Prečo pleť ošetrovať?

V histórii ľudstva ženy vždy zaujímalo ošetrenie pleti. V civilizovanom období ľudia kládli čím ďalej, tým viac dôraz na hygienu celého tela, teda aj pokožky. Vodu používali už v predhistorických časoch. Keďže voda je nutná pre život, prví ľudia vedľa nej žili a poznali jej čistiace účinky.
Žena sa chce dobre cítiť v každom veku, a preto musí o svojej pokožke niečo vedieť. Najčastejšie prichádzame v kozmetike do kontaktu s citlivou, suchou, aknóznou a zrelou pleťou. Nielen vek, ale aj vonkajšie faktory, akými sú stres, životné prostredie, genetické predpoklady a niektoré kožné ochorenia majú vplyv na stav a vlastnosti pokožky.
Zdravá pokožka je priehľadná, hladká s malými pórmi, elastická a jemne ružová. Na účinnú starostlivosť o ňu postací pleťové mlieko, pleťová voda, denný a nočný krém.
Citlivá pokožka je drsná, šupinatá a má sklon k opuchom a začervenaniu. Rýchlo reaguje na nevhodné kozmetické prípravky. Vytvára vrásky. V závislosti od ročných období dopĺňame pri dennej starostlivosti hydratačné a výživné krémy, ktoré sú málo parfumované. Na odlíčenie používame pleťové mlieko a tonizujúcu pleťovú vodu. Na trhu je množstvo týchto výrobkov a žena s citlivou pokožkou si musí vybrať prípravok, ktorý jej nedráždi pleť, to znamená, nevytvárajú sa červené fľaky a bolestivé vyrážky.
Akné sa vyskytuje najčastejšie v puberte, ale aj pri zmiešanej pleti. Pri zvýšenej činnosti mazových žliaz sa upchávajú póry a vznikajú uhry, ktoré sa často zapália a pri nesprávnom ošetrení sa vytvára hnis. Pokožka je nečistá, mastná a má sklon k akné. Na čistenie potrebujeme pleťové mlieko a pleťovú vodu s vyšším obsahom alkoholu a protizápalových zložiek. Po vyčistení je pleť pripravená na aplikáciu denného či nočného krému. Podľa závažnosti odchýlky od normálnej pleti sa používajú špeciálne krémy na tento druh pokožky.
Na pleť vplýva celková životospráva, pravidelný spánok, vyvážená strava, málo ostrého, koreneného a mastného jedla a nie veľa čokolády.
Zrelá pleť odzrkadľuje celoživotnú starostlivosť. Žena, ktorá sa celý život poctivo starala o svoju pleť, môže vyzerať sviežo aj v zrelšom veku. Ošetrovaná pleť má ružovkastý vzhľad, vrásky sú väčšinou mimické. Pleť čistíme pleťovým mliekom a tonizujúcou pleťovou vodou. Kozmetické prípravky by mali obsahovať zložky vhodné na regeneráciu ako elastín, kolagén, vitamíny atď.
Do práce a na spoločenské akcie sa môžeme vylepšiť mejkapom, špirálou, rúžom a podobne. Mejkap sa nanáša na vyčistenú a nakrémovanú pleť. Dôležité je večer dôkladne umyť tvár a dekolt pleťovým mliekom a dočistiť pleťovou vodou. Na noc si aplikujeme nočný krém v jemnej vrstve, aby pokožka mohla dýchať a mala dostatočný prísum kyslíka.
Ošetrovanie pokožky sa mení aj podľa ročného obdobia. Pleť je vystavená rôznym poveternostným vplyvom. V lete pri slnení používame opaľovací krém s vyšším ochranným faktorom, aby sa nám pokožka nespálila. Po opaľovaní sa opaľovací krém umyje a na tvár si nanesieme hydratačný krém. V zime chránime pokožku mastnejším krémom a keď mrzne, celú tvár prepudrujeme, čím sa ním vytvorí jemný ochranný film a pokožka menej trpí pri teplotných zmenách, ktoré sú medzi bytom a ulicou.
Ako veľa vecí, tak aj typ pleti je dedičná záležitosť. Človek, keď sa narodí, má normálny typ pokožky a toto si zachová až do puberty. V puberte sa pod vplyvom hormónov mení celé telo aj pokožka, ktorá sa stáva mastnejšou a vytvárajú sa na nej uhry. Toto prechodné obdobie sa postupne stabilizuje a pokožka sa ustáli na určitom type. Tento typ si potom vyžaduje špecifickú a pravidelnú starostlivosť.
Pri návšteve kozmetičky sa dozvieme veľa zaujímavostí o svojej pleti a o spôsobe, ako si ju máme ošetrovať. Dôležitá nie je len každodenná starostlivosť, ale aj návšteva kozmetického salónu, zvlášť vtedy, keď žena alebo mladé dievča si nie je istá, či používa správne prípravky.

Katarína Paulinyová, kozmetička