Športujeme?

Či sa venujeme športu kvôli zdraviu, alebo len tak, pre radosť, vždy to má na človeka pozitívny vplyv. Aspoň tak si myslí väčšina ľudí, ktorých sme sa opýtali. Nedostatok času alebo lenivosť bývajú častými dôvodmi, pre ktoré ľudia nešportujú. Zistili sme tiež, že adrenalínové športy strácajú svoju príťažlivosť. A čomu by sa mnohé ženy nikdy nevenovali? Aj toto sa môžete dozvedieť z našej ankety.

 

Petra (25 rokov):

Áno, športujem. Hrávam bedminton, hoci len príležitostne. Nikdy by som sa však nevenovala boxu či nebezpečným športom, ako je napríklad skok s padákom.
*
Podľa mňa šport prináša človeku do života najmä radosť a dobrú náladu.

 

Zdeněk (25 rokov):

Nie, lebo som od prírody nenadaný a tiež lenivý a pohodlný. Myslím však, že každý šport má „niečo do seba“. Nemôžem povedať, že by som niektorý nikdy nechcel robiť.
*
A aký má šport význam? Určite je to príjemná a zdraviu prospešná forma relaxovania. Mala by byť súčasťou života každého človeka, podľa možností a schopností.

 

Michaela (27 rokov):

Plávam, dva- až trikrát do týždňa bicyklujem, lebo na bicykli musím do práce. Občas aerobik, aktívne joga, ale to nepokladám za šport. Určite by som sa mu chcela venovať viac, ale nemám čas. Podľa mňa existuje viac druhov tzv. športov, ktoré pre mňa športom ani nie sú. Napríklad taký golf alebo extrémne športy. Tiež by som nerobila šport, pri ktorom by som sa nudila.
*
Niekto má šport na vyplnenie voľného času, zahnanie nudy, stretnutie s kamarátmi, ako spoločenský kontakt. Iní sa mu venujú kvôli zdraviu, kondícii, ďalší ako súťažnej disciplíne. Koľko ľudí, toľko chutí.

 

Andrea (37 rokov):

Nešportujem pre nedostatok času. Ale je fakt, že veľkou mierou prispieva k dobrej fyzickej kondícii.

 

Ondrej (30 rokov):

Najradšej lyžujem, plávam, chodím na turistiku. Venujem sa tomu, keď mám čas a sú na to podmienky. Čiže buď v zime, keď je sneh, lyžujem. Ak je pekné počasie a pekné prostredie, idem na túru. Počas dovolenky si zaplávam v mori. Mám rád pohyb na čerstvom vzduchu. Neviem o športe, čo by som nikdy nerobil. Ale nemám rád futbal a hokej, jednoducho ma to nebaví.
*
Šport má význam. Človek je pri ňom aktívny, a to prospieva k jeho zdraviu.

 

Anka (61 rokov):

Trochu áno. Jedenkrát do týždňa chodím na kalanetiku. Športy, ktoré má vôbec nelákajú, sú napríklad horolezectvo, box či automobilové pretekanie.
*
Šport je výborná vec pre fyzickú a psychickú kondičku.


Honza (29):

Často behám a tancujem. Je to moja veľká vášeň. No nikdy by som nejazdil na motorke, nechcem sa rozsekať... to radšej umrieť na infarkt pri tanci.
*
Šport má mnoho významov, ale jeden veľmi objektívny: je to najprirodzenejší spôsob, ako zdvihnúť adrenalín, testosterón a endorfíny.

 

František (26 rokov):

Posilňujem, plávam, venujem sa horskej cyklistike. Som otvorený pre akýkoľvek druh športu. Nerád by som robil nudný šport, ale každý by som si aspoň raz vyskúšal.
*
Telo aj myseľ sa musí udržiavať. Šport podporuje zdravie človeka.

 

Tomáš (26 rokov):

Jeden až dvakrát do týždňa hrávam futbal, kvôli stretnutiu s priateľmi a pre zábavu. To, čo by som nikdy nerobil, je šach. Ak vôbec ide o šport, je to nuda.
*
Myslím si, že šport má veľký význam. Jednak sa človek odreaguje od osobných a pracovných povinností, stretne priateľov a v neposlednom rade to prospieva aj zdraviu.

 

Kristína (51 rokov):

Pre pracovné vyťaženie nemám čas. Medzi športy, ktoré by som nerobila, patrí určite box.
*
Šport je dobrý pre uvoľnenie, relax a zdravie človeka.

 

Dušan (25 rokov):

Zatiaľ nešportujem pre nedostatok času a pre lenivosť. Spomedzi športových aktivít ma vôbec nelákajú napríklad extrémne športy, už mám viac rozumu.
*
Uvedomujem si, že ľudia by sa mali športu venovať, hlavne pre zdravie.

 

Pavel (26 rokov):

Nešportujem, lebo sa držím hesla: Športom k trvalej invalidite. Nerobil by som nebezpečný druh športu, aby som sa nedokaličil.
*
Ani neviem, aký má šport význam, nezamýšľal som sa nad tým.

 

Petra (32 rokov):

Momentálne som na materskej dovolenke, tak sa nevenujem žiadnemu športu. Predtým som chodila sem-tam cvičiť kalanetiku.
*
Samozrejme, že šport má význam. Len to treba dodržiavať a nájsť si na to čas. Bohužiaľ, často ho nenachádzame vôbec.

 

Olinka (56 rokov):

Ja nešportujem pre zlý zdravotný stav a preto, lebo mám málo času. Jediný šport, ktorý by som nikdy nerobila, je box.
*
Športovanie vnímam ako činnosť, ktorá podporuje sebadisciplínu, cieľavedomosť. Rozvíja telo a ducha.