Starostlivosť o ruky

Podobne ako tvár i ruky sú vystavené veľkej záťaži, pôsobí na ne slnečné žiarenie, prach, vlhko, saponáty… Na rozdiel od tváre na ne častejšie zabúdame. A vďaka rozličným dovolenkovým činnostiam bývajú ruky na konci leta v žalostnom stave! Nastáva teda čas postarať sa o ne.
                                   
 Myslieť dopredu
Pre hebkú a pružnú pokožku je dobré pravidelne používať špeciálne krémy na ruky. Môže sa zdať, že teraz máte ruky hebké, ale za pár rokov sa ukáže, či ste si  ruky ošetrovali.

 Vyskúšajte
Pokiaľ máte ruky suché, doprajte im desaťminútový kúpeľ v teplom olivovom oleji. Nepoužívajte však olej, na ktorom ste doma vyprážali rezne! J Alebo večer, než pôjdete spať,  natrite si ruky riadnou vrstvou krému, na ne navlečte bavlnené rukavičky a nechajte  pôsobiť cez noc. Predĺži sa tak pôsobenie krému, ktorý ruky hydratuje a zvláčňuje.

Drobné nedokonalosti vyrieši obvykle zmena stravy
Krehkým a lámavým nechtom chýba vápnik a  vitamín A. Svoj jedálniček obohaťte o ryby, maslo, smotanu, mrkvu, červenú papriku, strukoviny, marhule a oriešky a bude po probléme.

   1. Biele bodky  na nechtoch sú  znakom  nedostatku vápnika, vitamínu C a zinku. Pokiaľ chcete mať nechtíky bezchybné , treba primerane zvýšiť prísun červeného mäsa, obilnín, vajec, orechov, ovocia a zeleniny.
   2. Mäkké nechty postrádajú taktiež vápnik. V tomto prípade nezabudnite opäť na oriešky a strukoviny.
   3. Nechty s prasklinkami a rôznymi zárezmi sú  známkou nedostatku vody. Dodržujte pravidelný prísun tekutín a všetko bude O.K.

Pokiaľ by aj po zmene jedálnička problémy naďalej zotrvávali, choďte sa radšej poradiť so svojím lekárom.

 Elegantná francúzska manikúra
Pre zvláštnu príležitosť skúste francúzsku manikúru. Pomocou nej docielite zaujímavé, elegantné, ale pritom decentne vyzerajúce nechty. Okrem pilníka a drievka (napríklad od nanuka) budete ešte potrebovať biely, bezfarebný a ružový či krémový lak na nechty, ďalej šablóny, pomocou ktorých budete vytvárať bielu špičku nechtu. V drogérii zoženiete celé sady pre francúzsku manikúru.

Prípravná fáza

   1. Najprv odlakovačom odstráňte starú vrstvu laku.
   2. Teraz upravte tvar nechtov pilníkom s jemným brúsnym povrchom. K tejto manikúre je najvhodnejší hranatejší tvar nechtov. Správne sa pilníkuje od strán do stredu. Pokiaľ pilníkom pohybujeme sem a tam, začnú sa nechty lámať.
   3. Potom je nevyhnutné končeky rúk maximálne na 2 minúty vložiť do vlažnej vody s troškou mydla, aby zmäkla nechtová kožtička.

Natieracia fáza

   1. Ak kožka nezmäkla, natrite nechty špeciálnym krémom na jej odstránenie. Kožku však nestrihajte, ale pomocou paličky od nanuka (na koncoch zaoblenej) ju zatlačte dovnútra.
   2. Rovnako je potrebné nechty spevniť. Na to slúžia špeciálne spevňovače, ktorými natierame nechty. Vďaka nim zlepšíme aj štruktúru nechtov.
   3. V sadách francúzskej manikúry bývajú priložené lepiace šablóny, ktoré oddeľujú špičky nechtov.  Tie nalepíme tak, aby zostalo miesto na lakovanie špičky bielym lakom.

Dokončovacia fáza

   1. Po zaschnutí bieleho laku opatrne odstráňte šablóny a  slaboružovým  alebo smotanovým lakom natrite celý necht aj napriek nabielo nalakovanej špičke.
   2. Teraz už len chýba brilantný lesk, ktorý docielite pomocou bezfarebného ochranného laku.

                             
Krátke cvičenie na posilnenie svalstva na rukách
 Pre  jemnejšie ruky
Končeky prstov  priblížte k sebe a jemne zatlačte. Chvíľku si odpočiňte a potom cvik ešte niekoľkokrát zopakujte.
 Pre silnejšie ruky
Napnite a roztiahnite prsty čo najviac, ako to len pôjde. Niekoľko sekúnd v tejto pozícii zotrvajte. Potom čo najsilnejšie zovrite päsť. A opäť cvik niekoľkokrát zopakujte.
Na  uvoľnenie svalov
Položte ruky na stôl a postupne dvíhajte prst za prstom.
Jemne pritlačte každý prst k palcu a potom uvoľnite.

Radka
článok prevzatý z českého kresťanského časopisu IN Dívčí svět, www.in.cz