Tajomná a romantická

Leto. Krásne voňavé leto. Horúci vzduch, voda, zmrzlina, ovocie, obdobie dovoleniek a - romantiky. Azda nikdy s takým zaujatím a vášňou nepozorujeme západ či východ slnka ako v lete..

 A tie farby! Jasné, veselé a predsa akoby zastreté, vysušené slnkom či pokryté prachom z dopukanej zeme. Keď mám pred sebou letnú krajinu, mám chuť zahryznúť sa do jeho sťaby od slnka vypranej krásy.
A prenádherné noci naplnené zvukmi svrčkov, kŕkaním žiab, šušťaním trávy! V žiadnom inom ročnom období nevznikne toľko ľúbostných opojení ako práve v lete.
Také tajomné a romantické sú aj ženy patriace do letného farebného typu. Hádam nikomu z ostatných typov tak veľmi nepristanú kvietky, nežné oblé vzory, jemné tkaniny a nenápadné doplnky ako práve letu.
Ako zistím, či som letný typ alebo nie?
Leto môže mať viacero typov sfarbenia pokožky – jemné olivovo-béžové, nikdy však nedosiahne sýtosť olivového sfarbenia zimného typu, svetlé, takmer mliečnobiele – ťažko sa opaľuje - alebo ružovú, dobre prekrvenú pokožku. Všetky tri typy majú spoločnú charakteristiku : modrastý, chladný podtón. Ak sa na tejto pleti vyskytujú pehy, sú skôr sivohnedé, nikdy nie zlatisté ako u jarného typu.
Leto má studené farby, príbuzné so zimnými, nikdy však nedosiahnu ich intenzitu. Sú akoby vyprané, nie také sýte ako zimné farby. To platí aj o sfarbení vlasov. Majú popolavý nádych. Nie sú vyslovene čierne alebo sýto hnedé či oslňujúco blonďaté, skôr niečo medzi. Ak blond,  tak jemný, popolavý, ak bledá či stredne hnedá, tak jemná a tlmená. Ak sa v nich na slnku zjavia červenkasté záblesky, je to v poriadku. Nejedná sa o iný typ. Sú to červené pigmenty, charakteristické pre indoeurópsku rasu. Aziati majú zas modrý lesk
Mnohé letné ženy sa nevedia zmieriť so svojou farbou vlasov. Zdá sa im nevýrazná. Preto radi experimentujú, žiaľ, často to zle dopadne. Ak sa žena rozhodne prefarbiť na červeno (niektorým to pristane), rozhodne by mala voliť farby so studeným odtieňom, tea nie po teplom zlato oranžovom! Pre letné vlasy, na ich oživenie, je vhodný buď svetlo plavý alebo jemný striebristý melír alebo zvýraznenie popolavého odtieňa ich farby. Efekt je naozaj vynikajúci! Oči leta pôsobia akoby zastreto, lebo očné bielko je mliečnobiele a nevytvára výrazný kontrast s dúhovkou.
Špeciálne pri tomto sfarbení platí menej je pri líčení naozaj viac. Letné typy sú v niečom také  jemné, že akékoľvek výrazné líčidlo potlačí ich tajomnú mäkkosť a vyzerajú vulgárne.
Podkladové bázy sa používajú v odtieni pokožky, majú byť ľahké, akoby vzdušné, aby elegantná pleť tohto typu mohla „dýchať“. Výrazné červené rúže a sýte čierne kontúrky na oči sú tabu. Pozor, ak máte blond alebo bledohnedé mihalnice, vyvarujte sa čiernej maskary. Budete pôsobiť umelo, staršie, bez vkusu a unavene.
Perleť a jemné akoby mäkké studené farby - to je to, čo v letnom makeupe pozdvihne noblesu a tajomnosť pleti. Lesky a rúže majú byť nežné ružovkasté, béžové, bordové, s nádychom do fialova, kontúrky na oči najtmavšie tmavosivé alebo hnedé, tiene veľmi decentné, studená tmavosivá alebo hnedá maskara. Celé líčenie by malo byť tón v tóne. Žiadne kontrasty. A naozaj jemne, jemne. Tento rok je pre letné typy ako stvorený. Do líčenia sa vrátil minimalizmus - preferuje sa nahé líčenie či tzv. prirodzené. Žena by mala vyzerať akoby nenamaľovane, a pritom sviežo a zdravo.
Oblečenie. Tak ako pri makeupe, tak i pri oblečení je ideálne uprednostňovať jemné romantické farby, ktoré nie sú kontrastné a sýte. Okrem teplých farieb je pre leto tabu farba čierna a žiarivo biela. Sú príliš výrazné. Ako náhrada za ne sa volí mliečnobiela farba a tmavosivá či hnedá. Posledné dve by však nemali byť veľmi sýte, skôr akoby viackrát vyprané či vyšúchané, na to, aby elegantne nahradili čiernu farbu. Ostatné studené farby môže letná žena používať, aké chce, pokiaľ dodrží pravidlo: žiadne výrazné, kontrastné farby. Vzory by mali byť jemné, budiace dojem zahmlenosti, látky vzdušné (šifón, hodváb, satén, jemná bavlna a pod.) ideálne sú romatické doplnky ako jemné perly či zašlé, staré striebro. Štras, veľa ligotavého, naleštené striebro patria extravagantnej zime, pre leto sú veľmi ťažké a výrazné.
Ak by som mala zhrnúť do jedného slova, čo letným ženám pristane, napísala by som HARMÓNIA v makeupe, v oblečení a v doplnkoch. Vtedy vynikne a vnímame ju ako tajomnú, romantickú ženu plnú prísľubov.

Lenka Vavráková