Faraónova pomsta - reportáž

     Tento rok sme sa vybrali do Egypta. Túžila som vidieť Červené more, ktoré Boh otvoril pre Izraelitov, a zároveň si vyšľapať na Mojžišovu horu, kde Pán tiež konal, keď dal celému ľudstvu nemenné zákony – Desatoro. A samozrejme rada plávam. A prežívam vzrušenie pri lietaní.

     Sharm el Sheikh je turistické mesto vybudované v púšti – na kameni a na piesku. Má more, inak je tam sucho. Vyše dvojtisícové hory bez jedinej zelenej byľky. Egypt je zem kontrastov – žijú tam bohatí majitelia hotelov a ropy i chudobní zamestnanci s minimálnou mzdou. Je síce možné mať štyri manželky, ale nutné zarobiť si na ne. Hoci im vládne nevyhnutnosť peňazí na kúpu ženy, tiež je takmer nemožné za pár rokov si ich zarobiť. Kopec výletníkov z Európy – málo dopestovaného ovocia pre nich, keďže príšerné sucho a teplo znamená nedostatok vody. Zato si môžete voľne odtrhnúť červené plody, čosi ako datle, pričom sa vám stiahnu zuby a ďasná ako po čistení Lacalutom.
     Domáci pijú odsolenú, chemicky upravenú vodu, ktorá pre našinca znamená pre svoju baktériu zvanú Faraónova pomsta črevnú pohromu. Preto je lepšie zaplatiť si all inclusive, aby ste mali po celý deň zabezpečené fľaškové nápoje vrátane bezbublinkovej pramenitej vody z oblasti Nílu. Ostatne, len pri ňom Egypťania dopestujú obilie a zeleninu. A vraj doňho hádžu uhynutých somárov a kravy. V rieke sa kúpajúce deti majú iste lepšiu imunitu než my. Veď minimálne tretina Európanov strávi svoju dovolenku na Antinale – rýchlo účinkujúcom širokospektrálnom antiseptiku. Dostanete ho v každej lekárni od 10 do 150 L.E.- libier egyptských. (1 L.E.= 6,-Sk podľa farby pleti a vašej schopnosti „handlovať“.) Aj v lekárňach, kde môžete nájsť fajčiaceho „predavača“ sa dá zjednávať cena. Peniaze a vzťah k nim sú v Egypte inak vnímané.  Za všetko sa čaká i pýta bakšiš. No ak napr. izbovému upratovačovi vo svojej štedrosti a ľútosti necháte viac ako 1 dolár, už ten týždeň viac nepríde, veď zarobil. Nuž, tu nie je  európske myslenie. Arabi sú skrátka iní.
     V zmenárni nedostanete potvrdenku ani drobné. V Sharme sa nevydáva. Upozornili nás, že pre taxikára i šoféra autobusu treba mať pripravené presne. A keď sa zjednáte na 10 L.E., pri vystupovaní na vás zakričí: „Not pounds, ten dollars!“ Je lepšie byť už  von  z vozidla. Ozaj, taxíky sú 30-ročné modro-biele Peugeoty, trúbiace po vás každú chvíľku - bojujúce o každého pasažiera. A ak práve nefúka vetrík, užijete si statočného smogového smradu. Od toho ste v hotelovom areáli uchránení, lebo celý komplex je vybudovaný do kruhu, bez výhľadu na ulicu, ale na pekné bazény a bar.
     Keď sa rozhodnete ísť na trhy pešo, prekonávate asi 40-centimetrové obrubníky. No a trh vás fyzicky dorazí úplne. Ak chcete čosi dobre kúpiť, strávite v každom obchodíku dĺĺĺho. Veď sa musíte baviť – a často s úprimným smiechom - s predajachtivými obchodníkmi. Ak sa im zadívate priamo do očí, už vás majú. V Káhire turistov dokonca obhadzujú tričkami, aby si jedno kúpili. A doprava je v hlavnom meste tiež úsmevná – medzi autami, ktoré majú zjavne iné predpisy než u nás, pobehujú somárikovia.
