ZÁPCHA (OBSTIPÁCIA)

Obstipácia alebo aj zápcha je častým problémom postihujúcim už aj najmenšie deti. Medicínsky sa definuje ako sťažené vyprázdňovanie stolice v dlhších časových intervaloch alebo iba po umelom zásahu (klyzma, lieky). Existuje viac ako 50 príčin obstipácie, ktoré sa delia do štyroch skupín: psychosomatické, choroby čreva, endokrinné a metabolické choroby a neurologické príčiny. Najčastejšia je prvá skupina – psychosomatické choroby, ktoré sú typické pre dnešnú uponáhľanú dobu. Na ich vzniku sa podieľa kombinácia stresu a nesprávnej výživy.

Ranný stres v dôsledku nedostatku času, žiadne alebo len narýchlo zhltnuté raňajky, stres v práci, škole, resp. prílišné sústreďovanie sa na hru u detí vedie k potláčaniu vyprázdňovacieho (defekačného reflexu). Ak sa pridá aj nedostatok tekutín a vlákniny v strave, vzniká zápcha. Obava z bolestivého vyprázdňovania stav ešte zhoršuje.

Ako preťať tento bludný kruh?
Prvým krokom je úprava životosprávy – pravidelné a nenáhlivé stolovanie, dostatok pohybu, odbúranie negatívneho stresu.
Diéta spočíva v obmedzení príjmu potravín s obstipačným účinkom (čokoláda, sladkosti, banány, čierny čaj, biele pečivo atď.), zaradení kyslomliečnych výrobkov a vlákniny. Tá je obsiahnutá najmä v celozrnných výrobkoch, ovsených vločkách, zemiakoch, strukovinách, obaloch semien (u nás sa dajú kúpiť ľanové, sezamové, slnečnicové, tekvicové...), morských riasach, ovocí – slivkách, jablkách, pomarančoch a sušenom ovocí. Vhodným doplnkom stravy sú probiotiká a vitamíny, najmä B vitamín. Veľmi dôležitý je ajdostatočný príjem tekutín (teínové, kofeínové nápoje a mlieko sa do pitného režimu nepočítajú), ktorý treba zvýšiť pri zvýšenej telesnej aktivite a vyššej teplote okolia.
farmakoterapii treba pristúpiť pri pretrvávaní ťažkostí aj napriek vyššie uvedeným opatreniam. Prechodne možno použiť glycerínové čapíky a lieky na báze laktulózy, niektoré laxatíva však vytvárajú návyk a tak situáciu ešte zhoršujú (napr. sennové listy).
Liečba dlhotrvajúcej zápchy  však patrí do rúk lekára, ktorý zistí príčinu a nasadí cielenú liečbu.

MUDr. Martina Sojková