Mrazenie potravín

Po zime opäť prichádzajú ročné obdobia, ktoré nás obdarujú plodmi plnými vzácnych vitamínov. Iste nebude na škodu sa už teraz zamyslieť, ako si tie poklady uchovať dlhodobo čo v najlepšom stave. Preto sa tentoraz zameriame na mrazenie potravín.

 

Komerčne sa mrazenie potravín začalo vykonávať až po objavení metódy rýchleho zmrazovania v 30. rokoch minulého storočia, i keď chlad potrebný na uskladnenie potravín využívali ľudia oddávna už na úschovu svojich úlovkov.
Mrazenie bráni rastu mikroorganizmov, baktérií a enzýmov spôsobujúcich skazu potravín. Tým, že sa voda v nich zamrazí, nie je im k dispozícii, aby mohli rásť. Keďže však väčšina z nich prežije, treba zmrazovať potraviny kvalitné a čerstvé, najlepšie hneď po zbere. Tým si zachovajú ešte viac živín ako tie isté potraviny kúpené neskôr v obchodoch, ktoré voľným skladovaním časť svojich látok strácajú (napr. listová zelenina denne môže stratiť až 15 % obsahu vitamínu C). Niektoré ovocie a zeleninu treba pred mrazením blanšírovať (ponoriť na krátky čas do vriacej vody), aby sa inaktivovali enzýmy a kvasinky, ktoré by spôsobovali skazu potravín aj v mrazničke. Pri blanšírovaní sa môže stratiť časť vitamínu C (15 až 20 %).
Z mrazeného mäsa, rýb a hydiny sa vitamíny a minerály takmer nestrácajú, pretože bielkoviny, minerálne látky a vitamíny A a D nie sú mrazením ovplyvnené.


TIPY NA MRAZENIE
    Čím rýchlejšie je pokrm zmrazený, tým menej sa zmení jeho výživná hodnota, konzistencia a chuť. Pomalé mrazenie môže spôsobiť, že pri opätovnom rozmrazení nadobudne potravina mierne kašovitú konzistenciu. Preto majte mrazničku nastavenú minimálne na teplotu –18 ºC. Iba mraznička so štyrmi hviezdičkami, čiže s –24 ºC, dokáže zmraziť čerstvé potraviny a uchovávať ich dlhodobo. Ani v tých najkvalitnejších mrazničkách sa však neodporúča skladovať pokrmy dlhšie ako rok.
    Potraviny nie je vhodné zmrazovať vo veľkých množstvách, malé porcie rýchlejšie premrznú. Pripravte radšej menšie ploché balíčky a umiestnite ich tak, aby medzi nimi mohol voľne cirkulovať vzduch. Potraviny je vhodné dávať do vzduchotesných obalov, aby sa zabránilo ich vysychaniu či, naopak, zvlhnutiu, aby sa nešírili pachy a nenasta-la oxidácia.
    Názor, že je nevhodné opätovne zmrazovať rozmrazené potraviny bez toho, aby ste ich predtým tepelne upravili, je minulosťou. Dnes sa od-borníci zhodujú v tom, že zmrazenie rozmrazených po-travín, aj niekoľkonásobné, nemá výraznejší vplyv na hygienické a chuťové vlastnosti či kvalitu potravín. Opakované zmrazenie rozmrazených po-travín je vraj dokonca hygienickejšie, ako ich uchovanie v chladničke. Potraviny by sa však nemali rozmrazovať pri vyšších teplotách.
    Jahody, maliny, černice či iné drobné plody najprv umyte v mise plnej vody, vyberte sitkom, osušte a rozložené na tácke zamrazte každú zvlášť. Zmrazené plody len zosypte do špeciálneho mraziaceho vrecka, nebudú zlepené. Pred zmrazením ich môžete posypať cukrom.

 

A NA ZÁVER...
Aké pravidlá platia pri mrazení materského mlieka?
Na uskladnenie mlieka môžete použiť pevné nádoby (sklenené alebo zdravotne neškodné plastové) alebo špeciálne igelitové vrecúška určené na mrazenie materského mlieka. Vrecúška sú praktické, keďže sa dajú pripevniť priamo k odsávačke a zaberajú málo miesta. Pred umiestnením v mrazničke z nich treba vytlačiť vzduch a nechať ich o niečo voľnejšie kvôli zväčšeniu objemu mlieka mrazením. Takto ho tam môžete pri teplote -18 ºC uchovať minimálne 6 mesiacov.