Životnosť vodovodných batérií

Ak máte vodovodné batérie s pákou, teda nie na 2 kohútiky, po použití – zavreté ich nechávajte v strednej polohe, nie napravo ani naľavo. Šetria sa tým závity, t.j. nebude povedľa už po pár mesiacoch pretekať voda – predĺžite im životnosť.

Kohútiky v šachte

V šachte s meračmi na vodu, plyn, elektrinu, ale aj kovový uzáver s kohútikom pri mise WC, v mieste, kam sa napúšťa voda, je prospešné natrieť malou vrstvou modrej Indulony. Tá zabráni usadeniu vodného kameňa. Závity teda ostanú dlhšie čisté a priezračné.

VIETE, AKO SPRÁVNE VETRAŤ?

Aj správne vetrať sa treba naučiť, pretože niekedy nestačí iba jednoducho otvoriť okno. Pre dôkladné vyvetranie je potrebné vytvoriť prievan, výmena vzduchu sa tým urýchli. Aktívne by sa mali vetrať iba izby, v ktorých bývame.  Miestnosti, ktoré sa na bývanie dlhodobo nepoužívajú, stačí vetrať cez vetracie škáry okna. Vetrať v zime vetracími otvormi predstavuje tú najhoršiu alternatívu, ktorá spôsobuje najväčšie tepelné straty a najmenší objem vetrania. Nevetrajte počas daždivých dní, najlepšie vyvetráte, keď je vonku sucho. Vzhľadom na to, že vetranie a výmena vzduchu sú spôsobené teplotnými rozdielmi medzi exteriérom a interiérom, stačí v zime pre dôkladné vyvetranie nechať otvorené okno 5 minút, na jeseň cca 10 minút a v lete 30 minút.

SKORÁ JAR V MISKE

Po dlhej a občas bezfarebnej zime si na jar mnohé z nás túžime spestriť svoje domovy sviežimi farbami, ktoré nás potešia a dodajú novú energiu. V sklenej miske sa krásne vyníma malý zelený "trávnik", ktorý si môžeme podľa vkusu dozdobiť rôznymi kvetmi, hodvábnymi  motýľmi či počas Veľkej noci napr. vlastnoručne vyrobenými vajíčkami. Pripravíme si ho približne mesiac vopred. Na zeminu navŕšenú cca. 2 cm pod okraj husto nasypeme niektoré zo semien (napr. pšenicu, ovos...) a substrát potom už len udržiavame v teple a stále vlhký. Veľmi rýchlo nás semienka prekvapia, začnú klíčiť. Ak sa obávate, že vám ten váš trávniček nevyklíči, môžte si pomôcť aj kúpou predpripraveného substrátu českého výrobcu v chovateľských potrebách, pôvodne určeného pre mačky.
Podobne môžeme postupovať pri rýchlení cibuľovín, ako sú narcisy či hyacinty. S tým rozdielom, že tie prvé dva-tri týždne udržiavame v tme prikryté, kým sa cibuľka zakorení. Potom ju vynesieme sa svetlo a o ďalšie 3 týždne kvet vykvitne. Rovnako v tomto období vysievame do kvetináčov aj semená byliniek, podľa druhu do hĺbky max. 3 cm.  Zemina nesmie byť ani príliš suchá, ani príliš mokrá (suchú zeminu dobre znáša iba medovka, tymián a rozmarín). A predstavte si, ako by ich pestovanie oživilo interiér vášho bytu a celý ho dokonale prevoňalo...

NIEČO PRE UNAVENÝCH MUŽOV

Zázvor patrí medzi vynikajúce a zaručené životabudiče. Zázvorové pivo je najlepšie vtedy, ak na jeho výrobu použijeme čerstvý zázvorový koreň, ktorý sa už dnes dá kúpiť bežne v oddelení ovocia a zeleniny.

Potrebujeme:
1 liter červeného vína, väčší zázvorový koreň, med

Príprava:
Koreň obielime a postrúhame na jemno. Pridáme med v pomere 1:1 so zázvorom a zalejeme vínom. Necháme zovrieť a odstavíme z ohňa, nápoj precedíme cez jemné sito. Zázvorové pivo podávame mierne teplé.