Starostlivosť o plodnosť a gynekologické zdravie ženy

– FertilityCare System

 

 

Piatok podvečer, vonku príjemný jarný vánok a manžel berie Kamilka na malú prechádzku. Fakt im závidím, je úžasné sledovať, ako si 7-mesačné bábätko užíva stromy, modrú oblohu... Mňa však dnes čakajú povinnosti, z rozmýšľania ma preberie zvuk mobilu. Zbehnem pár schodov a otváram dvere sympatickému páru. Opätujem úsmev a pozývam ich hore. Teplý čaj odbúrava ostych a my sa po krátkej príjemnej voľnej debate púšťame do riadeného dôverného rozhovoru o sledovaní plodnosti. Rozprávame sa o pozorovacej rutine, pojmoch, špeciálnych okolnostiach, hygiene, pravidlách, PMS, inštrukciách... Pomáhame si obrázkovým slovníkom, porovnaniami, vzorovými tabuľkami a formulárom, do ktorého zapisujem počas stretnutia. Po chvíli Evka s Martinom vytiahnu svoju tabuľku, do ktorej si každý večer pred spaním zaznamenávajú pozorovania daného dňa. Beriem do ruky červené pero a na chvíľku si pripadám ako Angel a Ann, ktoré ma pred piatimi rokmi počas kurzu na školiteľa Creightonského modelu v írskom Galway do problematiky ľudskej plodnosti zasvätili.


Po drobných úpravách a vyjasnených problémoch pár evidentne pookrial. Trvalo len niekoľko týždňov, kým sa naučili rozumieť svojej plodnosti. Ešte sa krátko porozprávame o vplyve metódy na ich spoločný život, o ich vzájomnej komunikácii, ktorá je nevyhnutná, a hodinka je za nami. Dohodnúť ďalšie stretnutie, chvíľka neviazaného rozhovoru a školenie sa skončilo.


Za dverami počujem štrngať kľúče a veselý džavot syna. Po odchode klientov práve dopisujem svoju dokumentáciu a teší ma, že okrem hlbšieho spoznania nových sympatických ľudí a dohodnutej malej finančnej odmeny som mohla opäť niekomu otvoriť nové obzory.


Sme občianske združenie PloDar. Naším cieľom je poskytovať FertilityCareTM – Starostlivosť o plodnosť a propagovať NaProTECHNOLÓGIUTM.


Creightonský model – Systém starostlivosti o plodnosť svojim používateľom ponúka poznanie o tom, ako funguje plodnosť ženy, schopnosť spoľahlivo rozlišovať plodné a neplodné dni a používať ich v súlade s ich cieľmi. Používatelia sú zároveň aktívnymi účastníkmi v starostlivosti o svoje gynekologické zdravie a reprodukčné schopnosti.


 
NaProTECHNOLÓGIA (NPT) je nový medicínsky odbor, ktorý efektívnym spôsobom umožňuje liečiť problémy ženskej plodnosti a gynekologického zdravia. Intenzívne pracujeme na zlepšení dostupnosti NPT na Slovensku. Nevyhnutnou podmienkou liečenia pomocou NPT je kvalitné sledovanie znakov plodnosti pod dohľadom školiteľky. Na Slovensku sú momentálne dve školiteľky, ktoré majú plné ruky práce.


Máš dobrú angličtinu, aspoň bakalárske vzdelanie a záujem profesionálne školiť páry v oblasti plodnosti? Je tu možnosť vyškoliť sa pre výnimočne napĺňajúcu prácu v pro-life oblasti vzdelávania a pomoci plodným aj neplodným párom. Práca je veľmi vhodná aj pre mamičky na materskej dovolenke. Ideálna je pre odborníčky v oblasti zdravotníctva, spoločenských vied a vzdelávania, no otvorená pre všetkých vážnych záujemcov.

 

Najbližšie kurzy (dátumy prvej edukačnej fázy EPI; druhá fáza EPII zvyčajne nasleduje po polročnej praktickej časti, ktorú kandidátka absolvuje doma):
Paríž, Francúzsko: 3. – 11. 9. 2010
Omaha, NE, USA: 2. – 10. 10. 2010
Galway, Írsko: 22. – 30. 10. 2010

 

Ak máš záujem stať sa školiteľkou, napíš nám, prosím, na misha@fertilitycare.net. V blízkom čase zorganizujeme krátke spoločné stretnutie, kde bude možnosť dozvedieť sa viac.


Ak sa táto výzva nedotkla teba osobne, nepoznáš náhodou vhodnú kandidátku vo svojom okolí? Ďakujeme.

Mgr. Michaela Pisoňová
FCP a spolupracovníci z o. z. PloDar, www.plodar.sk, www.fertilitycare.sk