Každá žena je krásna

„Čo nás nadchne na viditeľnej kráse, je večne krása neviditeľná.“ (M.von E. Eschenbach)

„Ak nie je duša krásna, nie je schopná krásu vidieť.“ (Plotínos)

„Všetko krásne je vovnútri, i keď sa to navonok nezdá.“ (Roland Leonhardt)

 

Nedávno, keď sme sa s niekoľkými priateľkami bavili o obliekaní, napadlo nám, že by sme mohli zorganizovať stretnutie s vizážistkou . Táto myšlienka sa viacerým zdala výborná. A tak sme všetko naplánovali na jedno sobotné popoludnie. Zohnali sme príjemnú miestnosť, zaobstarali kávičku, čaj, keksíky... a jedna z nás pozvala vizážistku Janku, svoju známu, ktorá podobné stretnutia, resp. kurzy robí profesionálne pre ľudí z rôznych firiem.
Každá z nás si mohla priniesť módne doplnky, oblečenie, ktoré rada nosí, alebo v ktorom sa cíti neisto a nevie, či jej taký strih, štýl či farba pristane.
Dozvedeli sme sa o rôznych typoch postáv a tiež, že každý nedostatok (postavy) sa dá vždy nejako tvorivo vyvážiť, odpútať od neho pozornosť alebo naopak pritiahnuť pozornosť na niečo, čo stojí za pohľad J. Takže nikdy nie je nič stratené a každá žena môže vyzerať nádherne.
Zisťovali sme, aká farba komu pristane, ktorá nás oživí, aká dĺžka sukne či strih sa nám hodí. Bolo zaujímavé postupne získavať cit pre krásu, súlad a ženskosť.

Tu je niekoľko našich reakcií:

Už asi pol roka rozmýšľam nad tým, že si obnovím svoj šatník. Nakúpim si veci ... malo to však jeden háčik -netušila som, čo mi pristane. Nechcem už chodiť ako šedá myška. Nechcem som už bordovú – chcela by som aj ružovú.... Zatúžila som poznať farby, strihy, chcela som vedieť, v čom budem vyzerať očarujúco a krásne. Dozvedela som sa, že sa mám krásne obliekať nie kvôli mužom, ale najmä kvôli sebe. Nebolo to však  rozprávanie iba o šatách. Bolo to nežné prihováranie sa ženskej duši. Bol tam balzam na zranené ženské srdcia, ktoré nepočuli často a možno vôbec slová obdivu, nik im nepovedal,  aké sú nádherné.
A čo od nášho stretnutia očakávam ešte aj teraz? Že každá z nás zamieri do obchodu a kúpi si veľa pekného a bude stáť v izbe pred zrkadlom a s úsmevom na perách si povie: SOM KRÁSNA!          
                                                                                                                      Zuzka

Stretnutie s Jankou bolo pre mňa časom pokoja, pohody, zastavenia sa. Časom, kedy som si mohla uvedomiť krásu, ktorú Boh stvoril, krásu nás žien – dar, ktorý dal každej jednej z nás. Veľmi ma to povzbudilo do snahy byť krásnou, na čo som doteraz mala málo odvahy. Bála som sa nechať vyniknúť všetkému, čo je na mne pekné a často som sa dlho schovávala kdesi vzadu „v kútoch“. Hlboko v sebe som mala dlhú dobu zafixované, že krása ženy je skôr hriešna a len na to, aby zviedla mužov. No pochopila som, že krása, ktorú Boh dal každej žene, je jeho dar a On túži po tom, aby sme ho využívali. Aby práve cez našu krásu – zdravú krásu, nie len upútavanie na naše telo - žiarilo čosi hlboké, tajomné, pokojné, nežné, čosi, čo bude nútiť druhých zastaviť sa a pomôže im pookriať a načerpať. Pochopila som aj to, že nie len kvôli mužom mám byť krásna a starať sa o seba. Je to hlavne kvôli sebe samej, kvôli Bohu, ktorý stelesnil čosi zo seba práve v kráse ženy. Dodáva mi to sebahodnotu, hodnotu Božej dcéry, keď sa ráno postarám nielen o svoju dušu, tým, že sa porozprávam s Bohom, ale aj o svoje telo, keď sa upravím a vykročím do nového dňa krásna.
                                                                                                                      Majka

 

Na toto stretnutie sa mi vôbec nechcelo ísť, mala som pocit, že už som toho absolvovala v tejto oblasti na mňa akurát dosť a nič nové sa asi nedozviem. Opak bol však pravdou. Cítila som sa tam veľmi dobre a mala som odvahu pýtať sa na čokoľvek, čo mi preblesklo hlavou a mám pocit, že téma, účastníčky aj samotná Janka boli vyčerpané J Naše stretnutie trvalo takmer sedem hodín, len s maličkou prestávkou. Bola som aj milo prekvapená, že to so mnou nie je také zlé, ako som si pôvodne myslela. Chýbala mi motivácia do „krášlenia“... Vďaka tomuto stretnutiu som si uvedomila, že každý deň môjho života stojí za to, aby som doňho vkročila nielen „pomodlená“, ale aj „vycifrená“, cítiac sa spokojná sama so sebou. A hlavne robím to nielen pre seba, ale pre ľudí, ktorých stretnem. Ešte musím dodať, že pár dní po stretnutí ma usvedčila pravda z podobenstva o talentoch, že žena dostala dar krásy a keď ho zakope, Pán Boh nebude nadšený! A tak hor sa, dievčatá, do objavenia a rozvinutia nášho daru!
                                                                                                                      Viki