Preventívne prehliadky

   Milé čitateľky, ak sa s láskou staráte o svoju rodinu či príbuzných, nezabúdajte ani na seba. Dnes vám ponúkame stručný prehľad zdravotných preventívnych prehliadok, na ktoré máte nárok a ktoré by ste určite nemali vynechať len pre pocit, že sa cítite dobre.

 

   Zo zákona má každý občan SR (poistený v zdravotnej poisťovni s platným zdravotným preukazom) nárok na prehliadku u všeobecného lekára. Túto prehliadku je možné absolvovať raz za dva roky a mala by obsahovať celkovú zdravotnú anamnézu vyplnením dotazníka alebo rozhovorom s lekárom, komplexné laboratórne vyšetrenie krvi a moču, najmä kontrolu krvného cukru a tukov, meranie krvného tlaku, prípadne doplnkové vyšetrenia ako EKG – elektrokardiografia – snímanie elektrických impulzov srdca pomocou povrchových elektród, ECHO – echokardiografia – ultrazvukové vyšetrenie štruktúry a funkcie srdca, RTG pľúc (predovšetkým u fajčiarov). Samozrejmosťou by malo byť oboznámenie lekára o vážnych aj bežných prekonaných ochoreniach alebo poukázanie na zhoršujúce sa symptómy vášho ochorenia, ak by sa za posledný rok u vás prejavili. Praktický lekár by vás mal v prípade ťažkostí alebo konkrétnych problémov odoslať na vyšetrenie k ďalšiemu odbornému lekárovi. Deti a mladiství majú namiesto všeobecného lekára nárok na preventívnu kontrolu u pediatra – podľa aktuálnych predpisov sú to pravidelné prehliadky novorodencov a dojčiat do 3 rokov, neskôr v období 6, 13, 15 a 18 rokov.
   Poistenec má z hromadného zdravotného poistenia hradenú návštevu u stomatológa a je ju povinný absolvovať raz ročne. Dvakrát za rok majú prehliadku absolvovať tehotné ženy (na začiatku a na konci tehotenstva), deti (už od 1 roka podľa zákona platného od roku 2009) a mladiství do 18 rokov. Prehliadka zahŕňa kontrolu ústnej dutiny, zubov, sliznice, mäkkých tkanív, zubných náhrad (protéz). Ak stomatológ u vás zistí prejavy nedostatočnej ústnej hygieny, mal by vás, najlepšie názorne, inštruovať o správnej technike čistenia. Prípadne môže stomatológ pri prehliadke lokálne ošetriť zubný povlak, kameň alebo aj menší kaz. Ak máte pretrvávajúci problém vzniku zubného kameňa, krvácania ďasien alebo nepríjemného žltého povlaku na zuboch (spôsobuje ho hlavne fajčenie a časté pitie kolových a kofeínových nápojov), môžete sa informovať aj o možnosti navštíviť ambulanciu dentálnej hygieny. Správna technika čistenia zubov – predovšetkým vhodná pri precitlivených ďasnách, zubných protézach alebo nasadených zubných strojčekoch, zlepší a zefektívni vašu starostlivosť o ústnu dutinu. Prehliadku u stomatológa by ste mali absolvovať vždy do konca kalendárneho roka. Ak tak poistenec v danom roku nespraví, na budúci rok mu jeho zdravotná poisťovňa neprispeje na zdravotnú prehliadku. Poplatky za preventívnu prehliadku (aj pre maličké deti) sa v rámci Slovenska pohybujú od 20 – 45 eur. Návštevu si určite nenechávajte na posledný mesiac roka, od septembra totiž zubné ambulancie často hlásia plný stav.

 

   Pre ženy by mala byť samozrejmosťou ročná preventívna prehliadka u gynekológa. Túto by mali teoreticky absolvovať ženy a dievčatá od 18 rokov. Pri návšteve gynekológa by mala byť pozornosť okrem vyšetrenia vaginálnym zrkadlom, palpačného vyšetrenia, ultrazvuku vnútorných orgánov, venovaná aj prsníkom – prehmatanie a(alebo) ultrazvuk prsníkov. Po 40. roku má každá žena nárok na mamografické vyšetrenie, ktorým sa dá predchádzať vzniku zhubných nádorov. Poisťovňa v rámci preventívnej prehliadky hradí raz ročne cytologické vyšetrenie – teda odobratie vzorky z krčka maternice – a sledovanie vzniku prípadných anomálií. Veľa žien má však problémy aj s inkontinenciou (unikaním moču) – či už po pôrode, alebo pre inú (často skrytú zápalovú) príčinu. Ak neviete, kam s týmito ťažkosťami, informujte sa u lekára. Ak nie ste s lekárom spokojná, hľadajte vo svojom okolí, na internete a pýtajte sa. Nie je nič horšie, ako chodiť s odporom k lekárovi, ktorému nedôverujete a ktorého sa bojíte.

   Vzhľadom na pokrivkávajúcu disciplínu slovenských pacientov nepovažujem za potrebné vypisovať dôvody, prečo je starostlivosť – predovšetkým preventívna – dôležitá pri predchádzaní vážnych zdravotných komplikácií. Určite poznáte zo svojho okolia pár prípadov, ktorým „nikdy nič nebolo, a preto ku gynekológovi asi tak 15 rokov nešli“. To, čo potom nasledovalo, bol zbytočný smútok a životné ťažkosti pre celú ostatnú rodinu.
   K ďalším zdravotným prehliadkam patrí určite vyšetrenie u oftalmológa, teda očného lekára. Do ambulancie internistu váš môže poslať na komplexnú preventívnu prehliadku (predovšetkým v súkromných medicínskych zariadeniach) všeobecný lekár pre dospelých. Muži by nemali zabúdať, hlavne po 50. roku života, na návštevu urologickej ambulancie.

 

   Takže nezabudnite – zdravie je to, čo si môžete sami aktívne chrániť a opatrovať. Určite vám k tomu výrazne dopomôže absolvovanie pravidelných preventívnych prehliadok.

Andrea Vaňová
Zdroj: denník SME, príloha Zdravie, 26/11/2010; Poliklinika ProCare