-náučným textom. Veľmi dobrá je napríklad Veľká kniha rastlín; na nosenie nie je síce veľmi vhodná, keďže je naozaj veľká, ale na domáce listovanie poslúži dobre. Ale je aj veľa vreckových atlasov o rastlinách, vtákoch či hubách. Vybrať si treba podľa ponuky v kníhkupectve a možností vlastnej peňaženky. Investovať do takýchto knižiek sa určite oplatí aj napriek tomu, že dnes sa už veľa vecí dá nájsť na internete.
   Keď už sme s deťmi vonku, je dôležité najprv ich naučiť, ako sa v prírode správať. Vždy ma zamrzí, keď vidím chlapcov bezdôvodne olamovať stromy... Taktiež máme veľa chránených území, kde je zakázané trhať akékoľvek rastliny, chytať zvieratá (teda aj hmyz), urobiť si hocikde oheň. Na druhej strane je veľa rastlín, ktoré sú zákonom chránené, a tie je zakázané trhať všade; samozrejme to platí aj pre živočíchy, ale tie sa chytajú podstatne ťažšie. :-) (Zoznam všetkých chránených rastlín, húb a živočíchov je uvedený vo vyhláške č. 579/2008, ktorú je možné nájsť na internete na stránke www.zbierka.sk.) Tiež nie všade môžeme ísť na bicykli či so psíkom. Že smeti sa nemajú odhadzovať len tak do prírody, by malo byť úplne samozrejmé. Lenže toto, žiaľ, nerešpektujú ani niektorí dospelí; ako potom môžeme chcieť od detí, aby to ony dodržiavali?

 

   A teda, čo sa dá s deťmi v prírode robiť okrem chodenia či behania? Ponúkam len zopár tipov, čo mi napadli, určite sa vám podarí vymyslieť mnoho ďalších zaujímavých aktivít.

 

• Nechajte deti, aby samy sledovali turistické značky a hľadali cestu (môžu sa pri tom aj striedať). Naučia sa tak lepšej orientácii, zodpovednosti a aj samotná cesta bude pre ne zábavnejšia. Treba ich však nenápadne kontrolovať, aby ste napokon neskončili kdesi v neznáme uprostred lesa.
• Pozorujte spolu stromy. Koľko rôznych druhov stromov nájdete za celý deň? Môžete nazbierať rôzne listy a plody a dať deťom úlohu, aby priradili, čo k sebe patrí. Ktorým stromom na zimu opadávajú listy a ktorým nie?
• Upozornite deti, že niektoré rastliny rastú len na jar a niektoré len na jeseň. Že niektoré možno nájsť len v lese alebo len na lúke, či pri potoku.
• Učte sa spolu s deťmi poznávať liečivé a jedovaté rastliny. Jedovatých sa netreba pre istotu ani dotýkať. Ak sa rozhodnete pre zber liečivých rastlín, zbierajte len to, čo naisto poznáte, a mimo chránených území.
• Nech deti vymenujú 5 vecí napríklad na písmeno K, ktoré okolo seba v lese vidia.
• Nech vymyslia rozprávku o zvieratku, ktoré v ten deň uvidíte.
• Započúvajte sa do spevu vtákov a skúste rozoznať, koľko rôznych hlasov počujete.
• Komu patria odtlačky stôp na chodníku?
• Kto nájde za deň najviac rastlín s bielymi kvetmi?
• Kto prvý zbadá motýľa?
• Kto nájde najzaujímavejšieho chrobáčika?
• Kto vie pomenovať 5 rastlín, ktoré okolo seba vidí?
• Kto nájde najväčšiu hubu?

 

   Fantázii sa ozaj medze nekladú. Verím, že spolu s deťmi zažijete veľa zábavy a dobrodružstva.

Jana Májeková