M13

Všetci sme kreatívni. Zdá sa vám to odvážne tvrdenie? Takáto odvážna je predvianočná MIRIAM, v ktorej sa venujeme téme TVORIVOSŤ.

Otázočky sme tentokrát položili redakcii: „Čo ťa teší tvoriť? Kedy najlepšie tvoríš?“ Ich odpovede nájdete na stranách 4-6.

V jednotlivých článkoch témy sa dozvieme o tvorivosti všeobecne, o tom, čo to je, s čím súvisí, a ako nás obohacuje, aj dobrú správu, že je to cvičiteľná funkcia, teda môžeme ju rozvíjať u seba a hlavne u detí. Dočítame sa tu aj o odvahe do tvorivosti vo vzťahu k Bohu, v modlitbe. Nemusíme sa predsa pohybovať len podľa istých zaužívaných vetičiek a návodov. (str. 7-17)

„Ja si syna zabiť nedám!“ bolo mocné zvolanie otca troch dcér, ktorí netušil, že jeho manželka, ktorej práve odporúčali ísť na interrupciu, v lone nosí štvrté dievčatko. Aj toto je časť jedného z troch príbehov, ktoré vám prinášame v rubrike Z môjho života. (str.18-21)

Milovníkom maliarskeho umenia, ale nielen im, prinášame rozhovor s Jarmilou Plankovou, mladou ženou plnou tvorivého potenciálu. (str.22-24)

Častokrát sme už počuli výrok: „Všetko je to o komunikácii“. Miriam však pridáva: “o komunikácii, hraniciach, intimite a úcte“. (Partnerstvo a rodina, str.31-35)
Cestovateľov určite poteší reportáž z Venezuely od Marianny Colloseusovej a všetkých pobaví fejtón Vianoce, Jarko a ja. (str.40-44)

Aby sme prešli od slov k činom, v časti Tvorivosť nájdete dobré nápady, ako si vyrobiť vlastné rámiky na fotografie, pohľadnice, či ako vyzdobiť a využiť staré plechovky. (str. 48-49)

Rozšíriť si poznanie o včelách a ich mede si môžeme pri čaji s medom v primerane vykúrenej miestnosti pri čítaní rubriky Zdravie. (str. 52-55)

Nech je u vás teplo, sladko, každý hnev nech trvá krátko, do lásky a pohody nech sa Dieťa narodí. A nech ho nič nevyruší, Jeho svetlo noste v duši. Nech vždy sprevádza váš krok aj po celý ďalší rok!
Veríme, že k tomu prispeje aj naša MIRIAM

Uvodnik

Rada navštevujem ľudí, u ktorých mám doma čo obdivovať. Nemusí to byť žiaden luxus, stačí, ak ma upúta pekná kombinácia nábytku s doplnkami. Poznám niekoľko takýchto útulných domácností. Ak sa k príjemnému zariadeniu pridá ešte aj drobné pohostenie, čo mi v tej chvíli môže chýbať ku šťastiu? Hoci existuje celá hŕba rozmanitých receptov, ženy si i tak dokážu ešte čosi originálne vymyslieť, a to nevšednou kombináciou surovín so zapojením fantázie.
Na myseľ mi ďalej prichádzajú  kamarátky mamičky, ktoré svoje deti nápadito rozvíjajú, čo ony samozrejme neodhalia, veď im stačí  pocit zábavnej hry, no mama vie svoje...
A potom poznám šikulky v riešení vzťahov, zložitých na komunikáciu. Sú typy, čo s ľahkosťou a dôvtipom, pritom korektne, obrátia napätie na humor a tak dovedú diskusie k rozumným záverom.
Alebo moja teta – tá nikdy nikomu nedá škaredý či zbytočný darček. Ani dvakrát ten istý. Vždy akosi odhadne, čo sa komu zapáči.
Za všetkými týmito snahami a úspechmi vidím veľkú tvorivosť.
Vo všednom dni ju u seba nehľadáme ani si jej nie sme vedomí. No ona drieme hlboko v nás a čaká na okamihy prebudenia. Na tie vzácne momenty silných zážitkov, ktoré nás aspoň na chvíľu oslobodia, že si dovolíme byť sami sebou a pokúsime sa robiť veci ináč než doteraz, dokonca myslieť ináč, vidieť svet a veci v ňom ináč ...
I keď neviem vytvoriť nového chrobáka ani vymodelovať nový kontinent – to si Boh ponechal pre seba – môžem dávať nové mená, tvoriť vzťahy a spájať veci i ľudí do nových súvislostí. Nie som umelec v pravom zmysle slova, ale túžim byť umelcom dnešného dňa a z hmly a tieňa vytvoriť šancu na radosť, pokoj a hlboký zmysel. Inšpiráciou sa mi stáva pohľad na dômyselnú prírodu, dokonalosť nášho tela, čistý smiech detí a toto mi dáva nežne tušiť, že za tým je nejaký krásny a veľký tvorca, na ktorého sa vraj i ja podobám. Nuž ako by som mohla nebyť tvorivá?!
Alena