M12 2008

Jesenné číslo časopisu Miriam sa venuje dôležitej a vždy aktuálnej téme POVOLANIE ŽENY. Mám byť manželkou, matkou, rehoľnou sestrou, alebo ostať slobodná? Ani jedno z týchto povolaní nie je horšie či lepšie, všetky sú rovnako potrebné a pekné. O prežívaní týchto rôznych ciest vo svojom živote nám porozprávali štyri ženy (str. 4 – 8).

Rozpoznať svoje povolanie je veľmi dôležité pre náš život. No toto rozhodnutie nesmie byť pod tlakom či stresom, ale musí to byť slobodné rozhodnutie v láske a pre lásku (str. 11 – 13).

Žena má svoje špecifické vlastnosti a talenty, ktorými sa líši od muža. Poznáme ich a vieme s nimi narábať? (str. 9 – 10) A poznáme hodnotu spriaznenej duše – priateľky vo svojom živote? (str. 17 – 20)

Že aj život slobodnej ženy môže byť naplnený a spokojný, sa dočítame v rubrike Rozhovor (str. 26 – 29). Mimochodom, vedeli ste, že aj slobodná žena si môže adoptovať dieťa? (str. 30)

Naopak, so svojimi skúsenosťami pri výchove dcér a synov a ich vzájomnom vzťahu a dôvere sa s nami podelili tri matky odrastených detí v rubrike Rodina (str. 33 – 35).

Rubrika z Môjho života prináša hlboké svedectvá o nechcenom tehotenstve a ťažkom zápase o život, ale aj o zázračne vyprosených deťoch po diagnóze „neplodná“ (str. 21 – 25).

Kultúra ponúka recenziu knihy o svedectvách slovenských žien a ich skúsenostiach s potratom, no i príjemnú poviedku o vzťahu dvoch sestier (str. 42 – 45).

Do každodenného života sa určite zídu aj praktické informácie o starostlivosti o vlasy a pleť (str. 47 – 49), ako možno bezbolestne schudnúť (str. 53 – 55) a či sa máme obávať novej, prichádzajúcej meny (str. 51 – 52).

Uvodnik

Ako mám svoj život prežiť čo najplnohodnotnejšie? A čo to vlastne je život v plnosti? Mám si hľadať partnera a založiť rodinu, alebo ísť cestou zasväteného života v reholi? A možno lepšie urobím, keď zostanem slobodná a budem sa venovať svojej práci v civilnom svete. Čo chce pre môj život Boh a po čom túži moje srdce? Sú tieto túžby v jednote?
Predpokladám, že tieto či podobné otázky ste si už raz, možno aj viackrát položili.
Niektorí ľudia, určite sa nájdu aj vo vašom okolí, akoby s týmto veľa starostí nemali. Jednoducho sa veci a vzťahy v ich živote prirodzene vyvíjali určitým smerom, všetko akoby do seba zapadalo, a sú už, ako sa hovorí, „na poriadku“. Majú rodinu alebo žijú šťastne v reholi a rozdávajú svoju lásku tam.

Nie pre každého to ale je či bolo takéto jednoznačné. Možno sú nám túžby nášho srdca jasné, ale okolnosti života sú jednoducho dlhšiu dobu iné. Vnímame v srdci niečo ako volanie od Boha slúžiť mu naplno, ale nie sme si tým úplne istí a máme obavy odovzdať sa mu naplno. Alebo túžime po rodine, ale očakávaný partner nie je v dohľade. Alebo aj je nablízku, ale my sa nedokážeme pre neho jednoznačne rozhodnúť a urobiť potrebný záväzok. A tak len neustále váhame, prehodnocujeme, hľadáme odpovede, ale tie neprichádzajú. Kde ich nájsť? Ako sa „nezamotať“ do pavučín nezmyselných myšlienok a zbytočných obáv a neobrať sa tak o plnosť života, ktorú nám Boh prisľúbil?

Život každej jednej z nás za tú námahu pri hľadaní odpovedí stojí. Tak hľadajte spolu s nami a vedzte, že v tom  nie ste samy! MIRIAM, ktorú práve držíte rukách, sa zamýšľa práve nad týmito témami.

Nie, nemusíte sa báť. Nebude to celé len na vážne témy. Nechýba ani obľúbené slovo muža ženám, poviedka, netradične podaná rubrika „Niečo pre krásu“ a vtipy...

Príjemné čítanie prajem.

Andie