     A fakt, že Arabi sú naozaj iní, spoznáte i v štvorhviezdičkovom hoteli, kde vás čašník usadí v reštaurácii k stolu tak, že omrvinky po predošlom hosťovi zosype na vašu stoličku, špinavé prestieranie otočí na druhú stranu a ďalší vám pri nalievaní Coly trikrát pokvapká biely obrus a so srdečným úsmevom ide ďalej. Inak sú veľmi usilovní, snažia sa, nabehajú sa - vezmú vám tanier s príbormi skôr, ako ste plánovali ukončiť svoje hodovanie, preto im potrebujete zašpiniť ďalší. Pitná voda je na prídel. Jeden z asi štyroch razov (teda  nepravidelne) ju musíte podpísať a keď sa pýtate, prečo práve teraz a inokedy zase nie, odpovedia vám len, že si robia evidenciu. Prvé dni som nechápala, ďalšie dni som sa smiala a ku koncu pobytu som sa prispôsobila a všetko brala normálne. Keď si šikovný a staneš sa ich priateľom, dostaneš vodu i ovocie navyše.
     Raz sme si pri večeri s manželom vypýtali 2 pivá. Jemu dal čašník 2-decový pohár, mne 1-decový. Mužov obsluhujú ako prvých a vôbec len s nimi komunikujú. A taktiež tam vo všetkých profesiách stretnete výslovne chlapov.
Predminuloročný útok na Sharm el Sheikh (72 mŕtvych) pripravili samovražední beduíni s náložami v autách, s ktorými vpálili do dverí troch hotelov. Odvtedy je pred každým hotelom kovová bránka, ktorú otvára a zatvára ozbrojený chlapík sediaci pod palmou. (Á, palmy – kvôli turistom vysadili v hotelových areáloch zeleň. Okrem paliem nájdete kaktusy a oleandre.) Pred každým vstupom do hotela musíte prejsť bezpečnostným detektorom a prehľadajú vám plecniak. Tešte sa, chránia vás J.
     Ozaj, videli ste už beduína v rifľovej súprave? Cestou v noci na Mojžišovu horu vás sprevádzajú beduíni a každých 10 sekúnd vám ponúknu ťavu: „Camel? Camel?“ No ja som si chcela sama zašľapať - až hore. Povedala som si: Keď to zvládol starý Mojžiš, musím i ja. Ale keďže práve v tú noc som v žalúdku pocítila Faraónovu pomstu, manžel mi na posledný úsek zaplatil ťavičku. Je to úžasne vznešené, ladné, monumentálne zviera, počúvajúce len na cmukanie svojho pána. Ten nám cestou všeličo rozprával, čím nás utvrdil v stále rastúcom presvedčení, že Arabi radi fantazírujú. Toto bolo pre nás najväčším prekvapením – za celých 11 dní sme sa stretali s najrôznejšími odpoveďami na jednoznačné veci. Nikto nepovie, že nevie, radšej si dotvorí. Ktovie, aká skúsenosť a kultúrne pozadie je za tým?  Dokonca aj arabský delegát CK.
      Čo ale bolo zase milým zistením, všetci zamestnanci vedia slušne po anglicky a športoví animátori aj veľmi dobre po rusky a taliansky.
     Ale poďme k najpríjemnejšiemu. Tým je teplučké more (v auguste 28, miestami až 30-stupňové) s koralmi a pestrofarebnými rybkami všetkých veľkostí. Nikdy sa mojim očiam nenaskytla väčšia nádhera! Na objavovanie morského sveta potrebujete plutvy a šnorchel. A ak chcete vidieť nedotknutú krásu, treba sa doplaviť do prírodnej rezervácie Ras Mohamed, kde je prísne zakázané dotknúť sa koralu, postaviť sa naň, zobrať mušľu i kŕmiť ryby. Veď to právom patrí prírode. Koraly žijú v teplých