Ako sa skvelo cítiť a dobre vyzerať?

1. časť

Náš svet je plný extrémov. Na jednej strane prekvitá kult prehnanej štíhlosti a krásy tela, na druhej strane sa zväčšuje pandémia obezity. Dáva sa dôraz na vonkajšok, reklamy a počítačová grafika nám predvádzajú perfektné telá, bezchybné tváre.

  

Mnohé z nás sa tejto povrchnosti desíme. Právom. Veď to dôležité je často práve očiam ukryté. Krása duše sa nedá zachytiť ani najmodernejšou technikou. Hoci vnútorný život je svojím spôsobom viditeľnejší a je hybnou silou hmoty. Znamená to však, že telo nie je dôležité – vôbec? Nakoľko brať vážne vlastné telo a starostlivosť oň?

     Mnohí ľudia orientujúci sa na trvalé hodnoty zovňajšok často zanedbávajú. V dobrej viere, že to nie je dôležité. Priznám sa, že sama som patrila do tejto kategórie a dlhý čas som podceňovala kozmetiku, make-up či oblečenie. Ani zopár kíl navyše nebol nejaký povšimnutia hodný problém. Sústredila som sa na rozvíjanie človeka vnútorného, a ten vonkajší za ním pokrivkával. Zdravý životný štýl, zdravá strava, cvičenie – to zrovna neboli oblasti, ktoré by ma zaujímali.

     Avšak – dozrel aj môj čas a musela som sa týmto témam „pozrieť na zúbky“. Jedného dňa totiž moja „duchovná“ osôbka vážila až príliš hmatateľných 92 kíl. Postupne som si začala uvedomovať, že to budem musieť riešiť a čosi radikálne zmeniť. Pochopila som, že my sami zodpovedáme za to, ako vyzeráme, a že to aj čosi vypovedá o našej duši. Nielen výzor, ale aj naše zdravie a fyzická kondícia je niečo, čo do veľkej miery môžeme ovplyvniť. A druhým tiež môžeme efektívnejšie pomáhať, ak máme viac energie a sme spokojní sami so sebou.

     A preto sa v tejto rubrike pozrieme na tému zdravé stravovanie tak trochu od základu. Čo a kedy jesť, aby sme sa dobre cítili (rovnako aj naše deti či partneri) a zároveň aj dobre vyzerali. Kde teda začať?

     Hoci by každý mal k svojmu jedálničku pristupovať individuálne, predsa len existuje pojem „racionálna výživa“. Je výsledkom skúmania odborníkov na výživu, ktorí skúmajú, ako ľudský organizmus funguje a čo pre svoje správne fungovanie potrebuje. Nejde o diétu, žiadne potraviny nie sú v strave zakázané – len treba poznať ich rozumné množstvo. Pri tvorení jedálnička treba používať zdravý rozum a vyberať potraviny, ktoré sú palivom, výživou pre telo a nie len tie, ktoré nám chutia.

     Strava by sa mala skladať z troch základných skupín živín – sacharidov, bielkovín a tukov. Bežné potraviny obsahujú zväčša zmes týchto živín v určitom pomere – zadelené do skupín sú podľa toho, čoho majú prevahu. V strave by malo byť zastúpené najviac komplexných sacharidov, kam patria potraviny, ako sú celozrnné výrobky a obilniny (chlieb, pečivo, knackebroty, pufované chlebíky, celozrnná ryža, ovsené vločky, pohánka, celozrnné cestoviny, zemiaky, strukoviny...). Dôležité je konzumovať práve celozrnné potraviny, keďže obsahujú o 70 – 90 % viac živín ako ich tzv. „biele“ varianty. Do skupiny vhodných bielkovín, ktoré by mali tvoriť čo do množstva druhú skupinu potravín, patrí mäso, najlepšie biele – hydinové, rybacie, hovädzie, zajačie či jahňacie. Patria sem aj mliečne výrobky, vajcia, tofu, sójové mäso. Tuky sú v strave nemenej dôležité, mali by byť však tvorené prevažne rastlinnými za studena lisovanými olejmi či rôznymi druhmi orechov, a len v menšej miere tukmi živočíšnymi. Nevyhnutnou súčasťou stravy by malo byť približne pol kila zeleniny denne. Môžno ju konzumovať ku každému jedlu - dodá telu dôležité vitamíny či minerály a funguje aj ako vhodná výplň žalúdka, čo je veľmi výhodné pri chudnutí. Vďaka obsahu vlákniny pôsobí veľmi pozitívne na trávenie v celom tráviacom trakte. Ovocia naopak stačí zjesť maximálne 1-2 ks denne.

