Prečo muž neosloví ženu

Niekedy sa stáva, že sa mužovi páči istá žena, má o ňu záujem ale napriek tomu ju neosloví. Nie som žiaden expert na vzťahy, v ženách sa takmer vôbec nevyznám a moje skúsenosti s nimi by som označil za pomerne skromné. Napriek tomu by som tu chcel rozobrať zopár dôvodov, prečo muž neosloví ženu o ktorú má záujem, resp. prečo mu to niekedy trvá “tak dlho”. Podotýkam, že sú to len moje subjektívne názory a iný muž môže mať úplne iné postoje.
Strach z odmietnutia

Muž neoslovuje ženu hlavne z dôvodu, aby sa vyhol prípadnému odmietnutiu. Nech už je odmietnutie akokoľvek elegantne vykonané zo strany ženy, pre muža to vždy znamená niečo ako “ty nie si pre mňa dostatočne dobrý”, “kvalita tvojich génov je pre moje potomstvo pre mňa nedostatočná”, prípadne “si alkoholik a nezamestnaný, neuživil by si našu prípadnú rodinu”. Odmietnutie spôsobí mužovi bolesť a je preňho ponižujúce. Muž, ktorý má nízke sebavedomie, sa utvrdí vo svojom názore na seba a rozmýšľa spôsobom “keby som tak lepšie vyzeral, keby som bol v spoločnosti výrečnejší, určite by ma chcela”. Muž, ktorý má vysoké sebavedomie si povie “je hlúpa a nevie o čo prichádza, keď ma nechce”. Niekto berie odmietnutie v pohode, pre iného môže byť odmietnutie veľmi ponižujúce.
Čo sa týka spôsobu odmietnutia, myslím, že muži si cenia otvorenosť a priamosť. Netreba vymýšľať kadejaké obštrukcie a chodiť okolo horúcej kaše. Výrokom typu “ty si zaslúžiš niekoho lepšieho ako som ja” muži aj tak neuveria. Nektorí muži berú odmietnutie vážne a už nebudú vyvíjať žiadnu snahu danú ženu získať. Niektorí sa nevzdávajú a skúšajú to znova. Závisí od typu.
Hanblivosť

Vyskytuje sa najmä u mladých alebo neskúsených mužov. Jedná sa o strach typu “čo si o mne pomyslí, keď o ňu prejavím záujem”, “určite sa pred ňou strápnim”, “uvediem ju do rozpakov, prípadne ju tým šokujem, radšej jej nič nepoviem”. Prečo takéto myšlienky? Je dôležité si uvedomiť, že oslovenie ženy je veľmi netradičná a veľmi špecifická záležitosť, väčšina mužov neoslovuje ženy každý deň. Muž sa tým chystá veľmi výrazne vstúpiť do života ženy, zo začiatku by žena s ním mala chodiť na rande, neskôr na spoločné výlety a dovolenky, ak to dopadne úspešne nasleduje sobáš, intímny život, deti, desiatky rokov spoločného života... To všetko sa môže skrývať za jediným oslovením. Uvedomuje si to muž, uvedomuje si to oslovená žena a keď si to aj úplne neuvedomujú, určite to aspoň niekde v podvedomí cítia. A muž rozmýšľa “ako zareaguje, keď pred ňou vyslovím takúto silnú žiadosť, keď chcem tak brutálne pomeniť jej život”. Proste osloviť ženu nie je ako vypýtať si 15 deka šunky od predavačky. Aj keď na druhej strane, osloviť ženu ešte neznamená, že sa s ňou muž ožení, netreba to zas s vážnosťou preháňať.
Strach pred reakciou z oslovenia je tým väčší, čím väčšia bariéra existuje medzi mužom a ženou. Bariéra je pocit muža že žena je mu príliš citovo vzdialená, že žije v príliš odlišnom svete, že ona je intelektuálne založená a on má len učňovku, že ona je verbálne ďaleko pred ním, prípadne je medzi nimi “neprijaznivý” vekový rozdiel.
Hanblivosť môže byť spôsobená aj prítomnosťou iných ľudí, resp. pocitom nevhodného prostredia. Napríklad hanbím sa osloviť pekné dievča v autobuse, lebo je tam kopec iných ľudí, hanbím sa osloviť pekné dievča v kostole, lebo kostol nepokladám za vhodné prostredie na oslovenie. Prípadne oslovujem dievčatá výlučne na diskotékach, lebo si myslím že to je to jediné správne prostredie, kde sa to bežne robí.
Strach z toho, ako to zvládnem