vodách, teda blízko pri brehu. Tieto miesta ľahko identifikujete aj zhora podľa azúrovomodrej vody uprostred tmavomodrej. V odbornom výklade o rybách sme sa dozvedeli, že v Červenom mori žijú 4 druhy žralokov. Tri z nich sú malé typy bez zubov – jedného sme videli, dokonca sa manželovi obtrel o nohu – a štvrtý druh žije až v 50-metrovej hĺbke, lebo má jemnunkú kožu, ktorú by si na ostrom korale poranil, čo by ho do pár minút stálo život. Chápem ho, veď i ja som nechtiac narazila nohou o koral a tiekla mi krv.
     Na plážach sú nesnímateľné celoročné slamené slnečníky tieniace ponad 4 mäkučké ležadlá. Na odpadky slúžia hlinené štýlové vázy, v hoteli farebné. (Farebné sú v Egypte aj holuby.).
     Keď vycestujete do zahraničia, nespoznávate len národ zvolenej destinácie, ale aj svoj vlastný. Niekedy možno s údivom sledujete, ako sa „vaši“ správajú v cudzine. Tam nás nikto nepozná, môžeme si  asi viac dovoliť. Napriek tomu, že opaľovanie sa „hore bez“ nie je v arabskej kultúre prijímané s pochopením. Veď Arabky plávajú v tom oblečení, v ktorom sa bežne pohybujú na verejnosti, vrátane šatky na hlave a potom v mokrom sedia na pláži. Ešte že je okolo 44 stupňov! Preto celkom nechápem, ako môžu (nielen) Slovenky tak okato nerešpektovať ich kultúru a svedomie. Nuž, chcú byť hnedé. A keď ešte dovolia mladým Arabom, aby im zlupovali spálenú kožu z hrude a potom ich krémovali, zachvejem sa bázňou, čo všetko im hrozí a čoho si nie sú vedomé. Ešte veľa Božej lásky a milosti musí pretiecť Slovenskom! A arabskými krajinami tiež.
     Z 80 miliónov obyvateľov je vraj len 5 mil. kresťanov (kopti). Trochu sme sa porozprávali s jedným 24-ročným mužom o koráne a islame. Tiež sme mu čosi rozpovedali o Ježišovi, ako chce a vie meniť ľudské postoje a správanie a že my nemusíme žiť len náboženstvo, ale vzťah s Bohom, ktorý má konkrétny vplyv na praktický život, na čo zareagoval: „Dobre, ja verím Alahovi a môžem veriť aj Ježišovi, aby sme sa stretli v raji.“ To akože pre istotu, na čo sme sa schuti zasmiali. Ale pár minút predtým môjmu manželovi navrhol, aby skúsil na jeden mesiac zabudnúť na Ježiša a žiť v islame a on mu garantuje, že sa rozhodne preň. Nemohli sme sa na neho vyrútiť s argumentmi o samovražedných útokoch, šítoch, sunitoch a podobne, veď toto sú veľmi citlivé národné veci a predsa ani my - európski kresťania nežijeme vždy spravodlivo podľa svojej viery. Debatku sme ukončili priateľsky so želaním pokoja a  všetkého dobrého. Potom sme si uvedomili, že sa treba viac pýtať a načúvať. Úcta musí byť vždy a všade.
     Cestovanie nám otvára nové rozmery. Som šťastná, že som videla, zažila a skúsila, hoci to bol len zlomok egyptskej reality. Ale taktiež som rada, že patrím sem – na Slovensko, kde som jedinou ženou jediného muža, ktorý ma vníma ako rovnocennú spoločníčku s rovnakými právami. A uvedomujem si, že toto úctivé postavenie nám vydobyl práve Ježiš. Smieme sa schádzať s kýmkoľvek, smieme sa baviť s hocikým, máme prístup všade, máme právo vyjadriť sa, cestovať, pracovať, môžem byť sama sebou, slobodnou Božou dcérou.

