M11

V súčasnosti sa predpokladá, že všetci ľudia sú do určitej miery spirituálni. Dôležitá je ale otázka: V ČO A KOMU VERÍM? To je téma zamyslení júnového čísla MIRIAM. Hneď prvý článok na stranách 4-5 nás vovádza do témy hľadaním odpovede na otázku Kde sú korene nášho hladu po „duchovne?“.

O tom, že nie každý verí v to isté, svedčí prehľadný článok o svetových náboženstvách. (str. 8-16) Bolesťou dnešnej doby je, že sa pre nás často stáva „bohom“ dokonca výkon. (str. 17)

Boh o nás celý náš život  bojuje. Rozhodnutie je ale na nás. Čo všetko sa môže zmeniť, keď sa rozhodneme pre Boha, ukazuje príbeh Od satanizmu k Ježišovi. (str. 19-21)
Ondrej Garaj z ekumenickej spoločnosti pre štúdium siekt odpovedá v rozhovore na otázky týkajúce sa škodlivosti siekt (str.18-21)

Pri krste rodičia sľubujú, že svoje ratolesti budú vychovávať vo viere. Ako hovoriť Bohu o deťoch a deťom o Bohu? (Rodina, str. 28-30)
Ako žijú svoju kresťanskú vieru v moslimskej krajine? Na túto tému aj všeobecne o svojom živote v Jordánsku nám porozprávala Zorka, ktorá tam žije s manželom a deťmi. (str.33-37)
V rubrike Kultúra tiež cestujeme a dozvieme sa o faraónovej pomste. A viete, že Jarka povýšili? O tom nám vo svojom fejtóne poreferuje Ľubica Holická. (str. 39-42)
Ktorá žena by nechcela byť tajomná a romantická? Také sú podľa slov odborníčky v rubrike Niečo pre krásu ženy letného farebného typu. K romantickému vzhľadu nám určite prispeje aj batikované tričko vyrobené podľa návodu v rubrike Tvorivosť. (str. 48-50)

Zo zadnej strany pre vás vyberáme citát Blaisa Pascala: „Okrem pravdy nesplodí istotu nič. A pokoj? Ten dá len poctivé hľadanie pravdy.“
Príjemné čítanie praje redakcia MIRIAM

Uvodnik

 

Milé naše čitateľky!


O pôvode života na zemi sa už dlho rozjíma a napísali sa mnohé knihy. A ešte stále nie sme pri konci. Prečo toľko nejasností?


Sme výsledkom postupného vývoja či stvorením Božím? Jedna teória nemusí a priori vyvracať druhú! Ak Boh dal prvotný impulz, neznamená to automaticky, že sa všetko potom nevyvíjalo pomaličky – od prvokov, stavovcov, jašterov atď. Biblia len oznamuje prítomnosť Boha vo vesmíre, Jeho myšlienku, vôľu, ostatné ponecháva na ľudský výskum a bádanie rozumom, ktorým nás obdaril zase len On. Mňa osobne povzbudzuje Jeho verzia o hodnosti človeka, ktorý je na Jeho obraz a podobu. Kto, ak nie Boh, nám dáva také vysoké postavenie, že sa smieme volať Jeho deťmi, priateľmi, spolupracovníkmi...?


Často, keď zabijem muchu či komára, ma premkne des. Dokážem tak rýchlo zabiť, ale vrátiť život hmyzu či zvieratku už nie. Nikto ma netrestá za ukončenie púte červíka v čerešni či ovada, len si zakaždým uvedomím tú nemennú pravdu o svojej schopnosti zabiť, no neschopnosti oživiť. Veľa vecí sa dá v živote naučiť cvičením či štúdiom, no túto schopnosť nám Boh nedal. Nevieme dať život. Alebo si myslíte, že áno? Stačí pohlavný styk a tvoríme? Ani tento spôsob odovzdávania života sme nevymysleli my. Bol do nás vložený. A tiež nie u každého funguje. Čo môže byť zdrojom pokory. Pokory voči životu, ktorý nemáme celkom v rukách. Zostáva mi len úžas a vďaka. Ďakujem, že tu smiem byť i ja, že sa smiem dívať na zázrak života. Ale aj cítiť čosi z bolesti Stvoriteľa, ktorý pozýva na svet nových ľudí, kým ďalší ich v mene pokroku a modernej spoločnosti zabíjajú. Nejdeme súdiť, veď nevieme, kto bol iba oklamaný. Túžime písať o kráse života, jeho počiatku, o jeho raste v rodine, o skúsenostiach s bolesťou a trochu o Božích zámeroch - kde môžeme my ľudia zažiť čistú, pritom hlbokú radosť a ako nájsť plnosť a potešenie vo všetkom naokolo. Možno i vám pomôže pohľad na zázrak a postoj vďačnosti.

 

Alena