Hydratáciou proti vráskam

Leto je veľmi príjemné ročné obdobie. Je plné dovoleniek a oddychu. Minimálne pre našu dušu. Ale či aj pre telá, hm, to je otázne... V lete je naše telo vystavené veľkému, hlavne teplotnému a solárnemu „stresu“. Možno si to neuvedomujeme, ale je to tak. A práve leto zanecháva na našej pokožke a vlasoch najväčšie stopy. Najčastejšie sa začnú zjavovať v neskorej jeseni a zimnom období. Rôzne pigmentové škvrnky, prvé vrásky alebo ich prehĺbenie, oslabené vysušené končeky vlasov, lámajúce sa nechty. A iné „kazy“ krásy.
Samozrejme, optimálne riešenie týchto ťažkostí je primárna prevencia, ktorá začína už na jar, potom kvalitná ochrana v lete a následná starostlivosť o namáhanú pokožku, vlasy a nechty na jeseň.
Jeseň je bohatá na ovocie a zeleninu. Zas je nesmierne dôležité pripomenúť ich nezastupiteľný význam pre celý organizmus. Vlasy a pokožka, ba aj nechty budú pevnejšie a zdravšie, ak sa pustíme do prirodzených vitamínov. Ktoré spolu s  minerálmi sú účinné? Na pokožku, predĺženie zhnednutia a ochranu proti voľným radikálom je kombinácia beta-karoténu s vitamínmi A, E a C. Napr. mrkva, kapusta, cvikla, rajčiny sú prirodzeným zdrojom týchto látok. Zjavili sa vám po lete prvé vrásky? Zinok a opäť vitamíny A, E, C sú ich vynikajúcim brzdičom.
Ďalej by sme nemali zabúdať pleť riadne hydratovať. Hydratácia je jednou zo základných súčastí starostlivosti o pleť. Pre pokožku má rovnaký význam ako jej čistenie. Od množstva vody v epiderme a v samotnej pokožke závisí nielen jej vzhľad, ale aj celkový stav. Nedostatok vody v pokožke je jednou z hlavných príčin urýchlenia procesu jej starnutia.
Pre vlasy je hydratácia rovnako dôležitá ako pre pokožku. Voda znamená pre každý typ vlasov zdravie, silu aj objem. Najvyšší obsah vody je vo vlasovom korienku, kde sa nachádza najväčšie množstvo aminokyselín, ktoré na seba veľmi dobre dokážu viazať vodu. Hoci sa obsah vody od korienkov ku končekom prirodzene znižuje, hydratácia je dôležitá pre celú dĺžku vlasového vlákna! Optimálny obsah vody v každej vlasovej bunke umožňuje týmto stavebným prvkom vlasu držať správne vedľa seba a vytvárať jeho zdravú štruktúru. Vďaka tomu sú potom vlasy nádherne hladké po celej svojej dĺžke a lepšie odolávajú akýmkoľvek vonkajším vplyvom, ako sú napríklad mrazivé počasie, priame slnečné žiarenie či nešetrné rozčesávanie.
 Preto je veľmi dôležité hydratovať pleť i vlasy zvnútra dostatočným prísunom vody alebo nebublinkovej minerálky. Ja osobne veľmi neodporúčam dlhodobé pitie bylinných či ovocných čajov. Bylinkové čaje majú zväčša liečebné účinky. To znamená, že obsahujú v sebe špecifické látky, ktoré majú za úlohu aktivovať či tlmiť konkrétne procesy v tele. Preto nepovažujem z dlhodobého hľadiska pravidelný prísun látok špecificky ovplyvňujúcich organizmus za vhodné, pravda, pokiaľ lekár neurčí inak. Ovocné čaje nie sú dlhodobým zdrojom hydratácie. Majú tendenciu pôsobiť na organizmus akoby „vysušujúco“. Nestalo sa vám niekedy, že po šálke ovocného čaju ste mali pocit sucha v ústach a chuť ešte niečo vypiť?
Voda je naozaj ideálny prostriedok na pravidelné a dlhodobé zavlažovanie organizmu. Samozrejme, vypiť si čaj v zdravom množstve je úplne v poriadku. Len ním, prosím, nenahraďte vodu.
Hydratáciu pleti zvonku si zabezpečíte kvalitnými hydratačnými krémami podľa typu pleti. Ďalším krokom je používanie rôznych hydratačných masiek. Veľmi príjemné sú napr. zo značiek Yves Rocher, Vichy, Mary Kay. Určite existujú aj iné dobré hydratačné masky, ale tie, ktoré som spomenula, mám sama vyskúšané. Z domácich surovín vám pekne zhydratuje pleť jogurt, smotana (kyslá, sladká), uhorkové šupky alebo kolieska uhoriek. Mojou obľúbenou kombináciou je biojogurt s medom a kvasnicami. Druhou favoritkou je už spomenutá uhorka. Kolieska si poukladáte na riadne vyčistenú pleť, ktorú si natriete jogurtom a necháte pôsobiť. Ak nemáte doma žiadnu surovinu na vyrobenie masky a ani zakúpenú, pomôže aj hrubšia vrstva –cca 2ml vášho bežného hydratačného krému. Krém rovnomerne nanesiete na pleť a necháte pôsobiť cca 15 min. Výsledkom bude vláčna a ošetrená pleť.
Čo sa týka vlasov a starostlivosti o nich, ponúkame lacné a kvalitné riešenie, o ktorom sa dozviete v nasledujúcom príbehu.