Alena Ješková

Pomoc, Jarka povýšili!

fejtón

2. mája
Dnes mal Jarko v práci veľký deň. Šéf mu oznámil, že mu zverí celú divíziu, lebo sa osvedčil a navyše doterajší riaditeľ odchádza do Číny. Wow, takže budem mať doma pána riaditeľa!...

3. mája
Dokelu, to mu budem musieť dokúpiť nejaké košele, kravaty, aj nový oblek by sa mu zišiel... No ale plat bude mať viac než pekný. To si konečne môžeme splniť vysnené Mexiko!

1. júna
Dnes ho konečne uviedli do novej funkcie. Zoznámenie so zamestnancami už má za sebou, ešte mu vymenia kožené kreslo v kancelárii za nové. Prvýkrát sa doviezol domov na audine. O druhej nadránom. Po večierku.

17. júna
Odkedy som to Kike povedala, je ku mne nejaká divná. Ako keby závidela. Asi som jej nemusela hneď hovoriť o audine, Mexiku aj Jarkovom plate...

21. júna
Kúpila som si troje šiat, aby som dobre reprezentovala, keď ma vezme na nejakú akciu. Ani jedny Jarko zatiaľ nevidel. Vždy, keď odchádza alebo prichádza, mám na sebe nočnú košeľu. Asi zainvestujem do slušivej nočnej bielizne.
 
24. júna
Tak máme za sebou ďalší víkend. Jarko ho komplet prespal – striedavo v posteli, na gauči, pri telke a s otvorenými očami pri kuchynskom stole. Začínam mať oňho obavy.

25. júna
Vraj je to len dočasné – kým sa v práci rozkuká. Dnes som na internete hľadala niečo ako klub anonymných osamelých manželiek. Nenašla som.
 
26. júna
Povedala som mu, že sa cítim osamelo. Vraj mi kúpi psa. Najprv som mu urobila scénu. Ale... vlastne taký afgánsky chrt sa mi vždy páčil. A trocha sa na Jarka aj podobá (dúfam, že si toto neprečíta).

28. júna
Dnes mi Jarko po 43 dňoch povedal, že ma ľúbi. Bolo to tesne predtým, ako sa prevalil v posteli na druhý bok a zaspal. Moje nové spodné prádlo z Palmersu naňho neurobilo dojem. Asi som mala nechať zažaté.

29. júna
Dnes volala domov nejaká mladá a pýtala sa, či je pán riaditeľ doma. Vraj je jeho asistentka. Podľa hlasu mala tak osemnásť, blond vlasy a dlhé nohy. Vzápätí som sa objednala ku kaderníčke, na kozmetiku, manikúru aj pedikúru. No čo, aj tak už bolo načase.

30. júna
Dnes sme mali rodinnú oslavu. Všetci sú z Jarkovho postupu v práci nadšení. Musel dookola rozprávať tie isté veci a vo mne sa ktovie prečo dvíhal adrenalín. Keď odišli, rozplakala som sa. Jarkovi som povedala, že za to môžu hormóny. Nemôžu.
 
1. júla
Dnes je to mesiac odvtedy, čo Jarka vidím viac na fotke na chladničke než vedľa seba. Je neskorý večer, pri nohách mi oddane leží afgánsky chrt a ja si púšťam mexické telenovely. Dúfam, že si Rosalinda toho Juana Carlosa nakoniec nevezme. V ďalšom dieli sa má stať majiteľom plantáže.

Ľubica Holická

LÁSKA

Láska? Má význam? Či je to len spleť pocitov?
Má význam v noci nespať, budiť sa sladko omámení?
Má význam množstvo počarbaných zošitov,
má význam mať slnko po zotmení?

Možno áno, možno nie.
Je tá láska sladký pocit nového rána,
či iba hlúpe pobláznenie?

