Drôtený šperk

Aj vám sa to už stalo? Stojíte pred zrkadlom, vlasy ako od kaderníčky, ústa ako malina,  no stále vám niečo chýba k spokojnosti. Hm, hm hm... NO JASNÉ! NÁUŠNICE!!! No a keďže v “ružovom obchode” som nie vždy našla ten pravý kus, radšej som si ich hneď zopár vyrobila.

Pomôcky a materiál:

 1. drôty rôznej hrúbky (DaVinci, železiarstvo, drôt z rezaných kvetov, z kalendára...stačí sa poobzerať, kde všade drôty sú, ale nemusíte sa hneď vrhať na elektrické vedenie :o)),
 2. kombinačky, klieštiky, staré nožničky... (stačí niečo z toho, hlavne, aby bolo s čím vyrovnať a prestrihnúť drôt),
 3. sklenené korálky rôznych tvarov, farieb a veľkostí (DaVinci, galantérie),
 4. háčiky na náušnice (DaVinci),
 5. škatuľka od cukríkov alebo čokoľvek, čoho tvar chceme drôtom skopírovať.

 

Postup:

 1. Jeden koniec drôtu pevne uchytíme a palcom druhej ruky pritlačíme drôt na zaoblenú časť kombinačiek. Pomalým ťahaním ho vyrovnávame.

 1. Pripravíme si obvodovú konštrukciu – hrubší pevný drôt obtočíme okolo škatuľky. Ak nemáme pevný drôt, obtočíme dva tenšie okolo seba, prípadne štyri, ak máme len veľmi tenké.


 1. Na bočnej hrane škatuľky zatočíme jeden koniec o druhý a urobíme očko, pomocou ktorého náušnicu zavesíme na háčik. Nepotrebné časti drôtu odstrihneme a ostré končeky drôtu „zakamuflujeme“ tak, aby nás pri nosení neškriabali a nekazili estetický dojem.

 1. Pripravíme si korálky požadovaných farieb a veľkostí a najtenší drôtik, aký máme. Omotáme ho okolo očka a zauzlíme, aby pevne držal a neskĺzaval sa.

 1. Potom na neho navlečieme korálky a postupne omotávame okolo konštrukcie. Na konci, v dolnej časti, opäť zauzlíme, aby sa korálky nerozkotúľali.

 1. Originálne náušnice sú hotové. Gratulujem, dámy, zvládli ste to!
 1. Fantázii sa medze nekladú, tak prečo si neurobiť náušnice ku každej farbe oblečenia?

 

 

Mgr. Veronika Vyšňovská