Ako ušetriť čas

Prejedli sa vám chuťovky?

Čakáte milú návštevu a už vás nebaví robiť klasické chuťovky? Máme pre vás variant: ponúknite ako hostiteľka čerstvú zeleninu (mrkvu, cuketu, uhorku, kaleráb...) úhľadne nakrájanú na kolieska alebo na úzke „paličky“ a k nim podávajte jemný dresing (ochutený napríklad cesnakom, postrúhaným syrom či parmezánom). Dresing si veľmi jednoducho spravíte z kyslej smotany a bieleho jogurtu v pomere 2 : 1, prípadne podľa vlastnej chuti a môžete ho jemne dochutiť vegetou, červenou sladkou paprikou alebo minimálne soľou a čiernym korením. Fantázii sa medze nekladú, takže ani pokrájaná pažítka nebude zlá. Pochutiny úhľadne servírované v malých keramických miskách či pohárikoch len podčiarknu, že vám na hosťoch naozaj záleží.

Rýchle a zdravé „varenie“ – tipy


  • Nevarená, len do vody na pár hodín namočená pohánka. Dá sa pridať do hotovej polievky, jesť samostatne alebo zmiešaná s ryžou.
  • Na pare sparená brokolica – najrýchlejšie ju pripravíme mrazenú z vrecka. Stačí ozaj pár minút, obložiť strúhaným či topeným syrom a večeru máte hotovú.
  • Vo vode napučané ovsené vločky dochutíme už len nastrúhaným jablkom, rozpučeným banánom či iným ovocím podľa ročného obdobia alebo chuti. Obmena pre milovníkov mliečnych výrobkov: do vločiek dajte tvaroh a med.
  • Miska plná vlašských orechov, slnečnicových semien, hrozienok/obmena: mandle, lieskové oriešky.
  • Pomletý mak vymiešaný s roztlačeným banánom, citrónovou šťavou alebo čerstvými marhuľami, príp. jablkom je výbornou sýtou kašou.
  • Na plátky nastrúhané surové jablká posypané mletou škoricou (ak na ňu nemáte alergiu) zasýtia i zachutia. Sladké jazýčky si môžu pridať med. Dobrá kombinácia je aj s tvarohom.

Máte strach, že sa z tohto nenajete? Veď len vyskúšajte. Surové potraviny zasýtia oveľa viac než varené. A všetko je vecou zvyku. Čím menej kombinácií, tým zdravšie.

Žehlenie? Nemusí byť

Keďže času je čím ďalej, tým menej – aspoň tak to mnohé prežívame v tejto hektickej súčasnosti – prišli poniektoré ženy na to, že ani doma sa netreba pretrhnúť množstvom prác. Možno i vás poteší tip, ktorý sme odkukali u nejednej známej. A tiež dúfame, že nás nenazvete lenivými gazdinami, ale že sa naozaj potešíte. Vypratá bielizeň sa nemusí všetka zákonite žehliť, ak sa starostlivo rozprestrie, narovná, jemne ponaťahuje a tak pekne zavesí na sušiak. Odporúčané otáčky pri žmýkaní v práčke – max. 500. Aj suchá sa dá rukami dobre uhladiť a taká položiť či zavesiť do skrine. Možno to neplatí o všetkých košeliach či nóbl oblečení (zvážte samy podľa typu profesie, kam v oblečení chodíte), ale prečo si množstvo bielizne aspoň o pár kusov nezredukovať, keď to ide?!
Príliš veľa múch, komárov a podobného hmyzu na vašom dvore, terase či balkóne?
Použite bylinky. Čerstvá mäta, bazalka alebo tymian vďaka svojej intenzívnej vôni zaručene odplašia neželanú lietajúcu háveď.