Myslím, že som sa zaľúbila. Možno. Asi.
Je to zločin alebo raj?
Som vinná a toto sú moje dôkazy.
Teraz sedím v žalári a mám putá vraj.

Putá, ale v akom zmysle?
Tie putá vrahov alebo lásky?
Všetky tie otázky vynárajú sa mi z mysle,
iba ako lahodných snov obrázky.

Teraz tu sedím a hľadám samú seba,
umáhaná v samote štyroch stien,
koho chcem oklamať? Hľadám teba,
som tu iba ja, láska a môj tieň...

Lucia

Odvaha říkat mu Otče

Bilquis Sheikhová a Richard H. Schneider

Bilquis

(Príbeh o stretnutí moslimskej ženy s Bohom)

    Táto kniha ma zaujala svojou obálkou a hlavne podtitulom. Žena zahalená od hlavy až po päty bola pre mňa vždy tajomstvom. So záujmom som začala čítať a po pár stranách som sa už od nej nevedela odtrhnúť.
     Kniha opisuje skutočný životný príbeh Bilquis Sheikhovej, príslušníčky feudálnej aristokracie v Pakistane. Žila dobrovoľne utiahnutá v moslimskej dedine uprostred svojich milovaných záhrad, obklopená svojím služobníctvom, verná tvrdým a drsným moslimským zákonom. Bolo normálne, že ten, kto zavrhol moslimskú vieru a stal sa kresťanom, za to zaplatil životom. A veľmi často takúto pomstu vykonal niekto z najbližšej rodiny, aby odčinil hanbu uvalenú na rodinu. Bilquis žila svoj život a snažila sa hlbšie chápať jeho zmysel. V dňoch, keď bolo z pomsty v dedine zavraždené mladé kresťanské dievča, snažila sa nájsť spojitosť s udalosťami vo svojom živote. Opäť začala čítať Korán, ale neprinášal jej nič osobné. Čoraz častejšie narazila na zmienky o Ježišovi, až napokon začala čítať Bibliu. Pýtala sa svojich kresťanských služobníkov, navštívila misionárov. Snažila sa Boha spoznať a bála sa toho, že by mohol pre ňu viac znamenať. A Boh sa jej prihováral – snami, obrazmi, vôňou, konkrétnymi a veľmi osobnými slovami z Biblie. Jedného dňa bola pripravená a oslovila Boha tým najosobnejším menom „Otec“. Od tej chvíle sa jej život úplne zmenil. Fyzicky vnímala láskyplnú prítomnosť Boha vo svojom živote a postupne sa naučila byť veľmi citlivá na to, čo jej Boh hovorí, ako ju vedie, kedy koná v súlade s Jeho vôľou. Ona sama začala žiť život misionárky. Otvorila svoj dom pre kresťanov, pre biednych, pre deti, hovorila o Bohu a verejne sa hlásila k svojej kresťanskej viere. Riskovala tým svoju smrť a smrť jej najbližších. Prišla o väčšinu svojej rodiny, ktorá ju zavrhla, prišla o svoju spoločenskú prestíž,  prišla o svoj pokojný život a nakoniec prišla aj o svoj domov.  V snahe chrániť svoj život a život svojho vnuka, odišla do Spojených štátov, kde prežila zvyšok svojho života a hlásala, čo Boh vykonal v jej živote.
     Možno v našich pomeroch nemá  prijatie Boha do nášho srdca a života pre nás také dramatické dôsledky ako v Pakistane. Aj postavenie ženy je u nás úplne iné, bez strachu, bez ponižovania. Ako ženy máme na Slovensku svoje postavenie, svoju dôstojnosť. Každej z nás sa Boh prihovára inak, úplne osobným spôsobom, túži po najosobnejšom vzťahu s každou z nás, túži po našej bezhraničnej dôvere.  Pri čítaní tejto knihy som si uvedomila, ako ja sama často svojmu nebeskému Otcovi nedôverujem, ako si často ani neuvedomujem, čo mi práve tou situáciou, ktorú prežívam, hovorí. Som veľmi rada, že som na túto knihu natrafila, aj vďaka nej ešte viac po Bohu túžim, túžim viac byť jeho dcérou. A to je dobre...

