Požehnané dimenzie záchrany kláštora sv. Kataríny

Kláštor sa nachádza 20 km severne od Trnavy, blízko obcí Chtelnica a Naháč.

Na www.katarinka.sk nájdete mapku.

Ale ide len oň samotný? Nie, leto ponúka oveľa viac.

 rodinu                 priateľstvo              povolanie

Dievčatá, alebo aj švárne devy, ako sa na Katarínke zvyknú volať, pracujú v skromnej kuchynke – zdokonaľujú sa vo varení a pečení, no upiecť buchty alebo makový koláč nie je až také jednoduché na sporáku, v ktorom sem-tam horí a sem-tam sa len dymí. Mladí muži sa snažia vlastnými rukami zachrániť kláštor sv. Kataríny. Čo to obnáša? Dostať sa k samotnému činu - murovaniu – tomu predchádza dlhotrvajúci proces náročný na prípravu a organizáciu, od prinesenia vody z prameňa, cez miešanie špecifickej malty až po také dôležité detaily, ako je pitný režim v podobe teplého čaju alebo sladko-studenej malinovky. No a čo je na tomto všetkom také dôležité? Je rozdiel unaviť sa na lešení pri murovaní a špárovaní, ako za počítačom pri písaní seminárneho projektu alebo chatovaní. A je rozdiel popáliť sa na dvierkach od sporáka, ako spáliť sa v soláriu. Mladí sa nevidia len vyfintení niekde na nedeľnej prechádzke pri Dunaji, no vidia sa aj v ťažších situáciách, špinaví a strapatí, ako ťahajú vozík s vodou od prameňa.

Priateľstvo tunie je virtuálne, keď si vyberieme pomocou klávesnice, s kým a dokonca o čom budeme komunikovať. Tu sú iné možnosti.

Pomoc na ceste k povolaniu poskytuje už len samotná účasť bratov františkánov, diakona, sväté omše v kostole, v ktorom cez strechu vidieť priamo do neba, ranné i večerné chvály, rozhovory. Veď kde sa ľahšie hľadajú odpovede na naše skryté otázky? V rušnom veľkomeste, za monitormi počítačov alebo na tichej a vôňou zaliatej lúke, hlboko v horách, kde počuť v lístí modlitby mníchov, ktoré tu odriekali pred stáročiami?

Spýtali sme sa Katarínkovcov:

Ako Ti vonia Katarínka?
Ako krištáľovo čisté kvapky rosy na šťavnatých steblách zelenej trávy.
Ako čerstvé krajce chleba natreté už po x-té ráno kukuricovou nátierkou.
Ako kuchynka zahalená v obláčikoch pary stúpajúcich z horúcich hrncov v čase obeda.
Ako maltou vysušené a trieskami navštívené ruky udatných junákov a švárnych diev.
Ako nevyvetraný spacák zabudnutý na lúke.
Ako slnkom vyhriate kamenné múry s nespočetným množstvom pobehujúcich mravcov.
Ako ty a ja.  (Leantres - získala tento rok cenu Ťahún roka – niečo ako Oscar J)

Čo chceš priniesť a čo si chceš odniesť tento rok z Katarínky?
Na Katarínku chcem priniesť len to najlepšie, čo vo mne je (to nech posúdia druhí) a pomôcť s Božím dielom (moje ochotné a pracovité ruky).
A čo si chcem odniesť: no, keďže mám ťažký semester, tak si budem chcieť v prvom rade dobre oddýchnuť v lone ničím nenarušenej prírody, veľa nových a zaujímavých priateľstiev, a ak sa podarí, tak upevniť aj tie staré. Objaviť Boha v druhých a v kráse Božieho chrámu, získať nové zážitky i  skúsenosti. (Omnia - študuje slovenský jazyk a literatúru a psychológiu, skvelo chytá vo futbalovej bránke)

Spomenieš si na nejaký veselý zážitok s Katarínky?
Na družine roku 2005) nám pár dní strašne pršalo. Keďže sme bývali v stane, všetko sme mali mokré, bolo chladno a celkovo chladla aj naša nálada. Pred stanom sa nám objavila obrovská hlboká mláka, plná blata.. Keď po pár dňoch prestalo pršať, vedel som, že treba urobiť nejakú uletenú vec. Obliekol som si pršiplášť, lebo ešte padali kvapky zo stromov a vyzul som si topánky. Jeden kamarát zobral gitaru a začala zábava. Vošiel som do hlbokej mláky a tancoval som v blate. Bola to asi najlepšia vec, ktorú som mohol vtedy urobiť. Začali sa pridávať ďalší mladí ľudia, študenti rôznych vysokých škôl, inžinieri, doktori... Zábava to bola naozaj neopísateľná.. (Pondus - podpredseda OC Katarínka – človek s veľkým Č)

Máš na Katarínke svoje obľúbené miesto?
Samozrejme, že také miesto na Katarínke mám. Leží na najvyššom poschodí lešenia pri štíte. Presedel som tam mnoho pekných hodín a spomienky na tieto chvíle sa mi hlboko vryli do pamäti. Ak by som tam teraz sedel sám s prázdnymi rukami, asi by to miesto stratilo v mojich očiach svoje čaro, lebo to, čo ho robí krásnym, sú ľudia, bez ktorých by Katarínka bola len chladný, rozpadávajúci sa múr a práca, ktorá ma vnútorne upokojuje. Našiel som tam to, čo som dlho hľadal. Pokoj a Dobro. (Monachus - písal dokonca maturitnú tému o Katarínke)

Pozvánka

 

Termíny družín na toto leto:              06.07. - 19.07. Druhá družina
                                                         18.07. - 31.07. Tretia družina
                                                          30.07. - 12.08. Štvrtá družina
                                                          11.08. - 24.08. Piata družina


         Pokoj a dobro prajú Dobrí Duchovia Katarínky
  
Ako môžeš aj Ty pomôcť tomuto projektu?
 Buď zakúpením CD s. Katerína info: http://katarinka.sk/piesne-katerina/,
alebo pomocou dvoch percent (2%) na http://katarinka.sk/dane/,
alebo sa prihlás na jednu z družín počas leta http://katarinka.sk/kontakt.php

                                                                    
Pokiaľ si nenájdeš počas prázdnin dva týždne voľné, o ktorých budeš rozprávať ešte aj svojim vnukom, tak príď aspoň na našu každoročnú púť. Pred rokmi na Katarínke boli vraj tisícové púte. Aj našou snahou je oživiť na poveľkonočnú nedeľu (15.04.) túto milú tradíciu. Taktiež na sviatok sv. C. a M (5.7.2007) sa tu každoročne uskutočňuje Deň otvorených dverí – sv. omša s katarínskou kapelou s. Katerína, výstava detských prác, veselé divadlo, niečo na zjedenie. Veď čo je väčším prínosom pre rodinu ako spoločný nedeľný výlet? Môžeme ukázať našim detvákom kus z našej histórie a prírody. Čo ocenia viac? „Veď keď dal Pán Boh zajačika, dá aj trávičku“. (autor výroku je otec ôsmich detí)   
Autor je študentom TFTU Náuka o rodine

Redakcia