Adventné hodiny

Znova prichádza advent. Čas, ktorý ja vnímam ako dlhé, hlboké nadýchnutie sa, než začneme z plných pľúc spievať radostné „aleluja“. Čas, v ktorom často počítame: či sme sa už pripravili a ako, čo práve robíme, čo sme nestihli alebo zanedbali a koľko dní nám ešte ostáva. Ak chcete tento rok počítať so mnou, urobme si spolu adventné hodiny.

Budeme potrebovať: akúkoľvek väčšiu škatuľu štvorcového obvodu, nožnice, tyčinkové lepidlo, farebné papiere, menšiu škatuľku (napríklad z porciovaného čaju), sponu na textil, farebné ceruzky, prípadne akrylovú farbu a škrupinku z orecha

Pracujeme takto: Veľkú škatuľu najprv natrieme farbami alebo oblepíme farebným papierom (ja som zvolila prvý variant). Potom nožnicami alebo vykrajovačkami (bežne dostať  v Ševt-e) vystrihneme a zlepíme 24 hviezdičiek, tri sviečky a jednu betlehemskú hviezdu. Betlehemská hviezda a sviečky nám symbolizujú adventné týždne a zároveň siedmy deň daného týždňa a nalepíme ich na miesta hodinových číslic 3, 6, 9 a 12. Medzi ne potom vlepíme po 6 hviezdičiek, ktoré predstavujú dni v každom týždni. Z papiera vyrobíme aj ručičky hodín, ktoré upevníme na škatuľu sponou na textil. Nakoniec škatuľku z čaju ceruzkami prerobíme na betlehemskú jaskyňu, vlepíme ju dovnútra škatule pod betlehemskú hviezdu a do škatule vyrežeme nožom dvierka, aby sa „betlehemská jaskyňa“ dala otvárať. Nakoniec vyrobíme z farebného papiera aj jednoduché postavičky Panny Márie, sv. Jozefa a malého Ježiška. Jasličky môžeme vyrobiť z orechovej škrupinky alebo len kúska papiera a prikryť papierovou slamou.

Hodiny každý deň posúvame tak, aby malá ručička ukazovala adventný týždeň a veľký deň v danom adventnom týždni.  Na Vianoce otvoríme dvierka na betlehemčeku.

Prajem vám všetkým požehnané očakávanie.

Veronika Červená