Eva

Knižné tipy

1Autor: Nassim Ben Iman
Titul: Skutečný nepřítel 


Aké to je, keď sa moslim stretne v Nemecku s Ježišom? Ako dnes premýšľa o svojej predchádzajúcej viere a o aktuálnych politických konfliktoch?
Nassim Ben Iman popisuje svoje „predtým" a „dnes" živo a názorne. Neislámskemu čitateľovi pomáha lepšie pochopiť život moslimov.

 

 

2
Titul: Děti Izmaele 

Živá kniha skúseností  moslimov z arabského sveta, ktorí sa obrátili ku kresťanstvu. Obsahuje skúsenosti ôsmich ľudí z Palestíny, Egypta a ďalších miest Blízkeho východu.

 

 

 

 www.krestanskaponuka.sk

3Autor: Groothuis Douglas R.
Titul: Tváří v tvář NEW AGE
 

Čo je to vlastne hnutie New Age?
Ako ovplyvnilo našu spoločnosť?

Autorov rozbor myslenia New Age by mal napomôcť vysvetleniu tohto svetového názoru, pričom uvedené príklady ukazujú, akým spôsobom preniká do nášho sveta.New Age je viac ako len prechodná móda  i keď módnosť nepostráda; je to hlboký kultúrny smer priťahujúci stovky ľudí najrôznejšieho spôsobu života. Tvrdí, že ponúka duchovnú skutočnosť, naplnenie a svetovú harmóniu. Nie sú však sľuby, ktoré ponúka, len túžobným prianím?

 

4Autor: Zacharias Ravi
Titul: Skutečná tvář ateizmu
 

Existuje Boh? Stvoril Boh človeka alebo človek stvoril Boha? Je Boh nepostrádateľný pre akýkoľvek kozmologický výklad alebo je len psychologickou nutnosťou ľudí? Teizmus alebo ateizmus?

Kniha popisuje diskusiu medzi ateizmom a teizmom a vykresľuje dilemy dnešnej doby v ich historickom vývoji.

 

 

5Autor: Raeper William , Smith Linda
Titul: Myslenie západnej civilizácie
 


Myslenie západnej civilizácie sa venuje predovšetkým vzťahu náboženstva a filozofie v jednotlivých historických obdobiach od čias Platóna po dnešok. Predstavuje autorov a zástancov rôznych filozofických smerov v kontexte doby a porovnáva ich chápanie Boha, zmyslu existencie človeka a iných otázok s kresťanským učením.

Vysvetľuje filozofické koncepcie a názory viac ako štyridsiatich najvýznamnejších mysliteľov v dejinách západnej civilizácie, ako aj základné filozofické a teologické pojmy a smery, napr. existencializmus, feminizmus, paranormálne javy ap.

www.ikarmel.cz

 

6

 Autor: Zacharias Ravi
Titul: Lotos a kříž 

Autor rozvíja fiktívny rozhovor medzi Budhom a Ježišom, ktorý sa odohráva v kontexte s tragickým úmrtím mladej prostitútky. Na tomto rozhovore ilustruje základné rozdiely medzi rôznymi vnímaniami osobnej viery.


Čo by jej povedal Ježiš, keby za ním prišla so svojím zničeným životom a boľavým srdcom? A čo by jej povedal Budha, keby sa príbeh odohrával v krajine, kde sa 90 percent obyvateľov hlási k  budhizmu? Kto z tých dvoch dokáže dať odpovede, ktoré uspokoja rozum a pokojom naplnia srdce zlomenej dievčiny?

