ŠATY PRE TELO AJ DUŠU

Volá sa Mária Štraneková, má 31 rokov a pochádza z dedinky Prosné pri Považskej Bystrici. Vyštudovala odevný dizajn na Vysokej škole výtvarných umení, kde momentálne dokončuje doktorandské štúdium v odbore umenie. Súčasne pôsobí ako vedúca oboru odevný dizajn v Súkromnej strednej umeleckej škole dizajnu v Bratislave, spolupracuje s odevnou firmou Modex, a. s, a pracuje na vlastných kolekciách. Je držiteľkou titulu návrhár roka 2005 a Top Styl dizajnér 2007. Zúčastnila sa na mnohých súťažiach, napr. Humen cup v Číne, Cumulus fashion talent vo Francúzsku, Dunedin New Zealand. Najnovšie sa znova chystá do Číny.


Ako sa to začalo? Kedy si sa rozhodla venovať móde?
Od detstva som inklinovala k výtvarnému umeniu, ku kresleniu a k ručným prácam a práve to ma nasmerovalo na strednú priemyselnú školu odevnú v Trenčíne. Zameranie módne návrhárstvo mi ponúklo priestor na tvorbu prvých odevných návrhov a modelov. Samozrejme som chcela pokračovať aj na vysokej škole, no na svoju vytúženú Vysokú školu výtvarných umení som si musela pár rokov počkať. Medzitým som získala praktické skúsenosti ako návrhárka v jednej odevnej firme a veľa som cestovala. Potom som sa konečne dostala na VŠVU v Bratislave, kde som prežila veľmi kreatívny čas, tvorila som kolekcie, módne prehliadky, výstavy... Počas svojho štúdia som viackrát študovala v zahraničí a dokonca som získala grant, ktorý mi umožnil fantastickú stáž u jedného z najznámejších návrhárov v Londýne.

Čo charakterizuje tvoju tvorbu?
V tvorbe, či už výtvarnej, alebo odevnej sa takmer vždy riadim známym heslom „v jednoduchosti je krása“. Pri navrhovaní modelov sa snažím o „čistý dizajn“ na povrchu odevu a istú „extravaganciu“ vnútri (napr. výtvarne spracovaná podšívka či zaujímavé skryté detaily ). A možno som tak trochu detailistka, keď myslím aj na to, aby visačka na mojich modeloch bola originálna a niesla posolstvo o zlepšení kvality života. Visačky som nazvala „Life care instruction“ – „Rady na ošetrovanie života“. Na bežných visačkách sú označenia napr. pri koľkých stupňoch máme odev prať alebo či ho môžeme žehliť. Na tých mojich visačkách sú odkazy na Bibliu a sú tam označenia s názvom – „vyžehlite si zlé skutky“ alebo „vybieľte myšlienky“ (t. z. pozitívne myslite), „Snažte sa nebyť suchí“, „Milujte sa navzájom“...

Aké sú reakcie na tieto posolstvá na visačkách tvojich modelov?
Môžem tvrdiť, že veľmi pozitívne. Veriaci sa potešia odkazom, ostatní ich berú ako vtipné, nápadité a kladú mi otázky, možno časom aj sami sebe…Visačka slúži ako odkaz.

Čo ti imponuje na svete módy? Čo je pre teba na ňom pútavé a zaujímavé?
Odev je architektúrou pre telo, je akoby našou druhou kožou, prezrádza našu individualitu, psychický stav... Fascinuje ma, ako ľudia práve prostredníctvom odevu vyjadrujú svoje postoje, chcú sa odlišovať alebo práve zapadnúť do nejakej skupiny či avangardy. Odev je pre mňa akési médium na vyjadrenie myšlienok a ideí, ako prostriedok komunikácie , tvorivosti a v nemalej miere aj radosti. Móda je v súčasnosti silný fenomén, fascinujú ma návrhári, ktorí idú novým smerom, o móde rozmýšľajú nielen ako o sezónnej premene, ale skôr ako o potrebe človeka, využívajú nové technológie, tvary, koncepty...

Vnímaš aj nejaké negatívne stránky módy?
Samozrejme, a nie je ich málo.Ako som spomínala, móda je silný fenomén – sú veci, ktoré ma hnevajú ako neustále sa opakujúce trendy, produkcia nekvalitného tovaru, vychudnuté – vyumelkované modelky ako ideály ženskej krásy… Som za slobodu, dokonca sa nehanbím recyklovať, nakupovať v secondhandoch. Napríklad moja kolekcia, s ktorou som vyhrala titul Top styl dizajnér, bola zameraná na ekológiu odevu. V nej som recyklovala pánske odevy a transformovala ich na dámske šaty. Kolekcia mala aj iné symboly – riešila mužsko-ženské vzťahy.

Ako sa pozeráš na diktát módy a otázku trendov v obliekaní?
Jednoducho je. Ako sa pozerám, väčšinou som proti, sezónna premena je tu už od začiatku 20 storočia. Teraz módu, trend či štýl chcú udávať všetky veľké značky, takže je v podstate moderné všetko... In-out-rýchla zmena... čo je aktuálne moderné v New Yorku, môže byť aj u nás, len s tým, že tam je to už moderné druhýkrát (smiech).

