Darovanie krvi

K tomuto kroku sa nedá nikoho vyzvať ani donútiť, hádam len pozvať podaním informácií, prečo je to dôležité.

Naši starí rodičia si ešte spomínajú na vojnové časy s lazaretmi, kde tiekla krv a každá jej kvapka sa cenila s obrovskou bázňou. Tesne po vojne bolo medzi ľudom hlbšie povedomie a pochopenie pre tento druh pomoci. Ľudia mali pred očami hrôzu zomierajúcich. Pomaly zabúdame ... Slovenský Červený kríž i nemocnice robia tiež „reklamu“, volajú, pozývajú, prosia o krv. Napriek tomu: „Je malá osveta, ľudia si to neuvedomujú,“ tvrdí zdravotná sestra slúžiaca na jednej národnej transfúznej stanici. „Prší, nechce sa im dnes prísť. Ja som chodila tiež darovať, ale od istého času mám vyššie leukocyty, už nemôžem.“ Čoraz väčšia časť obyvateľstva má zdravotné problémy, ktoré ich vylučujú spomedzi darcov. Patria k nim krvné nedostatky (hemoglobín, leukocyty..), alergie, nízky tlak, hmotnosť pod 50 kg (to hádam nie taký častý jav :) a pod. Avšak tí, čo môžu, možno nevedia o skutočnej dôležitosti tohto kroku. V čase vyspelej medicíny, kedy sa už dajú transplantovať obličky, srdce, vymieňať kĺby atď., krv sa vyrobiť ani nahradiť nedá. A ani nebude dať. Je to jedinečná tekutina, bez ktorej vyhasne život. Lekári ju potrebujú pri záchrane života pacientov po autonehodách, pri operáciách alebo jednoducho hematologickí pacienti, ktorým zlyhala v kostnej dreni krvotvorba či odchádzajú z tohto sveta s leukémiou.
Nás skutočne zdravých – potenciálnych darcov – nie je veľa. Ale ak túto potešujúcu vec o sebe vieme – ŽE PATRÍME K ZDRAVÝM – neskúsili by sme to? Stojí to len trochu nepohody: nájsť si hodinu čas raz za štyri mesiace (muži môžu každé tri), zniesť 10 minút hrubšiu ihlu v žile a slabšie točenie hlavy v ten deň. (Nie všetci ho majú.)
Darcovstvo krvi má aj svoje výhody: zakaždým vás vyšetria, teda mapujete si krvný obraz, tlak a  je to zdravé pre organizmus. Telo sa zmobilizuje pre doplnenie chýbajúcej krvi jej aktívnejšou tvorbou. Pred odberom dostanete tri poháre čaju, rožok, po odbere kávu / čaj, keksy a gastrolístok v hodnote 60,-Sk. A verím, že aj dobrý pocit, že vaša námaha komusi pomohla. Veď nikdy nevieme, kedy my sami budeme odkázaní na pomoc iných.
Keď mojej mame podávali každé dva týždne dva balíky krvi, prišla mi na um aj spomienka na Ježiša. Celé stáročia sa v cirkvi spomína naša spása v súvislosti s jeho krvou. „Zmyla nám viny, prikrýva množstvo hriechov, uzdravuje...“ Tieto prenesené pomenovania majú základ taktiež v samotnom fyzickom preliatí pri bičovaní i vo vykrvácaní na kríži. Takúto obetu zatiaľ nik od nás nežiada, to si Ježiš ponechal pre seba. Od nás stačí len 450 ml. a ochotné srdce k tomu.


-aje-