 

 

7

Autor: Franz Raymond
Titul: Krize svedomí 
Svedectvo človeka, ktorý odišiel z ústredia svedkov Jehovových

Autor bol členom svedkov Jehovových šesťdesiat rokov svojho života, pracoval v rôznych krajinách a na všetkých úrovniach organizačnej štruktúry. Posledných deväť rokov pred svojím odchodom pôsobil v ústrednej výkonnej rade svedkov Jehovových.
Kniha odkrýva zákulisie jednej z najväčších siekt - svedkov Jehovových. Podáva množstvo zasvätených informácií o jej fungovaní a praktikách priamo zo zdroja diania.
Kniha je určená pre toho, kto chce preniknúť do zákulisia najvyššieho vedenia svedkov Jehovových, ľudí, ktorých oslovili svedkovia Jehovovi a oni nevedia, ako zareagovať, všetkých, ktorých zaujíma pohľad do vnútra siekt


8
Autor: Maria Widl

Titul: Křesťanství a esoterika

Táto kniha je určená všetkým, ktorí sa zaujímajú o premeny náboženských predstáv v súčasnom sekularizovanom svete. Autorka ponúka prehľadnú informáciu o nových duchovných prúdoch, neobmedzuje sa iba na teologické porovnanie s kresťanstvom. Môžeme  hľadať odpoveď na otázku, komu sú nové náboženské formy určené a prečo majú taký úspech.

Spracovala Eva Hajná

 

Ďalšie zaujímavé linky

www.rozmer.sk
Časopis Rozmer – jediný na Slovensku, ktorý sa špecializuje na problematiku siekt.

http://www.antipas.sk
Slovenská stránka, na ktorej nájdete zaujímavé informácie najmä o Scientologickej cirkvi.

http://www.sekty.cz
Stránka českej Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů, ktorá okrem poradenstva a osvetovej činnosti vydáva odborný časopis Dingir.

http://www.pribramska.cz/nnh/anti.htm
Česká stránka nestranne sa zaoberajúca problematikou nových náboženských hnutí z rôznych pohľadov.

http://www.religioustolerance.org/acm.htm
Dôkladné a vyvážené štúdie o antikultovom a kontrakultovom hnutí, zaoberajúce sa ich históriou, základnými názormi a súčasnými aktivitami nielen v USA, ale i v Európe.

http://www.csj.org
http://www.cultsandsociety.com
http://www.culticstudiesreview.com
Stránky americkej antikultovej organizácie American Family Foundation, poskytujú informácie o psychickej manipulácii a zneužívaní, o kultoch, nových náboženských hnutiach, sektách, New Age a i.

http://www.dci.dk
Stránka dánskeho Dialog Centrum International, ktoré sa, vychádzajúc zo základnej bázy kresťanstva, snaží viesť dialóg so súčasnou náboženskou realitou, vrátane nových náboženských hnutí, siekt a kultov.

http://www.factnet.org
Nezisková organizácia bojujúca proti sektám a venujúca sa ochrane slobody myslenia i života pred násilnými presvedčovacími manipulatívnymi technikami. Najstarší a najväčší zdroj informácií o kultoch a psychickej manipulácii na internete.

http://www.rickross.com
Rick Ross je výraznou osobnosťou antikultového hnutia. Stránka obsahuje odborné články a štúdie, napríklad o brainwashingu, deprogramovaní, etických štandardoch a o výstupovom poradenstve.

http://www.freedomofmind.com
Stránka najznámejšej osobnosti antikultového hnutia Stevena Hassana, autora aj u nás známej knihy Jak čelit psychické manipulaci zhoubných kultů.

http://www.religio.de
Elektronický informačný systém objektívne informujúci o sektách, nových náboženských, spirituálnych hnutiach a psychokultoch.

http://www.ezw-berlin.de
Stránka nemeckej Evanjelickej centrály pre svetonázorové otázky. Obsahuje obsah mesačníka EZW a veľa kvalitných štúdií o náboženskej problematike, nových náboženských hnutiach, New Age a pod.

(Zdroj: www.sekty.sk)