Horúčka

Horúčka je pre nás synonymom nepríjemnej komplikácie našich plánov  a pre mamičky malých detí nočnou (doslova) morou. Ako postupovať, ak sa naštartuje tento obranný systém nášho tela?

     Priemerná telesná teplota človeka je od 36, 7 °C do 37 °C, v priebehu dňa však kolíše - najnižšia je po polnoci a najvyššia okolo 17-tej hodiny. Zvýšenie telesnej teploty býva najčastejšie sprievodným príznakom infekcie a v lete aj prehriatia, na ktoré je náchylný najmä detský organizmus. Teplotu u najmenších detí meriame v konečníku, po nameraní u detí v prvom polroku života odpočítavame 0,5 °C, v druhom polroku 0,7 °C. U väčších detí a dospelých meriame v podpazuší, približne 10 minút.

Teplotu od  37 do 38°C označujeme ako mierne zvýšená (subfebrilita) a teplotu nad   
 38 °C ako horúčka.

Ako postupovať pri zvýšení telesnej teploty?

    * Pri teplote do 38 °C nepodávame lieky proti teplote (antipyretiká), podávame dostatok tekutín a sledujeme vývoj teploty.
    * Pri teplote nad 38 °C podávame antipyretiká (niektorí autori ako hranicu uvádzajú až 38, 5 °C).

Kyselina acetylosalicylová (Acylpyrin, Aspirin...) je ,,starý - známy”, osvedčený liek. Okrem antipyretického má aj protizápalový účinok a tiež aj mierne znižuje bolesť.  Zásadne ho nepodávame deťom do 12 rokov.
Paracetamol (Paralen, Panadol, Coldrex...)je u detí liekom prvej voľby.Existuje v tabletovej, sirupovej a čípkovej forme. Okrem zníženia teploty má iba slabý protizápalový a protibolestivý účinok.
Ibuprofen(Brufen, Nurofen...)tiež existuje vo forme dražé, sirupu a čípkov, je pri znížení teploty ako aj bolesti zo všetkých najúčinnejší.
     Zábaly a sprchovanie patria najmä u detí k veľmi účinným a rýchlym prostriedkom na zníženie teploty. Používame vlažnú vodu, pri zábaloch vlažný uterák, ktorým jemne trieme telo, nie však končatiny a brucho.

     Vzhľadom na nebezpečenstvo febrilných kŕčov je pri horúčke u najmenších detí potrebná 24-hodinová ostražitosť, t.j. nenechať teplotu výstúpiť nad 38, 5 °C. Môžeme to dosiahnuť kombináciou antipyretík paracetamolu, ibuprofenu, zábalov(sprchy), dostatočného príjmu tekutín, vhodného oblečenia a adekvátnej izbovej teploty. Ak u dieťaťa zistíme horúčku, ihneď podáme antipyretikum, pri teplote nad 38, 5- 39 °C (už po odpočítaní 0, 5 °C, ak sa meria v konečníku) robíme zábaly, prípadne dieťa osprchujeme. Najneskôr o hodinu teplotu znovu premeriame. Antipyretiká môžeme striedať, treba si však dať pozor, aby sme nestriedali iba rôznych výrobcov toho istého lieku (napr.Paralen a Panadol), pretože hrozí predávkovanie, najmä ak dieťa menej pije. Napr.  podáme paracetamol, keď teplota znovu začne stúpať (cca o 3 hodiny) ibuprofen, ktorý väčšinou teplotu zníži na 5-6 hodín, potom znovu podáme paracetamol atď. Ak sa pri pretrvávaní horúčky rozhodneme vyhľadať lekársku pomoc, pred odchodom vždy podáme liek proti teplote, aby dieťa po ceste na pohotovosť nedostalo febrilné kŕče.

     Na záver snáď najdôležitejšie pravidlo: Aj napriek vysokej teplote je potrebné zachovať si chladnú hlavu a postupovať logicky, k čomu, verím, prispeje aj tento krátky príspevok.

MUDr. Martina Sojková