Mikulášske čižmičky

   Na ich výrobu budete potrebovať trošku zručnosti pri ovládaní šijacieho stroja, krajčírsku kriedu, špendlíky, rôzne vzory vianočných látok (na 10 ks čižmičiek látku s rozmerom 15 x 130 cm), stužky, vlnovky, nite podľa vlastnej fantázie (v galantérii nájdete určite širokú ponuku zlatých aj strieborných doplnkov) maketu čižmičky z tvrdého papiera – ľahko ju nakreslíte podľa našich fotiek (šírka 11cm x výška 13 cm na 1 ks).

 

Postup:
   Látku preložte tak, aby ste získali obdĺžnik 15 x 65 cm, rubové strany sú vnútri, na lícovú si nakreslite jednu vedľa druhej krajčírskou kriedou čižmičky. Ak chcete efektívne využiť látku, každú druhú čižmičku obkreslite „dole hlavou“ – eliminujete tak hluché miesta, ktoré už nevyužijete. Každú čižmičku v „priehlavkovej“ časti zošpendlite, aby sa neposúvala, a vystrihnite presne po kriedovej čiare, nie sú potrebné rezervy na zahnutie látky. Ak si chcete prednú stranu čižmičky skrášliť napríklad vlnovkou či farebnou stužkou, odklopte z čižmičky zadnú časť (čižmička stále ostáva spojená v „priehlavku“ špendlíkom), prišpendlite žiadanú ozdôbku na všetky čižmičky (teraz už čižmičky stoja ako „vojaci“ jedna za druhou) a plynule ozdobné vlnovky či stužky prišite rovným stehom.
   Predný a zadný diel čižmičky môžete teraz zošiť, a to endlovacím (takzvaný cik-cak) stehom.
   Môžete sa pohrať s vlastnou fantáziou a prišiť na čižmičku aj uško, na ktoré sa čižmička dá zavesiť. Nezošívate, samozrejme, obúvacie otvory, pretože nimi naplníte čižmičky sladkosťami alebo orieškami.

 

Želáme vám radostné obdarovávanie!

Andrea Vaňová