     Kalorický príjem je rovnako dôležitý priveľký ako konkrétne zloženie jedla –sa prejavuje nadváhou, primalý podvýživou.

     V racio strave je dôležité aj rozloženie jedla počas dňa – treba jesť radšej menšie porcie, ale častejšie – čo znamená cca každé 2 - 3 hodiny. Tak je zabezpečený plynulý prísun živín pre telo v primeraných množstvách.

     Netreba zabúdať ani na pitný režim - denne je vhodné vypiť 2-3 litre tekutín, najlepšie čistú vodu či nesladené čaje pravidelne v priebehu celého dňa.

     A čomu sa vyhýbať? Sladkostiam, alkoholu, bielej múke, cukru, príliš tučným jedlám, soli, sladeným nápojom. Poväčšine prinesú telu iba tzv. „prázdne kalórie“, veľa energie naraz bez dostatočného množstva skutočne využiteľných stavebných látok pre telo, ale veľa iných látok, ktoré nám dokonca škodia.

     Viac informácií o tejto téme sa dozviete aj na www.chudnutie-ako.sk, kde je princíp zdravej stravy do podrobna rozobratý aj s konkrétnym riešením problému nadváhy. Aj vďaka nej sa i mne podarilo zbaviť sa 33 kíl a váhu si udržiavať.

     Ak máte chuť začať hneď, ponúkam vám veľmi jednoduché tipy na vhodné raňajky:

1.     celozrnné pečivo, šunka, syr, zelenina

2.     ovsené vločky, jogurt, ovocie

Nezabudnite ani na desiatu. Tá môže byť podobná raňajkám.

 

Nabudúce si o racionálnej strave povieme niečo viac a ponúknem vám ďalšie tipy na dobrý obed.

Martina Magová
lienka@vollbio.de

Celozrnné žemličky

Potrebujeme:

350 g celozrnnej ražnej alebo grahamovej pšeničnej múky
300 g celozrnnej špaldovej múky
300 g chlebovej múky T 650 (môže byť aj hladká)
30 g pšeničných otrúb
250 ml polotučného mlieka
40 g olivového oleja
polovičku sušeného droždia
5 g soli
10 g kryštálového cukru
vlažná voda podľa potreby

 

Postup:

     Všetky suroviny nasypeme do misy a zamiesime cesto, pričom pridávame vodu podľa potreby. Cesto by nemalo byť riedke, ale ani naopak príliš tuhé. Necháme kysnúť cca 1-2 hod. na teplom mieste, kým zdvojnásobí svoj objem. Potom polievkovou lyžicou naberáme cesto, trocha ho pomúčime a v rukách formujeme žemličky priemeru cca 6 cm. Ukladáme ich na papier na pečenie, potierame vodou (prípadne vajcom) a zhora jemne narežeme.

     Môžeme posypať semienkami (sezam, rasca, slnečnica). Pečieme v predhriatej rúre spočiatku na 200° a keď žemličky „vyskočia“, dopečieme ich na 180° stupňoch do ružova. Doba pečenia je podľa veľkosti cca. 20 – 30 minút. Dajú sa po vychladnutí zamraziť a vyťahovať podľa potreby.