Iné Vianoce – áno alebo nie?

   Ledva sa september priblíži k októbru, obchodníci vytiahnu na pulty vianočné dekorácie, spievajúcich vianočných anjelov a nekonečné množstvo lákavých blikajúcich či svetielkujúcich ozdôb alebo tipov na darčeky. No odolávajte... a nekúpte. Alebo v túžbe mať tohtoročné Vianoce iné ako všetky doteraz kupujte a potom aj tak zistíte, že ste sa znova dali dobehnúť. Čo tak tento rok spraviť Vianoce (a predovšetkým atmosféru a darčeky) inak?

 

S čím sa tie deti vlastne hrajú?
   Spúšť, ktorá navštívi mnoho príbytkov s malými deťmi: množstvo blikajúcich a donekonečna hrajúcich či vyspevujúcich smetiarov, bábik, autíčok, kuchyniek, kočíkov, traktorov, robotov... Po 2 hodinách máte z neprestávajúceho spevu/plaču/hukotu/syčania hračiek aj vy hlavu ako hrniec a tie baterky sa nie a nie vybiť. Deti sú tiež ohučané a po krátkom čase ich plastové húkacie čudo zaručene prestane baviť. Porozmýšľajte, čo tentoraz deťom kúpite. Naozaj potrebujete ďalšie štyri predražené hračky, z ktorých musíte najprv prácne odstrániť obal, potom (najčastejšie) mimoriadne pevný kartónový a plastový obal zlikvidovať a platiť aj za to, čo vlastne hneď vyhodíte? Pohľadajte alternatívu plastových hračiek s výraznými farbami – hľadajte miestnych výrobcov drevených hračiek, handrových bábik, dekorácií zo šúpolia. Dnes ich je aj na našom malom Slovensku dosť. Do hľadania prizvite pomocníka internet, otvoria sa vám netušené možnosti a objavíte šikovné ruky slovenských majstrov. Alebo sa hračkársky kútik vašich najmladších naozaj musí výlučne skladať z hračiek vyrobených v Číne?

 

   Čo tak investovať do niečoho iného? Permanentka do divadla, na bábkové predstavenie, rôzne vstupenky na kultúrne akcie, darčeková poukážka na (aj detské) masáže, relaxačné oddychové popoludnia, kozmetické ošetrenie.
   Výlety vláčikom. Rodinná dovolenka na ekofarme alebo aspoň jednodňová návšteva salaša či zoo?
   Permanentky do fitcentra s trénerom, skupinové cvičenie pre vás a kamarátku (pilates, zumba, aerobik...). Kurzy maľovania na hodváb, zážitkovej keramiky (často organizované aj pre dospelých) hľadajte v centrách voľného času.
   Skúsiť môžete aj vstupenky do múzea – nemyslite si, že deti nezaujímajú dinosaury alebo historické železničné vozne!! Čo tak upliesť si vlastný košík. To len bude radosť nakupovať s ním na jar čerstvú zeleninu!!

 

   Alebo čo tak niekomu darovať symbolický strom, o ktorý je potrebné sa starať? O tejto možnosti sa informujte v miestnych (leso)ochranárskych združeniach.
   Ak chcete neštandardne obdarovať dospelých, skúste napríklad predplatné (darčekové) časopisu. Iste viete, čo ho zaujíma, aké má daná osoba koníčky, a poľahky trafíte do jeho oblasti záujmu. Vyskúšali ste už čistú prírodnú a nealergizujúcu kozmetiku? Voňavé levanduľové vankúšiky pomôžu migréne, svieži rozmarínový olej v aromalampe osvieži váš interiér. Skúste vytrvať a nekúpiť v drogérii alebo v sieti kozmetických poradkýň „výhodné“ trojbalenie čohosi, čo možno bude krátko pred dátumom spotreby.

 

   Ak obdarujete dušu, neznamená to, že ste zlý darca. Práve naopak – myslíte aj na iný ako len telesný rozvoj danej osoby. Hľadáte aj iné možnosti a nezapadáte do davu. Možností, ako obísť preplnené hračkárstva a vyhnúť sa tak často situácii, že kúpite to isté čo babičky a dedovia, je veľmi veľa. Oplatí sa hľadať iné možnosti, ako rozžiariť oči nielen detí, ale aj dospelých. :-)

 

 

Hračky:
• www.google.sk
• www.minitrh.sk
• k-janka.mypage.cz/menu/supolienky
• hackovane.handmade.sk/

 

Kozmetika a kreatívne darčeky:
• www.sashe.sk/handmade
• www.nobilis.cz
• www.relina.sk
• www.naturshop.sk
• www.darcek-prekvapenie.sk/sk/zazitky/kurzy-konicky/pletieme-kosik-z-ratanu-3/
• www.wolf.sk/sk/kup-si-svoj-strom
• http://www.darcek-prekvapenie.sk/sk/zazitky/telo-a-dusa/den-s-bytovym-architektom-2/
• bydleni.marianne.cz/

 

Pomoc pre tých, ktorí ju najviac potrebujú:
www.dakujeme.sk

www.charita.sk/

Andrea Vaňová