Nakoľko je možné módu ignorovať, a predsa sa obliecť dobre vkusne?
Módu je možné ignorovať, ako som spomenula, dôležité je budovať si vlastný štýl. Ak sa žena napr. oblieka v etnoštýle, ktorý práve nie je in, ale ona ho nosí ako svoju identitu, je všetko v maximálnom poriadku. Na Slovensku sa vyslovene módne trendy dotýkajú hlavne generácie tínedžerov (hip-hop-emo atď.). Ostatní sa, našťastie, ešte nesprávajú striktne podľa módnych trendov.

Aké materiály máš ty osobne najradšej? V akom oblečení sa cítiš najlepšie?
Inklinujem k prírodným materiálom ako bavlna, jej mixy a hodváb... Pravý hodváb je pre mňa istým symbolom krásy, dokonalosti a zároveň komfortu. Obliekam sa graficky, čiže základné farby, čiernu, bielu, sivé a doplnkové, ako je napr. jasná žltá… Myslím, že už dávno som si neobliekla niečo prírodné – hnedé či modré, fialové. To, ako sa obliekam, často vychádza z môjho momentálneho psychologického rozpoloženia a myslím, že aj u väčšiny žien je to tak. Obliekam si svoje modely alebo obľúbené značky dovezené z rôznych častí sveta.

Čo znamená pre teba pojem krása?
Termín krása patrí do oblasti estetiky – ako jej najvyššia kladná estetická hodnota. O kráse sa tiež často uvažuje v súvislosti s dobrom a pravdou. Keďže mojím povolaním je umenie ako také – pojem krása je pre mňa veľmi dôležitý. Vnímam ho ako súhrn vonkajších a vnútorných aspektov, ktoré majú rôzne roviny – fyziologickú, duchovnú, estetickú… Nedávno ma oslovil výrok od Descarta: Krása žien sa nám páči práve preto, že má svoje kazy.“

Ako ty vnímaš tvrdenia typu: Každá žena je krásna alebo Krása ženy vychádza zvnútra?
Ak je žena spoločnosťou považovaná za krásnu (ako vieme, v každom období je to iné, raz sú za krásne považované malé blondínky s kyprými tvarmi, dnes sú zase v móde vysoké a veľmi štíhle ženy), to ešte neznamená, že je krásna alebo že sa považuje za krásnu ženu a naopak. Krása je niečo, čo možno zbadáme až na druhý pohľad. Občas nás prekvapí, ako priťahuje pozornosť žena, ktorá síce nie je až taká atraktívna, ale vyžaruje z nej prirodzená krása jej vnútra, hodnôt, ktoré vyznáva... Podľa mňa každá žena môže byť krásna… a to cielene, či už vnútorne, alebo navonok. „Krása ženy vychádza z vnútra“, ako to poznáme už z rozprávok o Popoluške. Odevom, správaním a vyžarovaním jedinečnosti sa z Popolušky stáva princezná. Každá žena je svojím spôsobom krásna, aj s nedokonalosťami, ak je milovaná a vnútorne spokojná. A na druhej strane, aj tie najkrajšie a najobdivovanejšie ženy si môžu o sebe myslieť, že sú „nemožné“.

Čo by si odporučila našim čitateľkám v oblasti obliekania?
Nebáť sa experimentovať, byť kreatívna a slobodná vo výbere farieb, neobmedzovať sa na nekvalitné veci, aj keď chápem, že nie každý má dosť peňazí na kvalitné veci. Každá žena by si mala vytvoriť svoj vlastný štýl, ktorý sa jej hodí. Oblečenie je vlastne prvá indikácia sebaprezentovania sa okoliu. Odporúčam založiť si svoj šatník, teda základné kúsky odevu, ktoré sú nadčasové a v ktorých sa budú cítiť dobre.

Čo bude in túto zimu?
Ako vždy. Čierna s farebným akcentom magenty, fialovej, ale do pozornosti sa dáva aj červená so všetkými je odtieňmi.

Aký je tvoj veľký sen v oblasti módy?
Prezentovať svoju prácu aj naďalej, v budúcnosti si otvoriť obchod alebo galériu. Ponúkať zákazníčkam nielen moje odevy, ale aj posolstvá…

Si aktívna mladá žena. Témou nášho čísla je angažovanosť ženy v spoločnosti. Aký máš pohľad na možnosti našich žien ovplyvňovať chod spoločnosti?
Je známe, že chod spoločnosti ovplyvňujú hlavne muži. Ženy by sa nemali báť angažovať na postoch v politike, médiách, novinách či TV. Hľadať v sebe skryté talenty a naplno ich rozvíjať, pretože tie posty zaplnia ľudia bez talentu a niekedy aj charakteru. Ale myslím si, že ženy, aj keď možno latentne ovplyvňujú chod spoločnosti, veď sa hovorí, že žena je krkom muža alebo za každým úspešným mužom stoja aspoň dve ženy... Niekedy je najdôležitejšie angažovať sa vo vlastnom živote ako dobrá manželka, matka – veď dobrá rodina je predsa základ dobrej spoločnosti. :-)

mayamay
zhovárala sa Andie Zaťková