Menej verbálne zdatní jedinci môžu mať strach z toho, čo bude nasledovať po oslovení, o čom sa s oslovenou budú baviť. Nenastane (príliš dlhé) trápne ticho? O futbal a politiku sa ženy moc nezaujímajú, o varení a móde zas nemajú šajnu muži. A tak zostávajú len klasické spoločné témy ako počasie, škola, práca. Klasické otázky typu “ako sa voláš?”, “študuješ alebo pracuješ?”, “čo študuješ?”, “chodíš sem často?”. Proste trápne. Ale lepšie ako nehovoriť vôbec nič. Verbálne zdatnejší sa snažia zabaviť a zaujať dievča veselými historkami. Častokrát je forma dôležitejšia ako samotný obsah. Keď ma moji kamaráti školili, zdôrazňovali mi, že treba kecať, kecať a kecať.
Spomínaný problém vystupuje do popredia hlavne ak muž oslovuje úplne neznámu ženu. Ak sa muž a žena dlhodobo poznajú, väčšinou tieto problémy riešiť nemusia.
Strach z toho, ako sa zmení doterajší vzťah

Ak sa muž chystá osloviť ženu, ktorú dlhodobo pozná (napr. kolegyňu v práci alebo v kresťanskom spoločenstve), môže mať strach z toho, ako to zmení ich doterajší vzťah v prípade odmietnutia. Muž má strach z toho, aké to bude, keď sa bude stretávať so ženou, ktorá bude vedieť, že on o ňu prejavil záujem. Môže mať strach z toho, že príde o jej priateľstvo, že sa mu začne vyhýbať a že žene bude jeho prítomnosť nepríjemná. Častokrát sú to však len ničím nepodložené predsudky. Vzťah daných dvoch ľudí to nenaruší a život ide ďalej. A pre prípadný budúci vzťah treba vedieť prijať aj prípadnú stratu doterajšieho vzťahu.
Keď si muž nevie vybrať

Môže sa stať, že muž stretne viacero preňho zaujímavých žien, ale nevie si vybrať, resp. nevie zistiť ktorá z nich má o neho záujem. Vtedy mu chudákovi nezostáva nič iné, ako čakať ako sa to celé vyvinie, či sa postupom času nevyjasnia jeho city k jednotlivým ženám. Lebo vzťahy sa časom menia, málokedy zostávajú konštantné.
Ešte nedozrel čas

Len prednedávnom som sa dozvedel pre mňa zaujímavú vec o ženách. Môže sa stať, že žena odmietne muža ktorý je jej sympatický (teda o ktorého má záujem), a to len preto, že ešte nie je akokeby na daného muža pripravená, ešte ho príliš málo pozná, ešte si k nemu nevyvinula dostatočný citový vzťah. Ešte neubehol dostatočne dlhý čas odkedy sa muž a žena prvýkrát uvideli. Myslím si, že takéto odmietnutie neznamená koniec vzťahu, len muž musí počkať a skúsiť to znova. Prípadne žena sama zistí že po vzťahu s daným mužom silne túži a osloví muža ktorého prednedávnom odmietla. Aký dlhý čas je potrebný na to aby muž úspešne oslovil takúto ženu? To musí muž správne odhadnúť. Každá žena má svoje tempo.
Nízke sebavedomie

Dosť vážnym problémom môže byť, ak si muž na danú ženu neverí. Ak si myslí, že žena je príliš atraktívna na to, aby chodila s takým ako je on a že on jej nemá čo ponúknuť. Toto hrozí najmä vtedy, ak je muž do danej ženy príliš zaľúbený. Vtedy má tendenciu vidieť ženu ako dokonalú bezchybnú bytosť, ktorej nie je hodný.
Záver

Keďže muž môže mať mnoho dôvodov, kôli ktorým sa chce vyhnúť prípadnému odmietnutiu, snaží sa žene nepriamo naznačiť, že má o ňu záujem. A pozoruje, aká bude reakcia. Takéto správanie označujeme ako koketovanie. Muž vyhľadáva čo najviac príležitostí komunikovať so ženou, ale aby to nebolo príliš nápadné, tvári sa že ide napríklad len o kamarátstvo. Koketovanie nemusí vždy znamenať vážny záujem o ženu, niekedy to môže byť len snaha vyskúšať si to, zabaviť sa, zaloviť si, viacej spoznať objekt záujmu. Sú muži, ktorí koketujú pri každej príležitosti a takmer s každou, proste majú takú povahu, iní muži zas nekoketujú nikdy, lebo je to pod ich úroveň a sú príliš hrdí.
Čo má žena urobiť ak zistí, že muž o ňu prejavuje záujem? Minimálne by mala tiež prejaviť záujem primeranou reakciou na koketovanie. Ak je muž typ dobyvateľa, môže sa nechať dobývať. Ak má muž vážny záujem o ženu a je do nej zaľúbený, dobývanie nemá veľký zmysel, takýto muž o ženu určite nestratí záujem.
Celý článok bol o tom, že muž oslovuje ženu. Osobne nevidím dôvod prečo by žena nemohla osloviť muža, teda ak sa nebojí odmietnutia. Ak má muž o ženu záujem, určite ju neodmietne a poteší sa prejavenému záujmu. Muž sníva o tom, že ho osloví žena, do ktorej je zaľúbený.


Michal Rakús