Ako si vybrať kozmetický salón

   V dnešnej rubrike Niečo pre krásu sme dnes oslovili kozmetičku – vizážistku Jarku Melicherčíkovú, ktorá nám poradí, ako postupovať pri výbere vhodného kozmetického salónu.
   Často sa totiž stáva, že ženy prehliadnu dôležité signály o kvalite poskytovaných služieb a nechtiac tak obídu dobrý salón alebo si, naopak, nevyberú najlepšie. Ak teda aj vy práve hľadáte, komu zveriť starostlivosť o svoju pleť, skúste sa inšpirovať jej radami:

 

1. Jarka, čo by si ženy mali pri výbere kozmetického salóna všímať?


   Určite je najdôležitejšie a najkvalitnejšie osobné odporúčanie od známej či kamarátky, ktorá prácu kozmetičky ďalej odporučí. Zrejme má tiež vybudovanú ku kozmetičke dôveru – bez tej nemôžem ani ja chcieť, aby sa mi niekto dal v salóne ošetriť. Mnoho salónov má dnes aj internetové stránky – toto však môže byť aj odrádzajúce. Žena môže mať z internetovej prezentácie pocit, že ide o luxusný salón pre horných desaťtisíc. Samozrejme, každá žena môže zavolať do kozmetického štúdia alebo sa osobne zastaviť a informovať sa, aké výkony a aké ceny za ne v salóne požadujú. Pomerne často sa stáva, že nová zákazníčka si nás príde oťukať, podrobne sa vypytuje, čo jej vieme poskytnúť a čo ktorá procedúra stojí. Toto je vždy lepšie, ako ostať prekvapená až zaskočená. My sa v našom salóne vždy snažíme podrobne vysvetliť, s akou kozmetikou pracujeme, aké sú cenové relácie pre dané ošetrenia.

 

2. Viditeľné signály, ktoré upozornia „Tak tento salón viac iste nenavštívim“, sú?


   Asi najviac celkový prvý dojem. Ten predáva a tu to platí dvojnásobne. Od pohody, ktorú pri ošetrení chceme zažiť, nás môže odradiť aj vizuálne nesúrodé „zladenie“ salónu, príliš preplnené regály či interiér rôznymi kozmetickými reklamami alebo štýlmi.
   Ako sa správa kontaktná osoba na recepcii či pri vstupe do kozmetického salónu – často veľmi dôležitá „maličkosť“.
   Aj vizáž kozmetičky je veľmi dôležitá – čistá pleť, vhodné je biele oblečenie, krátke a čisté nechty... to je úplne samozrejmé. Neviem si predstaviť, aby mi niekto ošetroval pleť a mal dlhé nechty.

 

3. Ako často by ženy mali absolvovať kozmetické ošetrenie?


   Myslím si, že kým má dievča či mladá žena 20 – 30 rokov, nejakú pravidelnosť nerieši. Výnimkou sú však prípady, keď majú aj takéto mladé dievčatá či ženy problémovú, ťažko liečiteľnú pleť. Môže ísť o stopy po neodborných zásahoch, silnú alergiu na nejaké potraviny či kozmetiku, rôzne kožné ochorenia. Tu by bolo vhodné zbytočne sa netrápiť a približne raz mesačne využiť služby kvalitného kozmetického salónu. Mnohé ženy prichádzajú ku kozmetičke na odporúčanie kožného lekára.
   Okrem toho prechádza pleť ženy vždy nejakými hormonálnymi zmenami, či už je to tehotenstvo, menopauza, klasické mesačné výkyvy hormónov. Tomu treba prispôsobiť intenzitu a vhodnosť ošetrenia. Nemusí ísť vždy len o bolestné čistenie pleti. Mnohokrát pomôže vhodná masáž tváre, povzbudzujúce či vyživujúce procedúry, ktoré pleť podporia a nevyšťavia. Každá erudovaná kozmetička musí vedieť, že časté a zdĺhavé čistenie nie je zdravé a je priam nevhodné. Veľmi tu pomôže, ak je klientka úprimná a nebojí sa povedať, čo jej prekáža alebo čo jej pleti robí dobre. Tak viem aj ja často odhadnúť, čo ktorá pleť potrebuje.

 

4. Stáva sa aj v tvojej praxi, že zákazníčka príde a vlastne ani nevie, čo by chcela? Nevie odhadnúť, na čo je jej pleť práve zrelá? Ako postupovať?


   Samozrejme, toto sa stáva aj u mňa pomerne často. Pleť vždy dôkladne prezriem, prípadne sa spýtam, akú kozmetiku používa (dôležitá nie je pre mňa v prvom rade značka, ale vhodnosť kozmetiky na pleť), aké postupy pri čistení a ošetrovaní pleti doma zákazníčka používa. Potom jej prípadne skúsim navrhnúť vhodnú procedúru. Často ostaneme napríklad len pri revitalizácii pleti, akejsi vitamínovej bombe či výbornej masáži, prípadne drobnej korekcii obočia či nežiaduceho ochlpenia.

 

5. Ako dlho môže trvať, kým kozmetička pri pravidelnom ošetrení zistí, akú pleť vlastne mám? Ja ako zákazník to od nej v skrytosti aj čakám. :-)


   Hm, toto je dosť zdĺhavý proces. Jednak pre neutíchajúce hormonálne zmeny u žien (nemusia byť také „akčné“, ale trvajú vlastne stále) a jednak aj preto, že dnes je naša pleť vystavená mnohým škodlivým vplyvom. Žijeme v mestách, často v strese, povedzme si úprimne – bez kvalitnej stravy, ktorá pleti pomôže. Vyberáme si často nie najvhodnejšiu kozmetiku, ktorá môže byť síce kvalitná a dosť drahá, ale veľmi parfumovaná. Okrem toho čoraz viac žien trápia pigmentové škvrny. Mylná predstava o nich pri tom je, že vznikajú len v lete. Toto vôbec neplatí. Často riešim so zákazníčkami potravinové alergie (prídeme na to spolu, keď dlhšie analyzujeme, čo tvorí jej jedálny lístok), časté cestovanie a zmeny ovzdušia, pobyty v prekúrených či klimatizovaných priestoroch, na letiskách... je toľko kritérií, ktoré aj mne samej dnes hodnotenie pleti veľmi komplikujú. Toto hľadanie je však vždy o otvorenom dialógu – zákazníčka mi nemôže zamlčať niečo, čo vlastne tuší. Alebo mi bude tvrdiť, že moje ošetrenie je pre ňu vhodné, ale napríklad dva dni ju páli pleť... kozmetika jej jednoducho nesadla. Tak mi môže podstatne uľahčiť správnu diagnostiku.

 

   Tu našu dnešnú kozmetickú výpravu ukončíme, hoci by sme v nej mohli pokračovať ešte mnohými otázkami. Je to téma, ktorá zaujíma určite mnohé z nás.

 

   Milé čitateľky, ak máte nejaké otázky alebo potrebujete konzultáciu, napíšte nám do redakcie (e-mail: ani@miriam.sk). Alebo môžete navštíviť priamo kozmetický salón, v ktorom Jarku nájdete. Sídli v Bratislave a pre viac informácií si pozrite www.eternitystudio.sk

Andrea Vaňová