Každodenne sa stretávame s tým, že od niekoho niečo prijmeme, alebo naopak my niekoho obdarujeme. Nie každý sa cíti rovnako dobre v oboch pozíciách. Niektorým je ľahšie čosi podarovať, iní dary radšej prijímajú. Hneď prichádza ďalšie zamyslenie: Čo vlastne môžem darovať? A pre hĺbavejších: Čo ma motivuje na dávanie? Toto sú niektoré otázky, nad ktorými sa zamýšľa decembrové číslo MIRIAM.


Hneď na prvých stránkach Zdenka Šujanová uvažuje nad darmi zaDARmo, o tom, že nie vždy je ľahké prijať takéto dary (str. 4).


Jednou zo základných potrieb každého človeka je byť prijatý. V článku Otvoriť dom i srdce nájdeme praktický návod Aleny Ješkovej, ako prijatie dávať (str. 7). Hneď na ďalších stránkach autorka pokračuje svojím prekladom článku Ute Passarge z nemeckého časopisu Joyce o úskaliach darovania, o tom, ako nie každý je pripravený prijať s otvoreným náručím a srdcom to, čo mu s láskou ponúkame (str. 8-9).


Maurizio Tiezzi uvažuje o IDEÁLNOM SVETE, po ktorom všetci túžime, a ktorý vôbec nie je taký vzdialený a nereálny, ako si myslíme. Pýta sa tiež, ČO JE TO LÁSKA (str. 14).


Pod názvom KEĎ SA V JEDNEJ OSOBE STRETNÚ VIACERÉ DARY prinášame rozhovor so speváčkou Zuzanou Smatanovou o jej práci a daroch (str. 22-25).


Ktosi raz povedal: „Najlepší spôsob, ako milovať vaše deti, je milovať ich matku (otca).“ Článok JAZYK LÁSKY V MANŽELSTVE  z rubriky Partnerstvo nahliada do problematiky našich potrieb, spôsobov, akými vieme lásku partnerovi vyjadrovať, i ako ju túžime od neho/nej prijímať (str. 26-28).

 

Ďalšiu zaujímavú ženu predstavujeme v článku ŽENA S VÍZIOU. Danica Sedláčková založila už dva azylové domy pre ženy. Tretí nosí zatiaľ vo svojej hlave. Čaká na príhodný čas. Podarí sa jej aj tento projekt (str. 33-35)?

 

Určite vás nesklamú ani naše stále rubriky ako: Z MOJHO ŽIVOTA (str. 16-21) so skutočnými príbehmi, rubrika SPOLOČNOSŤ, kde  sa MUDr. Miroslav Mikolášik zamýšľa na tému darcovstva orgánov a jej koordinácie v rámci EU (str. 32) či rubrika ZDRAVIE, kde hovoríme o imunite (str. 50-51).

 

Oddych aj zábavu ponúkajú VÝROKY našich či vašich DETÍ, VTIPY,  bohatá LITERÁRNA KAVIAREŇ, tentokrát aj so zážitkami Janky Májekovej z jej cesty do Santiaga v článku KEĎ CESTA JE CIEĽ (str. 40-43).

 

Príjemné čítanie.

Úvodník

   Už máte darčeky pre blízkych na Vianoce? Nie, nechceme strašiť ani naháňať.
   Len vás spolu s MIRIAM pozývame zamyslieť sa trochu viac nad darmi, ich dávaním a prijímaním.
   Patríte do skupiny ľudí, ktorým je ľahšie čosi podarovať, či radšej dary dostávate?
   Stalo sa už, že vám darovali niečo veľké, čo nikdy nebudete mať šancu odplatiť? Ako ste sa pri tom cítili?
   Čo všetko môžeme druhým dať? A čo nás vlastne vnútri motivuje na dávanie, hoci aj zadarmo?
   MIRIAM ponúka svoje odpovede, či skôr úvahy. Budeme radi, keď nám napíšete aj vy vaše.
   Nezabudli sme však ani na literárnu kaviareň so spomienkami na cestu do Santiaga, recepty, vtipy či dobrú radu, ako aj celé Vianoce poňať trochu inak...
   Hlavne nech sú spokojné a požehnané.
   Príjemné čítanie.

 

Andie