Ako boli zachránené krásne vlasy jedného dievčatka

Kde bolo, tam bolo, bolo jedno dievčatko s peknými vlasmi. Vlasy malo naozaj krásne, husté a vlnité. Ale čo sa nestalo? Jedného dňa vlasy ochoreli. Na končekoch začali byť slabé, nevedeli sa udržať pokope a začali sa štiepiť. Dievčatko veľmi - preveľmi plakalo a nariekalo pre svoje choré vlasy. Dobre vedelo, čo vlasy čaká. Príde teta s nožnicami a...ŠMYK! Vlasy odstrihne.
Jedného dňa, keď stálo pred zrkadlom a dumalo o ostrosti nožníc, kde sa vzala, tu sa vzala kúzelná babička. Zastala vedľa dievčatka a pozerajúc do zrkadla preriekla:
„ Dievčatko, čože si také nešťastné? A prečo vidím slzu na tvojom líci?“
A dievčatko celé preľaknuté (stalo sa mu to prvýkrát, že sa niekto pri ňom zjavil) poslušne odvetilo: „ Nuž, babička, pozri na moje doničené vlásky! Také som ich mala pekné a teraz? Hľa, konce rozštiepené, vlas oslabený, mňa už veruže inšie nečaká než nožnice!“ Kúzelná babička sa na chvíľku odmlčala a medzi dvoma vzdychmi dievčatka zašepkala: „Prezradím ti tajomstvo zdravých vlasov.“
„ Ó, babička, to znamená, že si nebudem musieť vlásky odstrihnúť?“ S nádejou sa spýtalo dievčatko. Kúzelná babička saopäť na chvíľku odmlčala a medzi dvoma nádychmi dievčatka zašepkala: „ Akože stojím pri tebe, nebudeš musieť!“ A vytiahla z vrecka veľkej farebnej zástery modrú tubu čohosi. Dievčatko sa veľmi čudovalo. Čože to je? Čože? Vari čarovný vývar od Schwarzkopfu? A či nebodaj hadia voda z L´orealu?
Aké bolo jej prekvapenie! Babička držala v starej vrásčitej ruke modrú indulonu. Veruže áno.
Tú indulónu, ktorá je úžasná na popukané päty, stvrdnuté lakte či drsné kolená. Tú indulonu, ktorou si dodnes viaceré ženy s atopickým ekzémom či precitlivelou pleťou natierajú pokožku.
Babička vysvetlila dievčatku pravidlo používania takto: „Pol hodiny pred umytím vlasov si do poničených končekov či častí vlasov votrvi veľa indulóny, neboj sa plytvať! A trpezlivo čakaj. Do pol hodiny by sa mal krém dostať na choré miesta tvojich vlasov, zvlhčiť ich a premastiť. Potom si môžeš vlasy umyť šampónom. Pri suchších vlasoch, náchylných na lámanie a štiepenie,  si neváhaj modrú indulónu votrieť do vlasov na noc a nechaj pôsobiť. Táto kúra je vhodná na farbené vlasy, vlasy po trvalej, vlasy namáhané slnkom, slanou a sladkou a chlórovanou vodou.“
Dievčatko bolo babičke preveľmi vďačné, jej rady ocenilo hlavne v lete a pri mori. A babička jej prezradila ešte jedno know-how – VITAMÍNY a VODA. „Máš problém s vlasmi? Veď jedz veľa ovocia, zeleniny a všetko, čo obsahuje veľa vitamínov z radu B (pšenica, šošovica, sója, vločky atď), ďalej zinok, vitamín A a beta-karotén. A hlavne pi vodu! Veruže, i vlasy môžu byť dehydratované.“
Dievčatko sa z tej celej duše potešilo a rozhodlo sa ustanoviť kúzelnú babičku za svoju privátnu kozmetickú poradkyňu. A tá jej radila a radila veľa-preveľa vynikajúcich receptov, ako sa skrášliť bez toho, aby jej vreckové výrazne utrpelo.

Zazvonil zvonec a prvej časti kozmetickej rozprávky je koniec.

Lenka Vavráková