Balkón pre potešenie

   Nie všetci majú možnosť mať okolo domu peknú záhradku. Údržba domu a jeho okolia je časovo dosť náročná, a tak sa niektorí ľudia rozhodnú radšej pre pohodlnejšie bývanie v byte. Podľa možností aj s balkónom, ktorý sa pri troche snahy môže premeniť na zelenú oázu.

 

   Ak zvažujete premeniť tento rok svoj balkón na minizáhradku, treba najprv zvážiť zopár skutočností. Okrem veľkosti a plánovaného využitia balkónu treba zistiť, na ktorú svetovú stranu je orientovaný a v akej nadmorskej výške sa nachádza.
   Podľa toho začneme s výberom rastlín. Môžeme si pritom pomôcť ponukou kníhkupectiev alebo sa pustiť do vyhľadávania vhodného výberu pomocou internetu. I keď pre začiatočníka bude asi najlepšie zájsť k blízkemu špecializovanému predajcovi/záhradkárovi, ktorý nám bude vedieť najlepšie poradiť, akým rastlinkám sa v našom okolí darí najlepšie. Rovnako nám bude vedieť ponúknuť vhodnú zem a hnojivo na zabezpečenie zdravého rastu na celé obdobie. A keď nás prekvapia niektoré z chorôb, ktoré môžu naše rastlinky napadnúť, bude nás tiež vedieť vybaviť vhodným prípravkom na ošetrenie.
   Pritom výber máme veľký. Popri okrasných rastlinách (muškátoch, petúniách, skalničkách na veľmi slnečných stranách balkónov cez begónie, lobelky, fuksie na menej svetlých miestach až po okrasné trávy, niektoré trvalky či popínavé dreviny na menej výhodných tienistých balkónoch) máme možnosť dopestovať si na našich balkónoch v kvetináčoch rôznych veľkostí aj rajčiny, papriku, jahody... A, samozrejme, aj bylinky spomínané podrobnejšie v našom decembrovom čísle Miriam.
   Pri výsadbe je dobré si uvedomiť, že balkónové rastliny zväčša dobre znášajú vysoké teploty, avšak sú chúlostivejšie na jarné mrazíky. Z tohto dôvodu je lepšie dať kvetináče von až v polovici mája. Tie rastliny, ktoré máme vonku celoročne, je vhodné chrániť napríklad čečinou.
   Takýto balkón bude pre vašu rodinu príjemným miestom na oddych a pre vás starostlivosť oň príjemnou zmenou po náročnom dni v práci.