Ústna hygiena alebo správne čistenie zubov

Ako ste na tom so zubnými kazmi? Tiež máte pocit, že aj keď si zuby čistíte trikrát denne, a to hneď po každom jedle, stále sa vám kazia? Aj ja som prešla podobnou dezilúziou pre márnu snahu. Ale ono sa to dá poraziť.

Ako?
Môj zubár mi vysvetlil, že nie je pravda, že kazivosť je rodovou, teda dedičnou záležitosťou a nedá sa s ňou nič robiť a človek musí zákonite postupne prísť o všetky zuby. Ľudia vraj veria kadejakým fámam typu: „nech robím, čo robím, je to raz tak dané“. Nie je to dané!

Okrem kazov je problémom krvácavosť ďasien. Tej venujeme v porovnaní s iným krvácaním na tele oveľa menej pozornosti, hoci je veľmi závažná a nebezpečná.

Podľa lekárov ide o správnu techniku čistenia správnou kefkou.  

Zubná kefka
Pasta je najúčinnejšia s obsahom aminfluoridu, ktorý sa prilepí aj na ďasná, jazyk a líca a ďalšie dve hodiny putu-je na zmäknuté miesta do zu-bov, čím sa zub stáva odolnej-ším. Ak má niekto špeciálnu potrebu (ako napr. na citlivé zubné krčky), môže sa pýtať na inú vhodnú. Čo sa týka kefky, odborné štúdie dokázali, že nekvalitné i tvrdé kefky iba roz-mazávajú povlak po zube na-miesto jeho odstránenia a poriadneho očistenia zuba. Preto sa odporúča stredne mäkká až ultra mäkká kefka s veľkým množstvom štetín. Len takáto dobre priľne k ploche zuba, odstráni povlak a pritom nezraní ďasno. Nechcem robiť reklamu len jednej firme vyrábajúcej najkvalitnejšie kefky či iné zubné „náradia“, lebo verím, že viaceré spoločnosti vyrábajú kvalitné kefky. Len poukazujem na potrebu mäkkej kefky s veľa štetinami na krátkej ploche, aby sa pohodlne dostala aj k zadným zubom.

Správna technika
Čistiť si treba všetky 4 rady zubov  (vľavo, vpravo, a to dole i hore) a navyše ešte ich vonkajšiu i vnútornú stranu. Nie všetkými smermi mixovane, ale od ďasna akoby stieraním po zube k jeho koncu. Špeciálne treba dať pozor na osmičky uložené dosť vzadu – musíme sa dostať i k nim. A tiež precízne čistiť vnútornú stranu zubov (tú nie viditeľnú, zvnútra ústnej dutiny).

Medzizubné kefky
Iste ste už o nich počuli alebo čítali v rôznych časopisoch alebo na informačno-reklamných plagátikoch. V medzizubnom priestore ostáva povlak, ktorý nevieme odstrániť ani špáradlom, ani dentálnou niťou (stuhou). A pritom práve on sa významnou mierou podieľa na tvorbe kazu a zubného kameňa. Existujú kefôčky rôznych hrúbok a veľkosti štetiniek podľa hustoty osadenia našich zubov. Takéto dôkladné čistenie stačí raz denne. Netrvá to vôbec dlho. Všetko je vecou nácviku a potom už spontánnej rutiny. Celý proces čistenia kefkou i medzizubnou kefkou trvá maximálne 5 minút.

Luxus či štandard?
Môžeme namietnuť, že v minulosti sa nikto tomuto príliš nevenoval a ľudia žili a prežili. Ale pravdou je aj fakt, že ľudstvo prichádzalo o zuby veľmi skoro. A vďaka pokroku aj v medicínskom výskume sú nám dnes už dostupné také informácie, na ktorých sa dá stavať a vybrať si.
Možno má niekto dojem, že nemieni príliš slúžiť telu, aby sa mu napokon nestalo bohom. Alebo že na toto už vážne nemá čas. Všetko je vec postoja srdca a voľby.
Nikto nie je povinný kupovať si drahšie kefky, ak má pocit, že sú to vyhodené peniaze na obohacovanie sa výrobcov a distribútorov. Keď si však zrátame financie vynaložené u zubára na opravu pokazených zubov či na lieky a péenky v prípade iných ochorení, za prerátanie to isto stojí. Čo nás vyjde drahšie – prevencia alebo liečba?  Čo nás viac oberá o radosť a energiu?

Úspech
Dnes už pracujú aj dentálni hygienici, ktorí vedia pacienta poinformovať o stave jeho chrupu a naučiť ho správnu techniku čistenia. Zo začiatku som mala pocit, že je to celá veda a že ja sa to nikdy správne nenaučím, keďže ma zubár opakovane upozorňoval na zvyšky povlaku na niektorom zube. Ale vytrvala som a naozaj som pri ďalšej prehliadke zažila povzbudenie v podobe neprítomnosti jediného kazu!!

Cenné rady
Zubári tiež odporúčajú zdravé stravovacie návyky:
-    jesť menej sladkostí a piť nesladené nápoje,
-    čistiť si zuby po každom jedle,
-    ak nemáme tú možnosť, dať si žuvačku bez cukru,
-    cmúľať fluoridové tabletky,
-    používať soľ s pridaným fluórom (aj u nás sa dá kúpiť Alpská soľ či pod názvom Maruška),
-    nevynechávať pravidelné lekárske kontroly.

S použitím odborných materiálov spracovala Alena Ješková